Dlaczego drewno ogrodowe niszczeje?

Dlaczego drewno ogrodowe niszczeje, fot. skeeze - Pixabay

Drewno użytkowane na zewnątrz domu jest narażone na działanie czynników atmosferycznych – musi stawić czoło jesiennym deszczom, opadom śniegu i słońcu, które latem rozgrzewa jego powierzchnię do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Ponadto jest atakowane przez grzyby i owady.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
2

Co powoduje starzenie się drewna?

Promieniowanie słoneczne niszczy ligninę – jeden z podstawowych składników drewna, odpowiadający za jego wytrzymałość i sztywność. Wskutek tego, materiał szarzeje, staje się porowaty i podatny na niekorzystny wpływ wody.

Wskutek zmian poziomu wilgotności, budulec pęcznienie i kurczy się, co prowadzi do osłabienia jego struktury. Ponadto zawilgocone drewno to doskonała pożywka dla grzybów. Niektóre z nich powodują jego rozkład (butwienie), inne tylko siniznę, która nie obniża wytrzymałości materiału, ale wygląda nieestetycznie. Szczególną ochroną trzeba więc otoczyć te części elementów, które mogą mieć kontakt z ziemią i pochodzącą z niej wilgocią (np. słupki ogrodzeń czy trejaży).

Wilgotność nie ma natomiast znaczenia dla owadów żerujących w drewnie – drążących korytarze i pogarszających jego właściwości fizyczne. Kornik, spuszczel, kołatek, drwalnik i inne owady dobrze czują się zarówno w suchym, jak i mokrym materiale.

Elementy drewniane w ogrodzie, fot. V33 fot. V33

Drewno gości chyba w każdym ogrodzie – wykonuje się z niego meble, ogrodzenia, tarasy, elewacje. Aby nie ulegało niszczeniu, raz na kilka lat trzeba odnowić jego powierzchnię przy użyciu impregnatu oraz lakieru czy też farby.

Dowiedz się jak, czym i kiedy to zrobić.

Które drewno jest najbardziej wrażliwe i najszybciej się zestarzeje?

Duże znaczenie ma rodzaj drewna. Tzw. miękkie drewno – sosny, świerku czy topoli – jest niezbyt trwałe, bo łatwo chłonie wodę. Twarde drewno dębu, buka, jesionu, grabu, cisu wykazuje większą odporność.

Wyroby z drewna egzotycznego są dość drogie, za to trwałe i nie wymagają impregnacji, bo zawierają dużo naturalnych substancji oleistych. Pamiętajmy, że wilgoć łatwo chłonie nieobrobiony, szorstki materiał. Aby zwiększyć jego żywotność, należy go oheblować.

Starannej, systematycznej pielęgnacji wymaga drewno, które jest stale narażone na zamoknięcie i silne nagrzewanie od słońca. Dotyczy to przede wszystkim płotów, elewacji, altan, trejaży i nawierzchni niezadaszonych tarasów. Znacznie wolniej niszczeją przenośne obiekty, jak meble ogrodowe, które można łatwo schować pod zadaszenie w razie niesprzyjającej aury, albo gdy nie są używane.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 5/2016
tekst: Małgorzata Kolmus
zdjęcie tytułowe: skeeze/Pixabay

 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Palenisko ogrodowe stalowe – Boat – 107 x 60 x 26 cm Unico
Palenisko ogrodowe stalowe – Boat – 107 x 60 x 26 cm Unico
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści