Logo
Logo

Odszkodowania i prawa działkowców w razie likwidacji ROD

Wielu posiadaczy działek oraz osoby, które dopiero zastanawiają się nad jej kupnem mają uzasadnione obawy, czy warto inwestować pieniądze w zakup, budowę altany oraz rośliny. Coraz częściej słyszy się przecież o likwidacji PZD oraz wywłaszczeniu działkowców. Na szczęście przepisy prawa chronią posiadaczy działek w ROD.

Ustawa chroni działkowców!

Często osoby poszukujące działek lub nowi działkowcy nie są do końca pewni czy warto inwestować w zagospodarowanie działki. Zwykle obawy związane są z faktem, iż właścicielem gruntu, na którym funkcjonują ogrody działkowe jest zwykle Gmina lub Skarb Państwa – działki mogą być częściowo lub w całości likwidowane pod realizację celu publicznego (np. budowa drogi, szkoły itp.). Jednak prawa działkowców w tych przypadkach zabezpiecza ustawa o ROD z 13 grudnia 2013 roku:

  • jeżeli ogród będzie przeznaczony na cel publiczny działkowcy na mocy ustawy otrzymają odszkodowanie, a stowarzyszenia ogrodowe teren zastępczy na odtworzenie ogrodu.
  • gdy ogród znajdujący się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego będzie przeznaczony na inny cel niż publiczny do likwidacji będzie dodatkowo potrzebna zgoda 2/3 działkowców.
  • w przypadku ogrodów będących przedmiotem roszczeń, gdzie organa administracji nakażą zwrot gruntu byłym właścicielom gruntu, dopuszczalna będzie likwidacja ROD.

Czy można dostać odszkodowanie w wypadki likwidacji działki?

W każdym z wyżej wymienionych przypadków ustawa zabezpiecza prawa działkowców oraz uwzględnia przyznanie im odszkodowania za utracone mienie (nasadzenia i naniesienia). Należy pamiętać jednak, że za obiekty, w tym również altanę wybudowane niezgodnie z przepisami (ponadnormatywne), działkowcowi nie przysługuje odszkodowanie w przypadku likwidacji ROD. Jednocześnie ustawa wskazuje zasady regulacji stanu prawnego gruntów ROD – wskazuje warunki i możliwość nabywania przez stowarzyszenia ogrodowe urzędowych decyzji o prawie użytkowania terenów ROD.

Warto dbać o estetyczne zagospodarowanie działki także z innych powodów. Działki atrakcyjnie i estetycznie urządzone, z zadbanymi nasadzeniami i altanami są automatycznie więcej warte, a ponadto wytracają z ręki argumenty przeciwnikom ROD, którzy chcą je likwidować, uważając za zaniedbany przeżytek.

PRZECZYTAJ TAKŻE!
🔴 Jak zostać działkowcem?
🔴 Jak kupić działkę?

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułoweHannamariah/Depositphotos

Chcesz wiedzieć więcej o działkach: budowie altany, uprawie roślin, itd. oraz o prawach i obowiązkach członka PZD? Sprawdź wszystkie artykuły o ROD!
Autor
Odszkodowania i prawa działkowców w razie likwidacji ROD
Odszkodowania i prawa działkowców w razie likwidacji ROD
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Twoja strona ogrodu