Logo
Logo

Środki olejowe | Jakie wybrać i gdzie kupić?

Oleje roślinne są coraz częściej stosowane w celu ochrony roślin przed szkodnikami. Sięgają po nie przede wszystkim Ci ogrodnicy, którzy cenią sobie uprawę roślin w sposób proekologiczny. Jakie właściwości oraz zastosowanie posiadają te środki i dlaczego warto je kupić?

Spis treści
Dlaczego warto wybrać środki olejowe do ochrony roślin?
W jaki sposób działają środki olejowe?
Jaki środek olejowy do zwalczania szkodników wybrać?
Kiedy stosować środki olejowe?

Dlaczego warto wybrać środki olejowe do ochrony roślin?

Preparaty olejowe to bardzo skuteczne środki o potwierdzonej badaniami skuteczności. Doskonale nadają się do zwalczania wielu szkodników plądrujących w ogrodach. Z ich pomocą można pozbyć się: przędziorka, misecznika śliwowego, miodówki, mszyc, bawełnicy korówki, skorupika jabłoniowego oraz wiele innych szkodników. Pośród wielu zalet tych środków można wymienić:

  • wysoką skuteczność
  • uniwersalność – zabiegi z użyciem preparatów olejowych doskonale sprawdzają się w ochronie różnych gatunków roślin owocowych
  • brak szkodliwości dla środowiska naturalnego oraz na ludzkie zdrowie.

Stosowanie preparatów olejowych ułatwia przestrzeganie zasad rotacji środków ochrony roślin. Są one świetną alternatywą wobec zmniejszającej się na rynku liczby akarycydów oraz insektycydów.

W jaki sposób działają środki olejowe?

Wszystkie preparaty olejowe działają w podobny sposób. Olej naniesiony na żerujące szkodniki pokrywa je cienką warstwą tłustej powłoki. W związku z tym, owady znajdujące się pod nim mają zatykane znajdujące się na ciele przetchlinki służące im do oddychania. Po opryskaniu aparaty oddechowe się zatykają, co prowadzi do śmierci szkodników.

Podobnie się dzieje podczas oprysku jaj szkodników. Zimujące w nich larwy umierają w wyniku uduszenia się. Co prawda brzmi to bardzo okrutnie, ale bezlitosna walka ze szkodnikami w uprawie roślin jest koniecznością.

Jaki środek olejowy do zwalczania szkodników wybrać?

Wybór preparatów olejowych służących do zwalczania szkodników jest bardzo duży. Do najbardziej popularnych należy:

  • olej rydzowy – jest on pozyskiwany z lnicznika siewnego, rośliny z rodziny kapustowatych uprawianej z przeznaczeniem do konsumpcji. Jest on w 100% naturalny.
  • olej parafinowy – jest to olej mineralny należący do grupy węglowodorów nasyconych. Otrzymuje się go poprzez zastosowanie metody ratyfikacji
  • olej rzepakowy – który jest otrzymywany z tłoczenia nasion rzepaku. Po odpowiedniej obróbce może on być z powodzeniem wykorzystywany do ochrony roślin jako insektycyd oraz akarycyd.

Emulpar 940 EC Zwalcza mszyce, przędziorki i wciornastki, Sklep ZielonyOgrodek pl
Emulpar 940 EC – Zwalcza mszyce, przędziorki i wciornastki
Produkt na bazie oleju rydzowego, w formie koncentratu przeznaczony do eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy. Do stosowania w uprawach roślin sadowniczych, warzywniczych, ozdobnych oraz ziół.
Kup online
Treol 770 EC
TREOL 770 EC
Treol 770 EC jest insektycydem i akarycydem w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Na roślinie działa powierzchniowo, na szkodniki kontaktowo, w sposób mechaniczny. Preparat tworzy na powierzchni ciała szkodnika szczelny film blokując procesy oddychania. Zawartość substancji czynnej: olej parafinowy – 770 g/ L (89,6%)
Kup online
Spruzit Spray Na Szkodniki AL Insekt Control Duo, Sklep ZielonyOgrodek pl
Spruzit AL – Spray Na Szkodnik,i Insekt Control Duo
Środek zawiera dwie substancje czynne. Pyretryny (substancja pochodzenia roślinnego, początkowo działająca paraliżująco, a następnie szkodniki giną) oraz olej rzepakowy (tworzy na powierzchni ciała szkodnika film powodujący uduszenie się owadów i roztoczy). 
Kup online

Kiedy stosować środki olejowe?

Preparaty oparte na bazie olejów najczęściej stosuje się wiosną. Ważne jest bowiem, aby trzymać w ryzach populację szkodników, zanim zwielokrotnią swoją liczebność i przyczynią się do nieodwracalnych szkód w plonach.

Wielu doświadczonych ogrodników stosuje je już w okresie bezlistnym, np. w połączeniu z miedzią. Taki zabieg pozwala w dużym stopniu ograniczyć przyszłe gradacje przędziorka. Z kolei mieszając wybrany preparat olejowy z siarką można skutecznie zwalczyć miodówkę gruszową.

Ważne jest, aby prace związane z usuwaniem szkodników przeprowadzać w ciepły, słoneczny oraz bezwietrzny dzień. Najlepiej, gdy temperatura nie spada poniżej -8°C. W warunkach dużego chłodu preparaty olejowe mogą spowodować wystąpienie zjawiska fitotoksyczności. Objawia się ono wystąpieniem na listkach roślin drobnych plamek, niemniej bez większej szkody dla zieleni.

Preparaty olejowe to naturalne środki przeznaczone zarówno dla uprawach profesjonalnych, jak i w przydomowych ogrodach. Doskonale uzupełniają chemiczną oraz biologiczną walkę ze szkodnikami. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z informacjami zawartymi na etykietach. Z pomocą preparatów olejowych można skutecznie zwalczać wszystkie aktywne ruchowo oraz bardzo często tworzące kolonie na pędach, liściach, kwiatach, a czasem i owocach szkodniki.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., Zdjęcie tytułowe: JerzyGorecki / Pixabay ed.

Autor
Środki olejowe | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Środki olejowe | Jakie wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)