Krótka charakterystyka chryzantemy
Chryzantema należy do rodziny astrowatych. Charakteryzuje się kwiatostanami w formie koszyczków, na które składają się kwiaty rurkowe i języczkowe. Mogą one przybierać różną formę, kolor i wielkość. Znajdziemy odmiany o kwiatach płaskich, pojedynczych, jak i te o efektownych kulistych, pomponowych kwiatostanach. Ich średnica to w przypadku odmian drobnokwiatowych zwykle około 5 centymetrów, a u odmian wielkokwiatowych najczęściej można spotkać kwiaty o średnicy 12 cm, choć zdarzają się również większe.
Chryzantemy na cmentarz trafiły w 60. i 70. latach XX wieku, kiedy to zaczęto częściej przystrajać groby bliskich. Od tamtej pory ich popularność stale rosła i dziś trudno sobie wyobrazić okres święta zmarłych bez nich. Te naturalnie występujące na dalekim wschodzie kwiaty – w Mongolii, Chinach, Korei czy Japonii – już jednoznacznie kojarzą nam się ze smutkiem i nostalgią.
Chryzantemy cięte na cmentarz
Dlaczego je wybrać?
- Chryzantemy cięte są dobrym wyborem, gdy nie mamy czasu częściej chodzić na groby. Po ozdobieniu nimi grobu, będą go zdobić przez ok. 1-2 tygodnie (o ile nie będzie wcześniej przymrozków). Po tym wystarczy tylko jedna wizyta, by je wyrzucić i nie mieć problemu z zabiegami pielęgnacyjnymi.
- Tworząc bukiet z ciętych chryzantem mamy pełną dowolność w tworzeniu kolorowej, oryginalnej i wyjątkowo efektownej ozdoby z różnych kwiatów na cmentarz, która zmieści się na każdy grób.
Jak kupować cięte chryzantemy?
Znacznie większą popularnością cieszą się chryzantemy doniczkowe, ale niektórzy sięgają również po te cięte, by wstawić je do wazonu lub wykorzystać w stroiku. Już w czasie ich zakupu, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów, by jak najdłużej dobrze się prezentowały. Przede wszystkim kupujmy wyłącznie świeże kwiaty, przechowywane w odpowiednich warunkach. W tej kwestii musimy zaufać sprzedawcy, dlatego warto korzystać z oferty sprawdzonych punktów.
Co powinno nas zaniepokoić przy wyborze ciętych chryzantem na cmentarz? Przede wszystkim zasychające liście czy opadające płatki, które świadczą o tym, że okres świetności kwiat ma już za sobą. Nie dajmy się również skusić na zwiędnięte kwiaty, chociaż sprzedawca może nas zapewniać, że po włożeniu do wody znów zaczną dobrze wyglądać. Takie kwiaty już nie będą tak trwałe jak całkowicie świeże.
Co robić, by przedłużyć ich trwałość?
Przed umieszczeniem ich w wazonie pamiętajmy o przycięciu łodyg pod skosem, by ułatwić im pobieranie wody. Skracanie łodyg o około 1 cm należy powtarzać każdorazowo przy okazji wymiany wody, którą powinniśmy zmieniać codziennie.
Jeśli chcemy dodatkowo wydłużyć trwałość chryzantem na cmentarzu, możemy wzbogacić wodę odżywką do kwiatów ciętych lub wrzucić do niej aspirynę. W takim przypadku nie wylewajmy codziennie wody, lecz uzupełniajmy ją.
Chryzantemy doniczkowe – jak wybierać i jak o nie dbać
Dlaczego je wybrać?
- Chryzantemy w doniczkach są przygotowywane i uprawiane tak, by były wprost obsypane kwiatami na okres Święta Wszystkich Zmarłych. To najefektowniejsze rośliny, które możemy postawić na grobie.
- Chryzantemy uprawiane w donicach znoszą spadki temperatur aż do 2 °C, dlatego, o ile nie zapomnimy o ich podlewaniu, mogą zdobić groby nawet przez kilka tygodni.
Jak kupować doniczkowe chryzantemy?
Wybierając na cmentarz chryzantemy w doniczkach, powinniśmy wybierać je z uwagą, podobnie jak w przypadku tych ciętych. Wybierzmy kwiaty zadbane. Przesuszone, z podeschniętymi liśćmi czy płatkami będą zdobiły groby znacznie krócej, ponieważ będą bardziej wrażliwe na warunki zewnętrzne i podatniejsze na choroby.
Co robić, by chryzantemy długo kwitły?
W przypadku chryzantem w doniczkach trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Są to rośliny lubiące wilgotne podłoże, jednak nie można ich przelać, bo to może doprowadzić do gnicia korzeni i szybkiego obumarcia rośliny. Na kwiaty korzystnie wpłynie również, jeśli na bieżąco będziemy usuwali przekwitające kwiatostany czy zasychające liście.
Warto wiedzieć, że...
Jeśli kupujemy chryzantemę kilka dni przed świętem zmarłych, pamiętajmy, by nie przechowywać jej w domu, ponieważ nie lubi wysokich temperatur. Śmiało możemy umieścić ją w garażu, a nawet na balkonie, jeśli tylko nie ma jeszcze przymrozków.
Chryzantemy a przymrozki
Zapewne każdy z nas doświadczył zmarznięcia kwiatów wystawionych na grób w okresie Wszystkich Świętych. Chryzantemy kwitnąc późną jesienią, naturalnie są bardziej wytrzymałe od innych kwiatów – całkiem dobrze znoszą temperaturę do 2°C, problemy zaczynają się jednak gdy w nocy spada ona poniżej zera. Dlatego chryzantemy na cmentarz najlepiej zanieść dopiero 1 listopada, a przy tym zdecydować się na odmiany odporniejsze na chłód należące do chryzantem drobnokwiatowych.
- Jeśli w prognozie pogody pojawią się przymrozki, warto otulić donicę agrowłókniną, trzeba jednak pamiętać, by zdjąć ją w przypadku ocieplenia.
- Możemy także dodatkowo osłonić górną część rośliny, np. kartonem, a nawet zwykłą reklamówką. Koniecznie jednak przymocujmy okrycie do nagrobka, by nie zniszczyło kwiatów porwane podmuchem wiatru.
- Przetrwać niskie temperatury chryzantemom na cmentarzu dodatkowo pomogą ustawione w pobliżu zapalone znicze, które będą ogrzewać powietrze.
Takie zabezpieczenia powinny sprawdzić się do -2°C, przy niższych temperaturach niestety niewiele będziemy mogli zrobić, by zwiększyć szanse na przetrwanie kwiatów, które w sprzyjających warunkach powinny zdobić groby naszych bliskich przez 4 tygodnie. Co ciekawe w optymalnych warunkach podobną trwałością wykazują się chryzantemy cięte.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcie tytułowe: zzzz