Kiedy trzeba szlifować drewno?
Szlifowanie drewna to zajęcie czasochłonne. Wymaga odrobiny cierpliwości i trochę wprawy. Dlatego jeśli mamy do czynienia z dużą powierzchnią, np. tarasem lub podłogą, najlepiej użyć specjalnej szlifierki. Takie narzędzie pozwoli szybko pozbyć się starej warstwy preparatu i przygotować grunt pod nowy produkt. Niewielkie powierzchnie z powodzeniem możemy przeszlifować papierem ściernym, bez potrzeby użycia dodatkowych narzędzi.
Produkty takie jak oleje, lakiery czy lakierobejce muszą być nakładane na powierzchnie oszlifowane i oczyszczone. W innym wypadku preparaty nie wnikną dobrze w deskę (dotyczy to oleju) albo powłoka będzie nietrwała (w przypadku lakierów, lakierobejc i emalii) i po niedługim czasie będziemy musieli powtarzać cały zabieg.
Czy wiesz, że: Papier ścierny ma różną gradację i należy pamiętać o kolejności jego używania: najpierw ścieramy powierzchnię papierem grubym, o gradacji 40-60. Potem przechodzimy do coraz drobniejszych gradacji, a całość wykańczamy papierem o grubości 150-200.
Kiedy nie szlifować drewna?
Bywa jednak, że nie zależy nam na idealnie oszlifowanej powierzchni, na przykład wtedy, kiedy chcemy zabezpieczyć płot albo szopę na narzędzia. Wtedy możemy sięgnąć po produkty o większej tolerancji, które z powodzeniem możemy kłaść na deski nieoszlifowane. Są to między innymi impregnaty dekoracyjne.
Tekst i zdjęcia: źródło – Altax