Taras i kamień
Na taras lub patio często kładzie się płyty granitowe i bazaltowe, które są stosunkowo proste w obróbce, twarde, odporne na wodę, mróz, ścieranie i inne niekorzystne czynniki zewnętrzne.
Trzeba pamiętać tylko o tym, aby kamienie nie miały szlifowanej lub polerowanej powierzchni, ponieważ jak popada na nie deszcz, staną się niezwykle śliskie, mogąc powodować upadki i urazy. Aby uzyskać lepszą przyczepność granit się groszkuje (służy do tego specjalny młotek groszkownik), co powoduje powstanie na jego powierzchni niewielkich wypukłych punkcików, lub płomieniuje (wypalanie palnikiem), przez co uzyskuje chropowatą fakturę.
Innym kamieniem wykorzystywanym do obkładania tarasów jest piaskowiec. Jeśli się na niego zdecydujemy, trzeba wybrać taki, którego nasiąkliwość nie przekracza 3% i... od razu go zaimpregnować. Dobrze jest, jeśli taras, na którym położymy piaskowiec, będzie znajdował się pod dachem, co zniweluje niekorzystne działanie wody. Musimy też często zmiatać z niego piasek, ponieważ kamień ten stosunkowo łatwo się ściera.
Na taras nadają się również niektóre trawertyny, sjenity, marmury (wszystkie trzy wymagają impregnacji), a także gnejsy i porfiry.
Aby surowiec naturalny, którym wyłożymy taras, miał dobrą przyczepność, warto zawczasu zdecydować się na jakąś szorstką fakturę, np. łupaną lub piłowaną.
Do łączenia kamieni zawsze używajmy zaprawy z białym cementem – szary może powodować odbarwienia.
Kamienna elewacja i schody ogrodowe oraz płyty ogrodowe imitujące piaskowiec dobrze komponujące się z zielenią ogrodową. |
Elewacja i kamień
Kamienie z przeznaczeniem na elewacje dzielimy na płaskie i rzędowe (tzw. cięte). Jedne i drugie służą do obkładania fundamentów, narożników, ścian oraz do budowania podmurówek oraz ogrodowych konstrukcji, np. grilli, wędzarni czy kominków.
Obecnie w sklepach i centrach ogrodniczych dostępny jest szeroki wybór kamieni o różnych fakturach, kształtach i kolorach. Z ciekawszych warto wymienić szaro-brązowe gnejsy, łupki kwarcytowe (szare) oraz serycytowe (niebieskawordzawe), żółto-białe piaskowce, a także andecyty, różnokolorowe krzemy oraz odporny na zabrudzenia, mróz oraz ścieranie porfir, charakteryzujący się niemal idealnie gładką powierzchnią.
Ogrodzenie i kamień
Najczęściej ogrodzenia buduje się z kamieni narzutowych, a także granitów, sjenitów, bazaltów, porfirów i kwarcytów. Te kamienie są najbardziej trwałe. Nieco bardziej podatne na niszczenie, za to pięknie wkomponowujące się w otoczenie zieleni, są piaskowce i wapienie.
Pamiętajmy, że ogrodzenia z samego kamienia mogą przytłaczać. Głównie dotyczy to mniejszych posesji. Wówczas można je łączyć z drewnem, otaczać zielenią lub robić w nich ozdobne otwory. Ekonomiczniejszym rozwiązaniem od kupowania kamienia w czystej postaci jest zbudowanie konstrukcji z żelbetonu i pokrycie jej kamiennymi nakładkami. Do spajania kamiennych bloków używajmy elastycznej, mrozoodpornej zaprawy.
|
Tekst: Tomasz Wojciuk, zdjęcie tytułowe: Summelrock