Wybór, zakup i pielęgnacja kamienia do ogrodu

Podczas wykańczania ogrodu warto stosować szlachetny i trwały materiał - kamień. Aby długo nam służył, powinniśmy go czyścić i konserwować, bowiem pod wpływem różnych czynników starzeje się, brudzi i matowieje.

Posłuchaj
00:00
3

Zakup kamienia do ogrodu

Kamień można kupić w centrach ogrodniczych, sklepach budowlanych, u kamieniarzy lub też bezpośrednio w kamieniołomach. Niektóre firmy oprócz sprzedaży, zapewniają też montaż kamiennych elementów.

Uwaga! Na okładziny kupujmy o 10% płytek więcej, niż wynika to z wielkości powierzchni, na której będą układane. Przycinanie powoduje zawsze pewne straty materiału. Oglądając kamień, zwróćmy też uwagę na wyszczerbienia i obłupania.

Możliwości użycia kamienia jest sporo. Doskonale prezentują się kamienne schody lub ścieżki ogrodowe. Warto jednak pamiętać, że tylko umiejętnie dobrany, będzie świadczył o wyczuciu estetycznym właściciela domu i doda elegancji wnętrzom i otoczeniu.

Na rynku można dostać wiele różnych elementów architektury ogrodowej z kamienia. Dostępne są kamienne fontanny, ławki, kwietniki, donice, rzeźby, kolumny, przykrywy muru czy balustrady.

Kamienny wazon, donica, fot. PKZ Monument Fot. PKZ Monument

Czyszczenie kamienia

Kamień w ogrodzie wystawiony jest na działanie wiatru, wilgoci i zmian temperatury. Elementy kamienne kapilarnie mogą podciągać z wód gruntowych agresywne związki chemiczne, sole i kwasy. Atakowane są także przez glony.

Jeśli chcemy usunąć z kamienia patynę, użyjmy wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub mydła. Po dokładnym oczyszczeniu kamienia, zastosujmy odpowiedni preparat, np. Knauf – środek zabezpieczający kamień lub HG impregnat.

Granity i wapienie używane do wnętrz zwykle są polerowane, szlifowane i wygładzane – dzięki tym zabiegom zanieczyszczenia nie wnikają w głąb tych kamieni, ponieważ na gładkich powierzchniach brud trudno się osadza.

Pory wypełnia się preparatami silikonowymi, żywicami epoksydowymi lub związkami krzemu. Dzięki temu kamienie mniej się łuszczą i brudzą, a porosty rzadziej je atakują.

Kamienie można też po prostu umyć wodą lub parą pod dużym ciśnieniem. Usuniemy w ten sposób czarny osad, brud i kurz. Elementy kamienne we wnętrzach czyści się specjalnymi preparatami, dostępnymi w postaci żelów i past przeznaczonych tylko do kamieni – zwykłe środki mogą bowiem uszkodzić ich powierzchnię.

Kamienie mogą niszczeć również na skutek niewłaściwego ułożenia. Dlatego pamiętajmy o następujących zasadach:

  • do jasnych kamieni należy stosować kleje z dodatkiem białego cementu,
  • spoiny między kamieniami powinny być starannie wypełnione,
  • wszystkie kamienie używane do wykańczania ogrodów i pomieszczeń trzeba wcześ­niej zaimpregnować,
  • do murowania kamienia należy użyć elastycznych i mrozoodpornych zapraw; rodzaj zaprawy do spoinowania dobiera się do szerokości fugi i rodzaju okładziny kamiennej.

Łupek Trawertyn
Piaskowiec Marmur

Tekst: Olimpia Wolf

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści