Kamień w ogrodzie: ogród skalny, oczko wodne, nawierzchnie

Kamień w ogrodzie, fot. Tim Tang - Pixabay

Kamień jest piękny, trwały, świetnie harmonizuje z otoczeniem, elegancko wygląda, a to tylko niektóre zalety kamienia. Oprócz tego jest naturalny, dodaje powagi i prestiżu.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
14

Nawierzchnie ogrodowe z kamienia

Na nawierzchnie ogrodowe chyba najbardziej odpowiedni będzie granit w postaci kostki kamiennej lub ewentualnie większych płyt o nieregularnych kształtach. Znakomite są też małe otoczaki (np. dolomitowe), kostki ze sjenitu (jest trudniejszy od granitu w obróbce, za to daje się znakomicie polerować, co pozwala  uzyskiwać świetne efekty wizualne), porfir, żwir krzemowy i grys serpentynitowy. Wszystkie te kamienie są niezwykle twarde, odporne na zarysowania i nie wchłaniają wody.

Uwaga! Kamienie przeznaczone na nawierzchnie ogrodowe powinny zawsze mieć chropowatą powierzchnię.

Łupek kwarcytowy (po lewej) idealnie sprawdzi się na tarasach, ścieżkach, podjazdach (fot. Athena Marmor Polska). 

Kamień polny (po prawej) wygląda naturalnie i dobrze komponuje się z innymi nawierzchniami oraz jest często wykorzystywany do budowania kaskad wodnych (fot. Ars Mosaica).

Skalniak, ogródek skalny

Na pewno nie należy budować ogródków skalnych ze skał miękkich (np. iły) oraz z piaskowca, który stosunkowo szybko ulega zniszczeniu pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Twarde, granit i bazalt, też w zasadzie do budowy skalniaków się nie nadają.

Dobrze jest natomiast umieścić na skalniaku kamienie występujące w okolicy, które będą harmonizowały z otoczeniem. W naszych warunkach znakomicie sprawdzą się zwykłe otoczaki, głazy narzutowe, a także kamienie łupane i łamane. Znakomitą propozycją są także mieniące się różnymi kolorami kwarcyty. Kamienie należy wkopywać nieco w ziemię i lekko odchylać do tyłu. Dzięki temu spływająca z nich woda będzie wsiąkała w podsypkę, a nie kapała na znajdujące się niżej rośliny.

Kamienne oczko wodne

Oprócz zwykłych kamieni łupanych (np. łupka granitowego) i łamanych oczka wodne często wykłada się również srebrnorudym łupkiem serycytowym lub wysypuje żwirem kwarcytowym. Bardzo ciekawie prezentują się wstawki z białego kamienia, który ma oryginalną strukturę w postaci mieniących się różnymi kolorami kryształków. W oczkach wodnych należy natomiast unikać wapieni, dolomitów i marmurów, bo wypłukiwane z nich przez wodę wapno ma zły wpływ na rośliny i ryby.

Jaki kamień do ogrodu wybrać?

Poszczególne rodzaje kamienia różnią się znacznie twardością i porowatością, te zaś cechy decydują o tym, jaka jest jego wytrzymałość, ścieralność i nasiąkliwość. Im bardziej miękki jest kamień, tym szybciej będzie niszczał i tym więcej czasu będzie trzeba poświęcić na jego impregnację i pielęgnację. Najtwardsze płyty, wykonane z granitu, bazaltu, sjenitu i łupków są nienasiąkliwe, odporne na mróz i na inne czynniki atmosferyczne. Miękkie (piaskowce, wapienie, trawertyny i alabastry) są porowate, a przez to nasiąkliwe i łatwo się brudzą.

  • Marmur
    Kamień o bardzo urozmaiconym ubarwieniu: od jasnoperłowego, poprzez biały, niebieskoszary, popielaty lub zielonkawy. Często ma żyłki lub smugi; po zaimpregnowaniu kamienia jego kolor staje się intensywniejszy. Marmury mimo, że są twarde nie są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Marmur łatwo poddaje się obróbce oraz polerowaniu.

  • Granit
    Występuje w różnych odcieniach szarości, różu. Może też być czerwony, żółty. Kamień ten jest bardzo trwały i wytrzymały, odporny na działanie wody, wilgoci, mróz, promienie UV, wysoką temperaturę, kwasy i zasady. Charakteryzuje się małą ścieralnością i nasiąkliwością, nie wchłania również tłuszczów. Obróbka granitu nie jest zbyt trudna, łatwo się go również szlifuje i poleruje. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

  • Piaskowiec
    Może być szary, beżowy, biały, a nawet czerwony i żółty. Poszczególne jego odmiany mogą znacznie różnić się między sobą właściwościami, np. nasiąkliwością. Piaskowiec łatwo się ściera, jest łatwy w obróbce, można go szlifować, jednak nie daje się polerować. Należy go często czyścić i impregnować.

  • Trawertyn
    Jest porowatą odmianą wapienia. Występuje w różnych odcieniach: od białego przez beżowe, żółte i czerwone. Głębokie pory trawertynu często się szpachluje, a następnie kamień poddaje się polerowaniu i impregnuje. Jeśli jako szpachli używa się żywicy lub silikonu, zarys porów pozostaje widoczny. Dzięki impregnatom trawertyn staje się odporny na zabrudzenia i wilgoć, jednak impregnację trzeba powtarzać.

  • Bazalt
    Może być czarny lub ciemnoszary. Należy do najtwardszych i najbardziej wytrzymałych kamieni. Jest trudny w obróbce, ale nadaje się do polerowania.

  • Wapień
    Jest dostępny w kolorach: brązowym, jasnobeżowym, różowym lub szarym, najczęściej z żyłkowaniem. Stosuje się dwie odmiany miękką (lekką) i twardą (zbitą). Wapienie mają słabą odporność na warunki atmosferyczne i dużą ścieralność. Wymagają impregnacji.

  • Łupki
    Powstają z rozwarstwienia różnych skał - mają więc różne właściwości. Występują w bardzo różnych kolorach: grafitowym, zielonym, bordowym, rudym, miodowym, czarnym i brązowym. Charakterystyczna  warstwowa struktura łupka pozwala na uzyskiwanie z niego cienkich płytek. Występują między innymi łupki grafitowe, serycytowe, łyszczykowe, chlorytowe, mikowe. Nie są zbyt trudne w obróbce.


Tekst: Tomasz Wojciuk


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Eko Kompostownik TERMO – 350 litrów
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Lampa solarna LED – biała kula – 10 cm
Obrzeże faliste trawnikowe brązowe  – 10 cm x  9 m
Obrzeże faliste trawnikowe brązowe – 10 cm x 9 m
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści