Logo
Logo

Kamień w ogrodzie: schody zewnętrzne, cokoły, elewacje

Kamień konkuruje z wieloma materiałami do wykańczania domu i ogrodu. Jest bardzo trwały i ceni się go za szlachetne piękno oraz niepowtarzalność kolorów i deseni: z czasem nawet zyskuje na wyglądzie.

W ogrodzie wtapia się w naturalne środowisko, pokrywając się patyną, we wnętrzach jest prawie niezniszczalny. Nie można go nie zauważyć - przyciąga efektownym wyglądem, kojarzony jest z luksusem i prestiżem. Nie musi być sprowadzany z zamorskich kamieniołomów - krajowe kamienie są wystarczająco efektowne.

Schody zewnętrzne

Wejście do domu prowadzi zwykle po schodach zewnętrznych i tutaj doskonale sprawdzi się kamień, który powinien być odporny na mróz, ścieranie, wilgoć i zabrudzenia. Często stosuje się go tylko jako okładziny ogrodowych schodów betonowych i żelbetowych, ponieważ monolityczne konstrukcje kamienne byłyby zbyt kosztowne i nie dałyby się tak zbroić jak żelbet.

Schody terenowe można układać z bloków granitowych lub z piaskowca, a także z kostki kamiennej, kamienia łupanego warstwowo oraz z kamienia łamanego. Najlepszy jest granit o powierzchni antypoślizgowej - niepolerowanej lub groszkowanej. Podczas montażu płytek na schodach trzeba używać elastycznego kleju mrozo- i wodoodpornego. Aby schody nie były śliskie, stosuje się piłowanie, piaskowanie, groszkowanie i szlifowanie.

Schody zewnętrzne z kamienia
Fot. Semmelrock

UWAGA: Kleje do kamienia powinny mieć w składzie biały, a nie szary cement. Szary może spowodować brzydkie przebarwienia na okładzinie.

Cokoły i elewacje

Kamień jest często stosowany na okładzinę podmurówki domu - zwłaszcza gdy nawiązuje do innych elementów kamiennych w ogrodzie. Okładzina kamienna chroni ściany przed zniszczeniem i zabrudzeniem, jest dobrym tłem dla roślin. Na podmurówki nadają się kamienie polne, łupane głazy narzutowe i otoczaki.

Kamieniem można też uwydatnić wnęki, wyskoki, wykusze oraz załamania bryły budynku. Okłada się nim również słupy i filary, wspierające podcienie i zadaszenia tarasów.

Fot. Jeleniogórskie Kopalnie Surowców Mineralnych, Libet

Kamieniem można wizualnie oddzielić parter i pierwsze piętro.

Bardzo ważne jest, aby nasiąkliwość kamienia przeznaczonego na taras nie przekraczała 3%.

Tekst: Olimpia Wolf
Autor
Kamień w ogrodzie: schody zewnętrzne, cokoły, elewacje
Kamień w ogrodzie: schody zewnętrzne, cokoły, elewacje
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl