Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
Do góry

Polbruk: Ogród śródziemnomorski - idealna nawierzchnia

Do ogrodu śródziemnomorskiego doskonale nadaje się nawierzchnia Polbruk Petra przypominająca swoim kształtem łupaną skałę.

Stworzenie ogrodu śródziemnomorskiego w naszej strefie klimatycznej z pozoru wydaje się być trudnym, wręcz niemożliwym do wykonania zadaniem. Niestety uwarunkowania pogodowe ściśle determinują znajdującą się w nim roślinność. Nie zapominajmy jednak, że są jeszcze inne sposoby, by nadać aranżacji egzotycznego charakteru. Jednym z nich jest nawierzchnia inspirowana materiałami cieszącymi się popularnością w krajach południowych.

Dowiedz się, jak uprawiać lawendę w ogrodzie i w doniczce.

Rośliny do ogrodu śródziemnomorskiego

Jeden z podstawowych elementów podczas tworzenia ogrodu utrzymanego w śródziemnomorskim stylu z pewnością stanowi bujna roślinność. Niestety polskie warunki nie pozwalają na wierną kopię kwiatów czy krzewów, które rosną w ciepłym klimacie. Obecnie jednak na rynku dostępnych jest wiele tropikalnych gatunków, które z powodzeniem można uprawiać także w umiarkowanych strefach.

ogród śródziemnomorski nawierzchnia Polbruk Petra

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie rodzimych roślin, ale warto zwrócić uwagę, by miały one jaskrawe, żywe barwy i pełne ulistnienie. Świetnie sprawdzają się zioła - lawenda, rozmaryn czy oregano, jak również różnego rodzaju pnącza - np. winorośl, a także cyprysy, bukszpany i jałowce oraz mnóstwo kolorowych kwiatów – w naszym klimacie odpowiednie będą pelargonie. Ważne jest, by obsadzony kwiatami, drzewami i krzewami ogród przypominał bujny gąszcz.

Polbruk Petra – nawierzchnia do śródziemnomorskiego ogrodu


Drugą istotną kwestią przy kreowaniu tego typu aranżacji, jest dobór odpowiedniej nawierzchni. Koncepcja ogrodu śródziemnomorskiego wymaga, by jej struktura i kolorystyka nawiązywała do naturalnych materiałów, które najczęściej używane są do wykładania tarasów i ścieżek w południowych krajach.

Naturalny kamień z powodzeniem zastąpić można elementami z kostki brukowej przypominającymi strukturą i nieregularnym kształtem łupaną skałę, jak np. Polbruk Petra. Kolekcja składa się z 12 podstawowych elementów o wymiarach 36,4 x 26,8 cm i zróżnicowanym układzie fug wewnętrznych, który sprawia, że każda część nabiera unikatowego charakteru.

Z pozoru niesymetryczne elementy można łatwo ułożyć dzięki jednakowej formie i takim samym rozmiarom. Przy ich pomocy można wyłożyć ścieżki, podjazd, czy nawet patio lub taras – element niezbędny w egzotycznym ogrodzie. Polbruk Petra doskonale wpisuje się kompozycje tego typu za sprawą naturalnej, stonowanej kolorystyki - onyx (biało-szaro-pomarańczowy), alpen (szaro-grafitowy) i sahara (brązowo-piaskowy). Utrzymana w kolorach ziemi linia kostek brukowych idealnie wyeksponuje bujną roślinność i podkreśli śródziemnomorski charakter ogrodu.

Źródło: Polbruk

To Cię zainteresuje

 

Nowe treści

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 29, Sentencja nr:7
Tydzień 29, Sentencja nr:7
Boczne pędy pomidora, wyrastające w kątach liści, w dalszym ciągu należy usuwać. Po pierwszym zbiorze trzeba je także zasilić (Azofoską, saletrą amonową, itp.).
Tydzień 29, Sentencja nr:5
Tydzień 29, Sentencja nr:5
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i koszeniu trawnika – najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu. W tym tygodniu możemy go też nawieźć.
Tydzień 29, Sentencja nr:4
Tydzień 29, Sentencja nr:4
Oczyśćmy oczko wodne z glonów. Trzeba też pamiętać o dokarmianiu ryb, gdy zbiornik jest niewielki.
Tydzień 29, Sentencja nr:2
Tydzień 29, Sentencja nr:2
Przycinamy jabłonie – usuwamy pionowo rosnące pędy tegoroczne i trzeba skrócić pędy wyrastające tuż przy jabłkach.
Tydzień 29, Sentencja nr:1
Tydzień 29, Sentencja nr:1
Podczas suszy, aby proces rozkładu przebiegał szybciej i lepiej, podlejmy pryzmę kompostową. Warto ją także przerzucić.
Twoja strona ogrodu