Logo
Logo

Robot koszący w służbie bioróżnorodności | Husqvarna "biopower"!

Światowy lider w dziedzinie robotów koszących – Husqvarna, wprowadza na rynek pierwszą na świecie funkcję robotów koszących, zaprojektowaną z myślą o naturalnym i bioróżnorodnym środowisku. Aktywacja trybu Rewilding, automatycznie pozostawia 10% nieskoszonego trawnika, tworząc miejsce na naturalną łąkę lub rabaty przeznaczone dla owadów zapylających.

Spis treści
Czy robot koszący może korzystnie wpływać na bioróżnorodność? 10 wskazówek jak prowadzić bioróżnorodny ogród

Czy robot koszący może korzystnie wpływać na bioróżnorodność?

Bioróżnorodność to nic innego, jak występowanie rozmaitych form organizmów w naszym środowisku. Ze względu na zmieniający się klimat oraz działalność człowieka, istnieje duże zagrożenie dla naturalnej różnorodności biologicznej, niezwykle ważnej ze względu na bogactwo organizmów na naszej planecie. Marka Husqvarna ma wpisaną w misję troszczenie się o naturę, dlatego razem z premierą nowej funkcji podkreśla jak istotna jest dbałość o ekosystem w każdym z podejmowanych działań – począwszy od otoczenia własnego domu, a skończywszy na zielonych terenach miejskich.

Jak wynika z danych zgromadzonych przez firmę Husqvarna, gdyby każdy właściciel ogrodu w Europie pozostawił “dziki” fragment bliski 10%, łączny obszar bioróżnorodności byłby na naszym kontynencie równy ponad 250 000 hektarów. Jest to teren czterokrotnie większy od największego rezerwatu przyrody w Europie – Parku Narodowego Doñana. Dodatkowo, geograficzne rozproszenie różnorodności biologicznej sprzyja przetrwaniu, a nawet odradzaniu się wielu gatunków roślin i owadów. Indywidualne decyzje właścicieli terenów zielonych mają zatem duże znaczenie dla bioróżnorodności środowiska, ponieważ trawniki stanowią ważne siedlisko nie tylko roślin, ale także owadów zapylających.

Nowa funkcja Rewilding ułatwia użytkownikom robotów koszących Husqvarna zachowanie bioróżnorodności własnego terenu zielonego. Robot automatycznie pozostawia 10% nieskoszone trawnika, w celu przywrócenia na fragmencie działki naturalnego ekosystemu. Za pomocą czujników, które mierzą wielkość obszaru zielonego, tryb robota oblicza powierzchnię odpowiadającą tej wartości procentowej. Jest to punkt wyjścia. Właściciele ogrodów mogą zdecydować się na umieszczenie strefy rewildingu tam, gdzie ich zdaniem najlepiej pasuje. Ponadto możliwe jest przeniesienie lub powiększenie istniejącej już strefy.

Dzięki trybowi Rewilding* firma Husqvarna ma nadzieję ustanowić nowy standard przydomowej zieleni, w której strefa rewilding stanie się naturalną częścią każdego trawnika. Jednocześnie nowym trendem, nie są już idealnie równe trawniki, a projekty uwzględniające zielone wyspy z trawą i rozmaitymi kwiatami.

Rewilding to progresywne podejście do ochrony przyrody. Jest to proces przywrócenia ekosystemom ich naturalnego funkcjonowania. Naszym głównym celem jest naprawa uszkodzonych ekosystemów i przywracanie zdegradowanych terenów naturze. Właściciele ogrodów dzięki nam mają większą świadomość i mogą w prosty sposób wspomagać proces, przez pozostawienie kawałka trawnika na rośliny korzystne dla zapylaczy.“
– mówi Jonas Willaredt, wiceprezes ds. zrównoważonego rozwoju w Husqvarna

 

 

Funkcja Rewildingu jest dostępna dla modeli robotów automatycznych bezprzewodowych Automower® 405X, 415X i 435X AWD oraz modeli NERA 430X NERA i 450X NERA, które są instalowane z przewodem ograniczającym. Obecnie na całym świecie jest około 150 tysięcy kosiarek automatycznych obsługujących ten tryb. Technologia Husqvarny wspomaga różnorodność biologiczną w domowym otoczeniu, szanując środowisko – ogranicza również emisję dwutlenku węgla, a przy okazji zapewnia więcej wolnego czasu użytkownikom autonomicznych sprzętów.

10 wskazówek do prowadzenia swojego ogrodu w duchu bioróżnorodności

Husqvarna podkreśla, że osoby, które nie posiadają automatycznych robotów koszących są także w stanie stworzyć własną strefę rewildingu. Zaprosiła w tym celu do współpracy wielokrotnie nagradzanego projektanta i eksperta w dziedzinie ogrodów – Toma Masseya. Ekspert podzielił się wskazówkami, pozwalającymi w prosty sposób wspierać różnorodność biologiczną w swoim otoczeniu.

1. Pielęgnacja dzikiej zieleni

Wybrany do różnorodności biologicznej teren, należy kosić tak rzadko, jak to możliwe – najlepiej raz lub dwa razy w roku. Warto również usuwać wszystkie ścinki traw po skoszeniu – zmniejszy to żyzność gleby i pobudzi do wzrostu rośliny kwitnące oraz ograniczy dominację traw.

2. Zastąpienie trawnika trawą łąkową z dzikimi kwiatami

Łąkę kwietną można szybko uzyskać za pomocą darni łąkowej. Jest układana jak klasyczny trawnik, ale zawiera wiele cennych roślin, w tym gatunków kwitnących – odpowiednich dla zapylaczy.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

3. Wybór najlepszych roślin do procesu rewildingu

Zróżnicowana gama gatunków roślin może pomóc w stworzeniu bioróżnorodnej przystani. Warto hodować co najmniej pięć różnych gatunków kwiatów. To korzystne dla bezkręgowców, ale też zaadaptowanych już roślin.

4. Sadzenie roślin wtykowych

W celu szybkiego zwiększenia bioróżnorodności w ogrodzie, warto dodać do strefy rewildingu rośliny wtykowe. Pielęgnacja ich jest prostsza niż wyhodowanie z nasion i daje szybsze rezultaty.

5. Sadzenie cebulek na wiosnę i jesień

Cebulki sadzi się zwykle jesienią (w przypadku kwitnienia wiosennego) i wiosną (w przypadku kwitnienia letniego i jesiennego). Istnieją bardzo wczesne wiosenne cebulki kwiatowe, takie jak przebiśniegi (gatunek Galanthus), które pojawiają się, gdy trawnik wydaje się pusty. Warto posadzić kwiaty, które kwitną jedne po drugich, a nowe pojawiają się wtedy, gdy stare więdną.

6. Projektowanie ogrodu

Aby strefa rewildingu była jeszcze atrakcyjna i użyteczna, można dodać jej celowości — na przykład zostawić wyspy trawy wokół drzew lub utworzyć ścieżki prowadzące przez wysoką trawę na tereny otwarte.

7. Korzystanie z roślin pasożytniczych

Grzechotka żółta (Rhinanthus minor) jest półpasożytem gatunków traw, co oznacza, że jej korzenie przyczepiają się do korzeni traw i czerpią z nich składniki odżywcze. Roślina ta może więc pomóc osłabić dominację trawy, umożliwiając zadomowienie się innym gatunkom w naszych ogrodach.

8. Zastąpienie chemicznych pestycydów i nawozów

Chemiczne pestycydy i nawozy bywają niezwykle szkodliwe dla różnorodności biologicznej, ponieważ nie tylko atakują zamierzone szkodniki, ale również rośliny. Jeśli już trzeba nawozić glebę, warto rozważyć użycie domowego kompostu lub pasz organicznych.

9. Przestrzeń dla drapieżników

Planując ogród dobrze jest pozostawić miejsce schronienia dla drapieżników. Może być to na przykład wysoka trawa lub niewielki staw. Drapieżniki pomagają powstrzymać potencjalnie niepożądanych gości, takich jak mszyce czy ślimaki.

10. Zbieranie wody deszczowej

Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia ziemi jest kluczowe do odpowiedniej pielęgnacji terenu. Zbieranie wody deszczowej – prostym sposobem jak skierowanie rur spustowych do beczek z wodą lub bardziej zaawansowanym jak instalacja pełnego systemu zbiorników, przysłużą się środowisku.


Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Husqvarna

Autor
Robot koszący w służbie bioróżnorodności | Husqvarna "biopower"!
Robot koszący w służbie bioróżnorodności | Husqvarna "biopower"!
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy