Zakup kamienia do ogrodu
Kamień można kupić w centrach ogrodniczych, sklepach budowlanych, u kamieniarzy lub też bezpośrednio w kamieniołomach. Niektóre firmy oprócz sprzedaży, zapewniają też montaż kamiennych elementów.
Uwaga! Na okładziny kupujmy o 10% płytek więcej, niż wynika to z wielkości powierzchni, na której będą układane. Przycinanie powoduje zawsze pewne straty materiału. Oglądając kamień, zwróćmy też uwagę na wyszczerbienia i obłupania.
Możliwości użycia kamienia jest sporo. Doskonale prezentują się kamienne schody lub ścieżki ogrodowe. Warto jednak pamiętać, że tylko umiejętnie dobrany, będzie świadczył o wyczuciu estetycznym właściciela domu i doda elegancji wnętrzom i otoczeniu.
Na rynku można dostać wiele różnych elementów architektury ogrodowej z kamienia. Dostępne są kamienne fontanny, ławki, kwietniki, donice, rzeźby, kolumny, przykrywy muru czy balustrady.
Fot. PKZ Monument |
Czyszczenie kamienia
Kamień w ogrodzie wystawiony jest na działanie wiatru, wilgoci i zmian temperatury. Elementy kamienne kapilarnie mogą podciągać z wód gruntowych agresywne związki chemiczne, sole i kwasy. Atakowane są także przez glony.
Jeśli chcemy usunąć z kamienia patynę, użyjmy wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła. Po dokładnym oczyszczeniu kamienia, zastosujmy odpowiedni preparat, np. Knauf – środek zabezpieczający kamień lub HG impregnat.
Granity i wapienie używane do wnętrz zwykle są polerowane, szlifowane i wygładzane – dzięki tym zabiegom zanieczyszczenia nie wnikają w głąb tych kamieni, ponieważ na gładkich powierzchniach brud trudno się osadza.
Pory wypełnia się preparatami silikonowymi, żywicami epoksydowymi lub związkami krzemu. Dzięki temu kamienie mniej się łuszczą i brudzą, a porosty rzadziej je atakują.
Kamienie można też po prostu umyć wodą lub parą pod dużym ciśnieniem. Usuniemy w ten sposób czarny osad, brud i kurz. Elementy kamienne we wnętrzach czyści się specjalnymi preparatami, dostępnymi w postaci żelów i past przeznaczonych tylko do kamieni – zwykłe środki mogą bowiem uszkodzić ich powierzchnię.
Kamienie mogą niszczeć również na skutek niewłaściwego ułożenia. Dlatego pamiętajmy o następujących zasadach:
- do jasnych kamieni należy stosować kleje z dodatkiem białego cementu,
- spoiny między kamieniami powinny być starannie wypełnione,
- wszystkie kamienie używane do wykańczania ogrodów i pomieszczeń trzeba wcześniej zaimpregnować,
- do murowania kamienia należy użyć elastycznych i mrozoodpornych zapraw; rodzaj zaprawy do spoinowania dobiera się do szerokości fugi i rodzaju okładziny kamiennej.
Łupek | Trawertyn |
Piaskowiec | Marmur |
Tekst: Olimpia Wolf