Zabezpieczanie drewna: wybieramy odpowiedni impregnat

Zabezpieczanie drewna: wybieramy odpowiedni impregnat, fot. jarafoti - Fotolia.com

Planując zabezpieczenia drewna w naszym ogrodzie, przed wyborem impregnatu musimy uwzględnić: gatunek drewna, jego zastosowanie w ogrodzie oraz nasze preferencje wizualne.

Dowiedz się wszystkiego o wyborze środków do zabezpieczania drewnianych mebli i elementów architektury ogrodowej.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
19

Preparat do zabezpieczania drewna:
Jak wybrać odpowiedni impregnat?

Czytajmy dokładnie informacje na etykietach produktów. Inne środki przeznaczone są do powierzchni pionowych – płotów, altan, elewacji – inne do nawierzchni tarasu. Te ostatnie muszą tworzyć twardą powłokę, zabezpieczającą drewno przed ścieraniem. Na rynku dostępnych jest wiele wyrobów, które nie tylko doskonale chronią drewno, ale i nadają mu pożądaną barwę.

Zanim wybierzemy się na zakupy, dokładnie wymierzmy powierzchnię, która wymaga zabezpieczenia. Na tej podstawie będziemy mogli obliczyć potrzebą ilość preparatu. Kupujmy w specjalistycznych sklepach, gdzie można liczyć na fachowe doradztwo. Sprzedawca pomoże dobrać rodzaj i ilość środka oraz narzędzia do jego aplikacji.

Do niektórych produktów dołączane są specjalne aplikatory, w postaci gąbki o płaskiej lub karbowanej powierzchni (niekiedy zamocowanej na uchwycie). Rodzaj aplikatora jest dopasowany do konkretnego produktu, dzięki czemu nawet mniej doświadczona osoba poradzi sobie z jego nanoszeniem.

Pamiętajmy, że impregnacja to zwykle dopiero pierwszy etap konserwacji drewna. Dalszą ochronę – i dekorację – zapewnia warstwa lakieru, lakierobejcy, emalii bądź oleju (sam impregnat mógłby zostać szybko wymyty przez wodę).

Ochrona drewna - impregnowanie
Fot. Lakma

Przed rozpoczęciem prac zgromadźmy wszystkie niezbędne narzędzia i załóżmy rękawice oraz ubranie ochronne. Większość powierzchni możemy malować pędzlem. Niektóre preparaty mają w zestawie aplikator, w postaci płaskiej lub karbowanej gąbki, którą łatwo i równomiernie nakłada się impregnat.

Dowiedz się: Jak nanosić preparat?

Działanie i podział impregnatów:
W jaki sposób zabezpieczają drewno?

Wnikają one głęboko w strukturę drewna i skutecznie je zabezpieczają. Jeśli dodatkowo zawierają pigmenty – nadają kolor powierzchni. Nie zakrywają słojów, są transparentne i nie tworzą lakierowej powłoki.

Najlepiej jeśli środek zabezpieczy drewno kompleksowo – przed działaniem rozmaitych czynników. Niektóre preparaty nie tylko impregnują, ale też leczą zagrzybione fragmenty. Jeszcze inne zapewniają ochronę przeciwogniową.

Impregnaty generalnie dzieli się na wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe, zależnie od tego, jaki rozcieńczalnik został użyty do produkcji. Jedne i drugie mogą mieć właściwości barwiące.

  • Na rynku jest coraz więcej preparatów wodorozcieńczalnych, o bardzo dobrych właściwościach impregnujących, przeznaczonych do stosowania wewnątrz i na zewnątrz budynków. Mają wiele zalet – przede wszystkim są wydajne i bezwonne. Chronią przed wilgocią, owadami i mikroorganizmami. W przeciwieństwie do innych impregnatów, wnikają również w lekko wilgotne drewno. Nie są natomiast polecane w przypadku starego, wysuszonego materiału, bo mogą spowodować jego pęcznienie i pękanie.

  • Wyroby rozpuszczalnikowe również stosowane są wewnątrz i na zewnątrz budynków. Zapewniają bardzo skuteczną ochronę przed wilgocią, szkodnikami i promieniami UV. Mogą służyć do konserwacji porażonego, starego i mocno wysuszonego drewna.

Zabezpieczanie impregnowanie drewna
Fot. andreaobzerova/Fotolia

Dostępne na rynku preparaty mają różne działanie. Przeznaczenie danego impregnatu określone jest na etykiecie. Producenci podają zazwyczaj przykładowe zastosowanie – np. do fasad lub ogrodzeń. Jednych można używać tylko we wnętrzach, innych – jedynie na zewnątrz.

Zabezpieczanie to nie tylko impregnat:
Czym wykończyć drewno?

Materiał zabezpieczony impregnatem malujemy dodatkowo specjalnym olejem, lakierem, lakierobejcą lub farbą. Wybór produktu zależy głównie od tego, jaki chcemy uzyskać efekt. W ogrodach nowoczesnych drewno często maluje się na intensywne kolory. W rustykalnych – zwykle podkreśla się jego naturalność poprzez nałożenie powłok transparentnych. Pastelowe odcienie nawiązują zaś do ogrodów angielskich.

  • Olej wnika w materiał głęboko, chroniąc go przed wchłanianiem wilgoci. Zazwyczaj pokrywa się nim deski tarasowe. Preparat nakłada się dopóki drewno „pije”. Później jego nadmiar należy usunąć.

  • Na zewnątrz domu stosuje się lakiery specjalnie przeznaczone do tego celu. Tworzą one elastyczną powłokę. Lakier do malowania parkietów, na zewnątrz szybko by popękał. W szczeliny dostałaby się woda – a stąd już tylko krok do rozwoju grzybów.

  • Lakier barwiący, czyli lakierobejca, jednocześnie zabezpiecza i dekoruje. Często używa się jej do malowania mebli i ogrodzeń. Tworzy powłokę transparentną (podkreślającą naturalny rysunek słojów), zwykle w kolorze brązowym, zielonym lub niebieskim.

  • Emalia daje natomiast warstwę kryjącą. Farb używa się najczęściej do odnawiania obiektów malowanych już wcześniej w ten sposób. Rzadko natomiast wykańczania się nimi surowe bądź lakierowane drewno. Powłoka z emalii nie jest zbyt odporna na uszkodzenia – nie wsiąka zbyt głęboko i tworzy warstwę uniemożliwiającą oddychanie drewna.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 5/2016
tekst: Małgorzata Kolmus
zdjęcie tytułowe: jarafoti - Fotolia.com

 

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Co będzie królować w ogrodach w sezonie 2025? Poznaj nowe trendy roślinne
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Jak wyglądać stylowo tej jesieni? Sprawdź nową kolekcję dla prawdziwej Jesieniary
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści