Logo
Logo

Jak jesienią pielęgnować rośliny iglaste?

Pytanie czytelnika: Wiosną posadziłem w swoim ogrodzie kilkanaście większych roślin iglastych – tuje, jałowce i kilka cisów. Chciałem się dowiedzieć, co mogę zrobić, aby pomóc im dobrze przetrwać zimę?

Iglaki w porównaniu z drzewami i krzewami liściastymi, szybciej kończą sezon wegetacyjny. Jesienią można je nawieźć po raz ostatni, najlepiej nie później niż do października. Stosujemy wtedy odpowiednie nawozy – z dużą zawartością fosforu i potasu, a śladową ilością azotu.

Nawożenie azotem może być szkodliwe, gdyż pierwiastek ten pobudza wzrost roślin, przez co stają się one bardziej wrażliwe na niskie temperatury.

Iglaki należy regularnie podlewać – nie tylko jesienią, ale jeżeli jest taka możliwość, to także zimą. To sposób, aby zniwelować suszę fizjologiczną. Częstym objawem tego zjawiska jest żółknięcie i brązowienie igieł (lub łusek) wiosną.

Warto zapewnić im warstwę ściółki. Pomoże one na kilka różnych sposobów: ograniczy zachwaszczenie, nieco zmniejszy zagrożenie dla korzeni powodowane przez mrozy, a w czasie ciepłej, jesiennej pogody ograniczy wyparowywanie wody z gleby.

Jesienią powinniśmy też za pomocą sznura związać i ścisnąć korony drzew i krzewów iglastych, zwłaszcza te o kolumnowym i piramidoidalnym pokroju. To zapobiegnie zaleganiu śniegu na pędach, a w konsekwencji ich wyginaniu się i łamaniu.

Cięcia iglaków nie wykonuje się jesienią! Należy zakończyć je w sierpniu. Rośliny można natomiast spokojnie sadzić i przesadzać przez cały ten okres (nawet egzemplarze z odkrytą bryłą korzeniową).


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Małgorzata Wójcik

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl