Trzykrotka Andersona Tradescantia ×andersoniana

Trzykrotka Andersona Tradescantia, fot. olesia - Depositphotos
Trzykrotka Andersona (Tradescantia ×andersoniana) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
33
Dekoracyjność: kwiatostany, kwiaty, ulistnienie
Gleba: świeża, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, niebieskie, fioletowe, białe
Kwiatostan: baldach
Kwiaty: pojedyncze
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: torebka
Pokrój: kępy, rozłożysty, zwarty
Przydatność do spożycia: liście, kwiaty
Wysokość: ok. 60 cm
Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: pod koronami drzew, ogrody przydomowe, rabaty

Trzykrotka Andersona (Tradescantia ×andersoniana) to okazała, długowieczna bylina z rodziny komelinowatych (Commelinaceae). Jest międzygatunkowym mieszańcem (a właściwie grupą odmian mieszańcowych pod wspólna nazwą), powstałym ze skrzyżowania innych trzykrotek, w tym min. wirginijskiej (t. virginiana), T. ohiensis oraz T. subaspera.

Trzykrotka Andersona dorasta do ok. 40-70 cm i tworzy sztywne, grube, nagie lub lekko owłosione pędy, pokryte układającymi się naprzemianlegle długimi (13-37 cm), lancetowatymi, trawiastymi, zielonymi, przewieszającymi się łukowato na zewnątrz, bezogonkowymi liśćmi. Liście obejmują łodygę pochewką, tworząc na niej zgubienie, przypominające kolanko. Ulistnione pędy z czasem rozrastają się w duże, gęste, okazałe kępy.

Trzykrotka Andersona kwitnie od maja do września. Na szczytach pędów rozwijają się nieduże, trójpłatkowe kwiaty, z intensywnie żółtymi pylnikami, osadzone na długich, cienkich szypułkach (pączki kwiatowe zwisają główkami do dołu, a po otwarciu wznoszą się do góry). Kwiaty zebrane są w wierzchołkowe baldachy i otwierają się stopniowo, po kilka jednocześnie. Płatki kwiatów pozostają rozchylone w dzień słoneczny, a zamykają się podczas wilgotnej, pochmurnej pogody. Kwiaty w zależności od odmiany mogą być białe lub mieć różne odcienie koloru niebieskiego, czerwonego i różowego.

Włoski pokrywające pędy trzykrotki oraz sok, zawarty w jej tkankach, mogą podrażniać skórę (dlatego zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać w rękawicach).

Owocem trzykrotek są pękające torebki o długości 4-7 mm.

Wymagania i uprawa

Trzykrotka Andersona to roślina łatwa w uprawie. Najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych i na żyznych, próchniczych, stale lekko wilgotnych glebach, ale poradzi sobie też w słońcu lub cieniu i na słabszych podłożach. Dobrze znosi również przejściową suszę i jest tolerancyjna względem pH podłoża.

Jest także w pełni mrozoodporna, wiec nie wymaga zimowego okrycia.

Należy starannie wybrać dla niej miejsce docelowe, ponieważ trzykrotka Andersona może być inwazyjna – jest trudna do usunięcia (łatwo odrasta z części korzeni) i łatwo się rozsiewa (trzeba pamiętać o ścinaniu jej przekwitłych kwiatostanów, zanim zdążą zawiązać nasiona). Rośliny zwykle przycinana się nisko po pierwszej fali kwitnienia w VII.

Trzykrotka Andersona może być rozmnażana z nasion (daje też samosiew), ale ponieważ jest mieszańcem, potomstwo powtórzy cechy odmianowe tylko wtedy, gdy roślina zostanie rozmnożona wegetatywnie np. przez podział kępy lub z sadzonek pędowych.

Zastosowanie

Trzykrotka Andersona tworzy duże, trochę nieporządne, gęste, zielone kępy, przetykane niedużymi, kolorowymi kwiatami, dlatego dobrze prezentuje się na rabatach w towarzystwie innych bylin (min. liliowców, przetaczników, czyśćców, funkii) lub krzewów ozdobnych (np. hortensji, róż).

Wybrane odmiany

  • 'Blue Stone' – kwiaty duże, niebieskie
  • 'Karminglut' – kwiaty amarantowo-różowe
  • 'Eva' – kwiaty białe
  • 'Osprey' – kwiaty białe, z fioletowym oczkiem
  • 'Purewell Giant' – kwiaty purpurowo-fioletowe
  • 'Sweet Kate' – kwiaty fioletowe, liście żółte
  • 'Satin Doll' – kwiaty różowe, wys. ok. 30 cm
  • 'Angelic Charm' – kwiaty białe, liście żółte

Ciekawostki

Kwiaty, łodygi i liście trzykrotki wirginijskiej jak i Andersona, są jadalne. Kwiaty mają łagodny smak i dodaje się je do sałatek. Łodygi i liście mogą być używane świeże lub duszone jak szparagi i podobno mają smak zbliżony do szpinaku.

Niektóre trzykrotki należą do roślin wskaźnikowych na promieniowanie i zanieczyszczenia otoczenia – kolor włosków na pręcikach ich kwiatów, który z reguły jest niebieski, zmienia się na różowy pod wpływem promieniowania gamma lub zanieczyszczeń powietrza (np. dwutlenekiem siarki). [wikipedia.org]


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: olesia, blikvideo/Depositphotos, Plumbago56/Pixabay, Joshua J-Cotten/Unsplash

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści