5+ pomysłów na świąteczne ozdoby z jemiołą

Pomysly na swiateczne ozdoby z jemiola

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, dlatego powinien być celebrowany ozdobami z niezwykłych roślin – na przykład z jemioły. Ta roślina, owiana tajemnicą i tradycją, może stać się kluczem do niepowtarzalnych dekoracji w Twoim domu. Czy wiesz, jak wykorzystać jemiołę, by stworzyć nie tylko piękne, ale i symboliczne ozdoby? Odkryj z nami pięć kreatywnych sposobów na świąteczne dekoracje, które wprowadzą do Twojego domu atmosferę radości i ciepła. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jemioła jest tak ważna w świątecznych tradycjach? Odpowiedź na to pytanie, a także inspirujące pomysły na ozdoby, znajdziesz w naszym artykule.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
37

Jak wygląda jemioła i dlaczego rośnie na drzewie? 

Jemioła pospolita (łac. Viscum album) to niezwykła roślina, która jest półpasożytem. Oznacza to, że samodzielnie syntetyzuje substancje odżywcze, ale wodę i sole mineralne pobiera od żywiciela, czyli drzewa, na którym rośnie. W naturze można ją spotkać w koronach drzew liściastych, np. na dębach, topolach czy lipach

Jemioła ma kulisty, zwarty pokrój i grube, skórzaste drobne oliwkowe liście. Pojedynczy liść ma ok. 5 cm długości oraz 2 cm szerokości. Owoce jemioły, które dojrzewają na początku zimy, przypominają jagody, są białe i osiągają ok. 6 mm średnicy. 

Dlaczego jemioła jest symbolem świąt?

Ta zielona kulka, przypominająca ogromne ażurowe bombki choinkowe, cechuje się bogatą symboliką, dzięki której wciąż pozostaje jednym z najważniejszych atrybutów wieczoru wigilijnego. W okresie Bożego Narodzenia wieszana jest zwykle nad stołem lub wejściem do domu. Ten zwyczaj ma bowiem zapewnić domownikom szczęście i dostatek. Ale jej ukryte znaczenie jest ważne także dla zakochanych. Zgodnie z ludowymi tradycjami to właśnie pod gałązkami jemioły można się publicznie całować. Dawniej wierzono, że mężczyzna, który po każdym pocałunku zerwie owoc jemioły i uda mu się zerwać wszystkie, otrzyma dar płodności.

Pomysły na świąteczne ozdoby z jemiołą

Jemioła, poza tym, że wygląda interesująco i wpisuje się w styl wielu świątecznych dekoracji, jest też przede wszystkim bardzo trwała i może posłużyć jako dekoracja przez wiele miesięcy. Doskonale komponuje się z gałązkami iglastych krzewów i drzew, bardzo dobrze wyglądają na jej tle dodatki takie jak np. bombki, kokardy, światełka, koraliki, szyszki, orzechy.

Pomysłów jest mnóstwo, a ogranicza nas jak zwykle, jedynie nasza wyobraźnia! Na przykład z jemioły można zrobić:

  • unikalny bukiet, wstawiając ją do pięknego wazonu,
  • ozdobę żyrandolu, wieszając ją na nim i odpowiednio kształtując,
  • wianek, który można powiesić na drzwiach lub położyć na stole.

Więcej propozycji ozdób z jemiołą w roli głównej

Jemioła z bombkami 

Zawieszanie jemioły na suficie to proste i sprawdzone rozwiązanie. Taki stroik możemy wzbogacić np. bombkami i powiesić kilka sztuk na gałązkach. Najlepiej przymocować bombki kolorowymi nićmi lub np. włóczką. 

Jemiołowe bukieciki 

Bukieciki z jemiołą można ozdabiać koralikami, wstążkami, brokatem. W takiej formie można powiesić je na ścianie, jako dodatek do obrazu, na żyrandolu, a nawet wstawić do wazonu. 

Jemioła w butelce 

Zamiast dużego wazonu możecie użyć np. niewielkiego słoiczka, czy starej szklanej butelki, do której wsypiecie ozdobne koraliki. Efekt? Na pewno ciekawszy niż standardowy bukiet z jemiołą w ozdobnym wazonie. 

 

Stroiki z jemiołą 

Stroiki z jemiołą są ponadczasowe i można je komponować w różnych pojemnikach, np. donicach, koszach, ozdobnych pudełkach. Oprócz jemioły do kompozycji możecie dołączyć także gałęzie innych drzew, czy krzewów. Mogą to być np. pędy świerku, modrzewia, czy cisu

Film poradnikowy: Dekoracja z jemiołą na Święta Bożego Narodzenia

Youtube / Marta Dekoruje

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Peggychoucair, Susanne Jutzeler, Schweiz, pasja1000 / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści