Zakaz podlewania ogrodu, trawnika i napełniania basenu | Od kiedy wejdzie w życie? Jaki można dostać mandat?

Zakaz podlewania ogrodu - mandat kara grzywna susza

Woda jest niezbędna do prawidłowego rozwoju roślin i ich dobrej kondycji, a więc uzyskania smacznych plonów i pięknego wyglądu roślin ozdobnych. Dlatego jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest podlewanie ogrodu, które przeprowadza się głównie latem, gdy mocne słońce powoduje szybsze przesuszenie gleby. Jednak co jakiś czas pojawiają się informacje o zakazie podlewania ogrodu. Czy można wprowadzić zakaz podlewania ogrodu? Kto może zabronić podlewania ogrodu? Czy można dostać mandat za podlewanie ogrodu?  

Posłuchaj
00:00
90
Spis treści
Czy w Polsce obowiązuje i czy można wprowadzić zakaz podlewania ogródków? Kto może wydać zakaz podlewania ogrodu, trawnika i napełniania basenu? Czy przepisy prawa zakazują podlewania ogrodów? Mandat za podlewanie - kiedy i w jakiej wysokości?

Czy można zabronić podlewania ogrodu?   

Problem suszy hydrologicznej powtarza się co roku w kilkunastu gminach, a ze względu na zmieniający się klimat może on się pogłębiać i pojawiać na kolejnych obszarach. Susza hydrologiczna, która występuje przy wysokich temperaturach i niewielkiej ilości deszczu może doprowadzić do spadku ciśnienia wody w rurach i w konsekwencji sprawić, że do wyższych kondygnacji w bloku woda w ogóle nie będzie docierać. W skrajnych sytuacjach susza hydrologiczna może doprowadzić do problemów z dostępem do wody pitnej. Dlatego samorządy w okresie suszy wprowadzają ograniczenia, które mają ograniczać ten problem.    

Centrum Współpracy i Dialogu UW / YouTube


Jaka instytucja może zabronić podlewania ogrodu?    

Zakaz nadmiernego zużywania wody w czasie suszy hydrologicznej może wprowadzić rada gminy i jest on prawnie sankcjonowany, a każdy mieszkaniec gminy na terenie, której zostało wprowadzone ograniczenie, jest zobowiązany do jego przestrzegania. Warto pamiętać, że  przed wprowadzeniem oficjalnych zakazów wiele gmin apeluje o rozważne korzystanie wody pitnej i wykorzystanie jej tylko do niezbędnych celów, aby zmniejszyć narastający problem. W przypadku wprowadzenia ograniczeń woda z wodociągów może być wykorzystana jedynie do zaspokojenia najważniejszych potrzeb, a więc: picia, przygotowywania posiłków i czynności higienicznych (mycie się, pranie, spłukiwanie toalety).  

Dowiedz się więcej o przeciwdziałaniu suszy

Jak zbierać deszczówkę w ogrodzie i jak ją najlepiej wykorzystać?
Susza w ogrodzie: 8 prostych sposobów, by sobie z nią poradzić!
Jak dbać o trawnik w czasie suszy? | Porady ekspertów
Rośliny odporne na suszę. Które wytrzymają upały?
Łąki kwietne – piękny sposób na suszę!

Jakie przepisy to regulują?    

Niektóre gminy co roku w trakcie tzw. suszy hydrologicznej wprowadzają uchwały o zakazie wykorzystania wody z wodociągów do podlewania ogrodów, czy napełniania przydomowych basenów. Regulacje te prowadzane są na podstawie art. 5 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. z 2020, poz. 2028 ze zm.).

Gminy mogą wprowadzać tego typu zakazy również na podstawie art. 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnymi. Mówi on o tym, że rada gminy może wydawać własne przepisy porządkowe, jeśli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. Warto przy tym pamiętać, że tego typu zakazy wprowadzane są jedynie w trakcie problemu z dostępem do wody pitnej lub możliwości wystąpienia takiego problemu ze względu na suszę.

Zakaz wykorzystania wody z sieci wodociągowej dotyczy:

• podlewania: trawników, ogrodów, sadów;
• mycia samochodów;
• napełniania basenów.    

Jaka kara za podlewanie ogrodu?    

Złamanie zakazu i podlewanie ogrodu to wykroczenie i jako takie podlega karze. Zgodnie z Kodeksem wykroczeń art. 54 złamanie przepisów porządkowych zagrożone jest karą grzywny lub karą nagany. Mandat w przypadku podlewania ogrodu może wynosić do 500 zł, jeśli wykorzysta się wodę z przydomowych wodociągów. W przypadku bezprawnego podłączenia się do hydrantu grzywna jest zdecydowanie wyższa ze względu na większą szkodliwość czynu i może wynosić aż 5000 zł!

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – bzyxx, Volodymyr Shevchuk / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
25-07-2023 21:17
Komentarz dodany przez An.rzej a: A można będzie osikać
Zdaniem Czytelnika
04-07-2023 08:42
Komentarz dodany przez Hahaha: ,,Problem suszy hydrologicznej powtarza się co roku w kilkunastu gminach...". Ile jest gmin w Polsce? Teraz widzicie ile jest warta lewacka propaganda? Od kiedy zaczęli histerycznie bełkotać w mediach o "suszy hydrologicznej", w moich stronach woda zaczęła ...
Zdaniem Czytelnika
08-06-2023 14:25
Komentarz dodany przez Marian: Podlewanie w suszę ja do kwiatów w takich sytuacjach uezywam wodę po kompieli wie że jest z mydłem ale jak na razie nie zaszkodziło to moim kwiatom
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści