W okresie wielkanocnym chętnie zmieniamy wystrój mieszkania i staramy się o odświętne nakrycie stołu. Nie może zabraknąć ani pisanek, ani kolorowych kwiatów. Do dekoracji wielkanocnych można z powodzeniem wykorzystać pelargonie angielskie, które znacznie wcześniej niż inne gatunki (bo już w kwietniu) dostępne są na rynku. Zobacz, jakie dekoracje możesz z nich wykonać!
Udostępnij
Posłuchaj
00:00
23
Do wykonania efektownych wielkanocnych dekoracji naprawdę niewiele trzeba. Wczesną wiosną oraz w okresie Wielkanocy cieszą nas proste ozdoby, w których mocno wyeksponowane są świeże kwiaty. O tej porze roku ogromnie cieszy nas widok kwiatów i soczyście zielonych liści.
W okresie wielkanocnym możemy już kupić bardzo efektowne pelargonie angielskie (Pelargonium grandiflorum), zwane też pelargoniami wielkokwiatowymi – gdyż rzeczywiście charakteryzują się dużymi, bardzo efektownymi kwiatami.
W zestawieniu ze świątecznymi sztućcami, białą porcelaną albo rustykalnymi dekoracjami ze sznurka pelargonie zawsze wyglądają elegancko i nie potrzebują już wielu dodatków; może jedynie kilka wydmuszek z kurzych czy przepiórczych jaj albo kilka piórek.
Oto 4 pomysły na wielkonocne dekoracje z pelargoniami
Fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Pelargonium in Bloom
Wielkanocna makrama z pisankami
Do zrobienia takiej wiszącej dekoracji potrzebujesz: sadzonki pelargonii angielskiej, wydmuszek z jaj gęsich, kurzych oraz przepiórczych, małych i wąskich fiolek florystycznych, gniazdek uplecionych ze słomy lub brzozowych witek, miękkich piórek, obręczy oraz makramy ze sznurka.
Wydmuszek nie musisz już dodatkowo barwić – skorupki jaj przepiórczych mają naturalne wzory i wystarczy je zestawić z białymi lub jasnobrązowymi wydmuszkami innych jaj. Cięte kwiaty pelargonii wstaw do białych wydmuszek z dużych gęsich jaj, gdyż na jasnym tle będą najlepiej wyglądać.
Fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Pelargonium in Bloom
Wielkanocne gniazdo z kwiatami pelargonii
Do zrobienia takiej wiszącej dekoracji potrzebujesz: gniazda uplecionego z gałązek wierzbowych, sadzonki pelargonii angielskiej o czerwonych kwiatach, sadzonki mulenbekii gęstej, pisanek z jaj kurzych i przepiórczych albo wydmuszek oraz piórek.
Gniazdem z pelargoniami można zastąpić tradycyjny wiklinowy koszyczek z uchwytem i postawić na środku wielkanocnego stołu. Wygląda naturalnie i pasuje do rustykalnej dekoracji stołu.
Fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Pelargonium in Bloom
Dekoracje na stół z pelargoniami
Jeśli masz niewiele czasu na dekorowanie świątecznego stołu, wystarczy, że skupisz się na tym, co najważniejsze – goście siadając do stołu z przyjemnością sięgną po serwetki przewiązane wstążką i ozdobione ciętymi pelargoniami (jeśli wstawisz je do fiolek wypełnionych wodą, nie stracą urody po kilku godzinach biesiadowania). Wydmuszki rozrzucone po obrusie stworzą swobodną atmosferę. A jeśli zależy ci na jednym kolorowym akcencie, po prostu ustaw sadzonkę z pelargonią angielską w kamiennej osłonce pasującej do skorupek jaj, a całość będzie wyglądać spójnie. Złote sztućce i świąteczna zastawa na tle jasnego obrusu dopełnią kompozycję.
Fot. Pelargonium for Europe, kampania unijna Pelargonium in Bloom
Bukiet z suszonych kwiatów i pelargonii
Delikatne pastelowe odcienie suszonych kwiatów są świetnym tłem dla świeżych, ciętych kwiatów pelargonii o łososiowej barwie. Ciekawym dodatkiem do tego bukietu są szarozielone gałązki eukaliptusa. Wielkanocny dodatek stanowią wydmuszki z przepiórczych umieszczone w świeczniku obok bukietu.
Pamiętaj, że świeże kwiaty zestawione z suszkami muszą być wstawione do fiolek, w których codzienne trzeba wymieniać wodę na świeżą.
Źródło: Pelargonium for Europe, kampania unijna Europe in Bloom