Logo
Logo

Jak podlewać rośliny w okresie upałów? Kiedy to robić i jak często? Kiedy nie podlewać?

Wraz z nadejściem upalnych dni, Twoje rośliny stają w obliczu trudnych warunków. Jednak nie musisz pozostawić ich na pastwę losu! W tym artykule znajdziesz skuteczne strategie podlewania, które pomogą Twoim roślinom przetrwać, a nawet rozkwitać w czasie upałów. Dowiesz się, jak właściwie dostarczyć im odpowiednią ilość wody, jak rozpoznać czy nasze rośliny cierpią z braku nawodnienia oraz jak uniknąć przelewania. Poznaj praktyczne i rzetelne porady, które pomogą Ci podlewać rośliny w okresie letnich upałów.

Spis treści
Kiedy podlewać rośliny w upalne lato? Jak często podlewać rośliny w czasie letnich upałów? Jak i czym podlewać rośliny w upał? Jak pomóc roślinom w czasie upałów?
Z artykułu dowiesz się:
 • Dlaczego podlewanie roślin w okresie upałów jest ważne?
 • Jak często należy podlewać rośliny w czasie upałów?
 • Jak rozpoznać, kiedy rośliny potrzebują podlania?
 • Jaką technikę podlewania należy zastosować w okresie upałów?
 • Czy wszystkie rośliny potrzebują takiej samej ilości wody w okresie upalnym?
 • Jakie są najlepsze porady dotyczące podlewania roślin w upalne dni?
 • Jakie są objawy niedostatecznego podlewania roślin w czasie upałów?
 • Jak uniknąć nadmiernego podlewania roślin w okresie upałów?
 • Czy istnieją specjalne techniki podlewania dla różnych rodzajów roślin?
 • Jak zadbać o ochronę roślin przed nadmiernym nasłonecznieniem i suszą w okresie upalnym?

Rośliny w czasie upałów wymagają szczególnej uwagi – niedobór wody szybko poskutkuje stratami. W przypadku roślin uprawianych w pojemnikach już kilkudniowe przesuszenie może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, rośliny uprawiane w gruncie wytrzymają nieco dłużej. Wciąż jednak nie powinno się narażać ich na stres fizjologiczny.

Kiedy podlewać rośliny?

Optymalnie rośliny podlewa się o poranku. Wtedy woda wolniej wyparowuje, rośliny mogą ją pobrać w większej ilości, a jednocześnie nie zalega w podłożu tak długo (latem szybko robi się ciepło), by wpływać na powstawanie infekcji. Nie każdy lubi poranki, dlatego opcjonalnie zabieg można wykonywać wieczorem. Trzeba pamiętać, że wtedy woda dłużej utrzymuje się w glebie. To dobre rozwiązanie w przypadku roślin wilgociolubnych.

 

W jakich godzinach i dlaczego NIE podlewać?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy nawadnianiu jest wybór nieodpowiedniej pory dnia. Wiele osób podlewa rośliny w najkorzystniejszej dla siebie chwili, np. po południu po pracy albo jeszcze gorzej – w południe. Dlaczego są to złe pory dnia? Ponieważ:

 • rośliny mogą negatywnie reagować na dużą różnicę temperatur pomiędzy otrzymywaną wodą (np. z kranu lub studni), a temperaturą otoczenia (powietrza gleby);
 • w przypadku moczenia nadziemnych części dochodzi kolejne ryzyko – poparzenia. Krople wody utrzymujące się na liściach działają jak soczewki. Skupiają światło, przez co dochodzi do pojawiania się plam oparzeniowych;
 • to strata wody! Woda szybko nadmiernie szybko wyparowuje. Rośliny nie pobierają jej tyle, ile potrzebują. Zabieg jest więc skuteczny tylko połowicznie. W tym układzie każdy traci.

Jak często podlewać rośliny?

Błędy właścicieli ogrodów często związane są z niewłaściwą częstotliwością podlewania. Rośliny uprawiane w gruncie wolą nieco rzadsze, ale obfite podlewanie. To jednocześnie pomaga im wytworzyć wydajniejszy, głębszy system korzeniowy.

 • Rośliny w gruncie należy podlewać obficie. W szczególności dotyczy to drzew i krzewów, które mają głęboki system korzeniowy. Rośliny jednoroczne, byliny czy warzywa podlewa się średnio co 2-3 dni, krzewy i drzewa rzadziej. Zabieg częściej wykonuje się na podłożach lekkich, piaszczystych, gdyż woda szybko wsiąka do głębszych warstw, niedostępnych dla korzeni.
 • Odwrotna zasada obowiązuje u roślin doniczkowych, np. ustawionych na tarasie lub przy drzwiach wejściowych do domu. Nadmiar wody szkodzi (trzeba wylewać ją z podstawek lub osłonek). W czasie upałów zieleń podlewa się bardzo często, nawet codziennie. W szczególności dotyczy to roślin uprawianych w małych donicach, u których bryła korzeniowa bardzo szybko wysycha.

Jak i czym podlewać rośliny?

Sposób podlewania wpływa na kondycję roślin, ale także oszczędzanie wody.

 • Ważna u roślin jest technika podlewania, m.in. unikanie częstego moczenia nadziemnych części.
 • Najefektywniejsza jest instalacja automatycznych systemów nawadniania. Na trawniku warto zainstalować zraszacze, w warzywniaku i pod żywopłotem system nawadniania kropelkowego. Producenci podają różne liczby dotyczące procentów oszczędzonej wody. Faktem jest, że w skali roku różnica w rachunkach jest odczuwalna.
 • Do podlewania ogrodu często używa się zraszacza z końcówką. Warto nastawić go na możliwie najbardziej rozproszony tryb. Wtedy nie uszkodzi się wrażliwych organów roślin, np. kwiatów.
 • W przypadku uprawy pod uprawami, np. w szklarni lub tunelu, nigdy nie wolno używać zimnej wody. Najlepiej pojemniki z wodą trzymać wewnątrz, aby woda uzyskała temperaturę otoczenia. Stres fizjologiczny wynikający z podlewania zimną wodą może objawić się m.in. gubieniem i żółknięciem liści (np. u ogórka).

 • Optymalna jest woda ze studni, poza tym warto zbierać wodę z deszczówki. Woda wodociągowa jest zimna, zawiera chlor, a często jest zbyt twarda. Niestety nie zawsze jest możliwość uniezależnienia się od niej. Rośliny w pojemnikach warto podlewać wodą przegotowaną (najlepsza) lub przynajmniej odstaną.
 • Do pielęgnacji roślin kwasolubnych warto używać zakwaszonej wody. Można dodać do niej trochę torfu lub soku z cytryny (np. kilka kropel na 1l). Rośliny wrzosowate słabo pobierają wodę (mają mało włośników na korzeniach). Aby uskutecznić proces, warto zaaplikować im szczepionkę mikoryzową.

Właściwe podlewanie sprawia, że rośliny skuteczniej pobierają wodę i tym samym mają lepszą kondycję. W ten sposób jednocześnie ogranicza się straty wody, o której coraz częściej mówi się, że jest „na wagę złota”.

3 złote sposoby na to, by rośliny były dobrze nawodnione w czasie letnich upałów!

Latem rośnie zapotrzebowanie roślin na wodę, ważne więc, aby zwrócić uwagę na jej racjonalne zużycie i magazynowanie. Najlepiej o tym pomyśleć już na projektowaniu ogrodu (wydajny system automatycznego podlewania) i nasadzeń (odpowiednie przygotowanie gleby i dobór roślin do stanowiska), ale w Pani sytuacji można wprowadzić kilka pomysłów, które pozwolą oszczędzać wodę do podlewania roślin.

1. Zbieraj deszczówkę!

Woda opadowa jest darmowa, warto ją magazynować, by ograniczyć rachunki! Świetnie nadaje się do podlewania wszystkich roślin ogrodowych i doniczkowych. Deszcz podlewa wszystkie odsłonięte części ogrodu, ale warto zbierać wodę z rynien, by wykorzystać ją w okresach suszy. Specjalny system zbierania deszczówki (zakopane zbiorniki) to idealne rozwiązanie, ale wymaga sporych nakładów finansowych. Można to zrobić znacznie taniej, wystarczy ustawić pod rynną zwykłą beczkę lub balię i po napełnieniu czerpać z niej wodę do podlewania. Można także wstawić miskę do zlewozmywaka, by zbierać wodę po płukaniu do podlewania.

► Dowiedz się więcej o zbieraniu deszczówki

2. Rozsyp ściółkę!

Rozrzuć obfitą warstwę ściółki dokoła roślin, by zamknąć wilgoć w glebie i zapobiec wyparowaniu jej z powierzchni. Na ściółkę świetnie sprawdzą się najróżniejsze materiały: np. żwir, kora sosnowa, torf lub kompost. Ten ostatni jest najlepszy: - darmowy, zawsze pod ręką i oprócz funkcji ściółki ma wiele innych cennych właściwości. Kompost to rozłożone resztki roślinne, które po kilku miesiącach zamienią się w próchnicę. Dżdżownice i mikroorganizmy glebowe przetransportują ją do głębszych warstw, poprawiając w ten sposób właściwości gleby, przede wszystkich zwiększą zdolność magazynowania wody! dodatkowo jesienią warto rozsypać pod roślinami dobrze przekompostowany obornik.

► Dowiedz się więcej o ściółkowaniu roślin

3. Podlewaj ziemię, nie rośliny!

Regularnie podlewaj ogród, gdy tego potrzebuje, ale zrezygnuj z sitka w konewce lub zraszacza na wężu ogrodowym, by nie marnować wody. Skieruj strumień bezpośrednio na glebę, by skorzystały na tym korzenie! Nie polewaj liści i kwiatów, bo roślina tego nie potrzebuje. Ograniczysz też w ten sposób ryzyko porażenia groźnymi chorobami.

► Dowiedz się więcej o podlewaniu roślin


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcia tytułowe: Almani Ghizq / Unsplash, GAIMARD oraz Rudy and Peter Skitterians / Pixabay

Autor
Jak podlewać rośliny w okresie upałów? Kiedy to robić i jak często? Kiedy nie podlewać?
Jak podlewać rośliny w okresie upałów? Kiedy to robić i jak często? Kiedy nie podlewać?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl