Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Fiskars: Zadbaj o trawnik przed zimą

Odcienie złota i spadające liście z drzew to znak rozpoznawczy, że zbliża się jesień. Wszyscy pamiętamy, gdy jako dzieci z radością wskakiwaliśmy w stosy złotych liści, lecz sprzątanie ich nigdy nie było najprzyjemniejszą czynnością. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom firmy Fiskars sprzątanie ogrodu jesienną porą będzie proste.

Grabimy liście z trawnika

Najważniejszym punktem na jesiennej liście porządków jest uprzątnięcie trawników. Trawnik przed zimą należy dokładnie zgrabić i usunąć z niego liście oraz resztki owoców. Pozostawione zaczną gnić i psuć murawę, czego należy unikać.

Przy dużej powierzchni sprawdzą się grabie XL z szeroką 65-centymetrową głowicą. Mają one drewnianą rączkę i sztywne zęby, dzięki czemu grabienie staje się dużo łatwiejsze.                                       

Gdy powierzchnia naszego ogródka nie jest duża, a zależy nam na szybkim i efektywnym zagrabieniu terenu, polecamy nieco mniejsze grabie L - 320 mm - z lekkiego, a zarazem sztywnego tworzywa. Szeroka głowica umożliwia zagrabianie nawet większej ilości liści czy trawy, a długi trzonek wykonany z wytrzymałego, choć lekkiego aluminium będzie idealny dla kobiet i dla mężczyzn.

Do niewielkich powierzchni najlepszym rozwiązaniem będą lekkie i poręczne grabie M.

Grabie M (fot. Fiskars)
Grabie M (fot. Fiskars).

Usuwamy liście i inne zanieczyszczenia

Schody, weranda, patio? Płytki, drewno, beton? Z nową szczotką Fiskars porządki nawet na tak różnych powierzchniach będzie można zrobić w błyskawicznym tempie. Profilowana szczotka Fiskars poradzi sobie nawet z najbardziej uciążliwymi zanieczyszczeniami. Jej specjalny kształt umożliwia usuwanie kurzu, gruzu, piachu czy liści. Jesienne porządki przy pomocy szczotki z szeroką głowicą - 380 mm - będą wykonane bardzo sprawnie.

Szczotka (fot. Fiskars)
Profilowana szczotka (fot. Fiskars).

Czyścimy zapchane rynny

Spadające liście to niestety problem nie tylko bałaganu na trawniku. To często również zapchane rynny. A czy jest coś gorszego od wdrapywania się na chyboczącą drabinę? Aby tego uniknąć warto skorzystać z bardzo poręcznej szczotki do rynien Fiskars.

Połączenie szczotki i skrobaka sprawi, że czyszczenie trudno dostępnych miejsc będzie proste. Możliwość regulowania kąta nachylenia szczotki i skrobaka ułatwia dokładne usunięcie zanieczyszczeń zalegających w rynnach. Dzięki teleskopowemu trzonkowi nawet najwyższy dach nie będzie przeszkodą.

Szczotka ze skrobakiem do rynien
Szczotka ze skrobakiem do rynien (fot. Fiskars).

źródło i fot.: Fiskars


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu