Logo
Logo

Jak wysiewać kosmosy, by mieć piękne kwiaty?

Pytanie czytelnika: Kiedy wysiewać i jak uprawiać kosmosy w ogrodzie? Moja Babcia zostawiła mi ich nasiona. Nazywała je "warszawiankami". Bardzo chciałbym je mieć w swoim ogrodzie, ale nie wiem, jak się za to zabrać. Proszę o poradę!

Spis treści
Jak wyglądają kosmosy? Jak wysiewać nasiona kosmosów? Krok po kroku Jak uprawiać kosmosy? Jak o nie dbać? Na co uważać?

Jak wygląda kosmos (onętek)?

Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus) jest rośliną jednoroczną i należy do rodziny astrowatych. Nazywane są także onętkami, ponętkami lub warszawiankami.

Wzniesione i rozgałęzione pędy osiągają 1 m wysokości, a na szczycie znajdują się pojedyncze kwiaty o średnicy ok. 10 cm. Liście są mocno zredukowane, podobne do kopru. Kwitną od lipca aż do pierwszych przymrozków w październiku. Koszyczki kwiatów składają się z zewnętrznych płatków koloru różowego, liliowego, fioletowego lub białego oraz żółtych kwiatów rurkowatych w środku.

Kosmos (onętek) to nieodporna na mrozy, kwitnąca roślina jednoroczna. Rośnie, kwitnie, rozsiewa się i zamiera w ciągu jednego sezonu. Łatwo go uprawiać z nasion, które już 12 tygodni od wysiania będą kolorową ozdobą rabat i donic.

Nasiona kosmosu
Nasiona kosmosu
Kosmos podwójnie pierzasty 'Purple Red White' to jednoroczna mieszanka nasion kosmosów w romantycznych odcieniach bieli i różu. Rośliny te charakteryzują się intensywnym wzrostem i mocno rozgałęziają się zawiązując masę kwiatów. Kwitnienie: VII-X.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Wysiewanie nasion kosmosów

Nasiona wysiewa się pod koniec marca – na początku kwietnia do półcienistego inspektu. W maju sadzi się rośliny na docelowe miejsca w ogrodzie w rozstawie 40 x 50 cm. Nasiona można też posiać wprost do gruntu w połowie maja, wtedy zakwitną później.

Krok po kroku

  • Wysiej nasiona kosmosu w pomieszczeniu, w marcu lub kwietniu.
  • Kiedy tylko skiełkują i wytworzą 2 pary liści, przesadź je pojedynczo do 7-cm doniczek.
  • W maju zahartuj je przed przesadzeniem, aby pomóc im zaadaptować się do warunków środowiska zewnętrznego.
  • Zostawiaj rośliny w otwartym, nieogrzewanym inspekcie lub na patio i chowaj na noc do pomieszczenia.
  • Po tygodniu posadź je w miejscu docelowym.
  • Jak tylko pojawią się pierwsze pąki, zasilaj co 2 tygodnie płynnym nawozem do pomidorów, który jest bogaty w potas!

Co lubią kosmosy i jak o nie dbać?

Kosmosy są proste w uprawie. Preferują piaszczysto- gliniastą glebę o lekko kwaśnym odczynie i pełne nasłonecznienie. W czasie suszy nie wolno zapominać o podlewaniu, a wiosną wskazane jest odżywienie roślin nawozem wieloskładnikowym. Są odporne na szkodniki, czasami mogą atakować je mszyce lub przędziorki. Rośliny najpiękniej prezentują się w dużych grupach. Nadają się na kwiat cięty.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 7-8/2016, tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcia: hmy2bbu - Pixabay.com

 

Autor
Jak wysiewać kosmosy, by mieć piękne kwiaty?
Jak wysiewać kosmosy, by mieć piękne kwiaty?
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Ogrodniczka

29-03-2020 09:41

Nawożenie kosmosów? Lekko kwaśne podłoże? Jakaś nowość... Roślina najlepiej rośnie na słabej ziemi, bez nawożenia. Nawożenie kosmosów to proszenie się o kupę liści i kilka kwiatów.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl