Logo
Logo

Jak podlewać ogród, gdy obowiązuje zakaz podlewania? Skąd brać wodę?

Zakaz podlewania ogrodów i sadów, który często pojawia się w wielu rejonach Polski, wynika z długotrwałych okresów suszy. Wprowadzenie takich zakazów ma na celu zaoszczędzenie wody potrzebnej do codziennego życia, takiej jak picie czy mycie. Jednak w okresach wysokich temperatur nie tylko ludzie, ale także rośliny potrzebują więcej wody. Jak więc dbać o ogród w czasie zakazu podlewania i skąd brać wodę?

Alternatywne metody podlewania ogrodu w okresie zakazów

W obliczu rosnących wyzwań klimatycznych, dbanie o ogród staje się coraz bardziej skomplikowane. Susze, ekstremalne temperatury i nieprzewidywalne opady deszczu wymagają od ogrodników elastyczności i kreatywności w podejściu do pielęgnacji roślin. Wprowadzenie zakazów podlewania jest jednym z wielu środków, które mają na celu zachęcenie społeczeństwa do bardziej odpowiedzialnego korzystania z zasobów wodnych. Jednak dla wielu entuzjastów ogrodnictwa, którzy poświęcają czas i energię na uprawę swojego zielonego zakątka, znalezienie alternatywnych źródeł wody i metod podlewania staje się kluczem do sukcesu.

Jak podlewać ogród bez użycia wody z wodociągu?

Poznaj sprawdzone metody i alternatywne źródła wody, które pozwolą Ci pielęgnować zielone przestrzenie bez narażania się na kary i jednocześnie dbając o środowisko

Deszczówka

Jednym ze sposobów na darmowe podlewanie roślin jest wykorzystywanie deszczówki. W czasie suszy jest to idealne rozwiązanie, ale wymaga pewnego przygotowania. Warto poszukać w ogrodzie miejsca na duże i mniejsze pojemniki, które będą zbierać deszczówkę. Ta metoda jest również przydatna na tarasach i balkonach, chociaż ilość zbieranej wody będzie wtedy mniejsza. Co więcej, deszczówka ma odpowiednią temperaturę i pH, które są korzystne dla roślin.
Dowiedz się więcej

 
 

Własna studnia

Dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych lub posiadających działki, własna studnia może być doskonałym rozwiązaniem. Jeśli nie masz jeszcze studni, możesz ją wykopać lub wywiercić w odpowiednim miejscu. Woda ze studni jest zimna, dlatego przed podlaniem roślin warto ją odstawić na jakiś czas, aby się nagrzała.
Dowiedz się więcej 

Oszczędne podlewanie

W czasie suszy i upałów ważne jest, aby wiedzieć, jak podlewać rośliny w sposób ekonomiczny i ekologiczny. Najlepiej podlewać rośliny wieczorem lub wczesnym rankiem. Warto również ściółkować kwiaty i inne uprawy, aby ograniczyć parowanie wody z gleby. Ponadto, w okresach upałów nie należy kosić trawników zbyt krótko, aby uniknąć wysychania trawy. W obliczu zakazów podlewania i globalnego kryzysu wodnego, ważne jest, abyśmy wszyscy byli bardziej świadomi i odpowiedzialni w korzystaniu z dostępnych zasobów wodnych. Dbanie o ogród w sposób ekologiczny i oszczędny nie tylko chroni nasze rośliny, ale także przyczynia się do ochrony środowiska. 
▶ Dowiedz się więcej

Zbiornik na deszczówkę
Zbiornik na wodę opadową do podlewania ogrodu
Beczka do gromadzenia wody deszczowej wykonana została z odpornego materiału. Jej montaż i demontaż jest wyjątkowy prosty. Konstrukcja umożliwia łatwe składanie (np. na zimę), zapewnia dużą wygodę użytkowania i przechowywania. Beczkę można podstawić pod rynnę lub podłączyć bezpośrednio do rynny za pomocą przyłącza rynnowego, które jest dodawane do tego zestawu. Każda beczka wyposażona jest w dwa krany, a wszystkie wloty i wyloty mają filtry siatkowe.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Co grozi za nielegalne pobieranie wody?

Nielegalny pobór wody stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny do 5 000 zł.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: piotr / Adobe Stock 

Autor
Jak podlewać ogród, gdy obowiązuje zakaz podlewania? Skąd brać wodę?
Jak podlewać ogród, gdy obowiązuje zakaz podlewania? Skąd brać wodę?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-wokol_domu_woda_w_ogrodzie