Jak wygląda kosmos (onętek)?
Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus) jest rośliną jednoroczną i należy do rodziny astrowatych. Nazywane są także onętkami, ponętkami lub warszawiankami.
Wzniesione i rozgałęzione pędy osiągają 1 m wysokości, a na szczycie znajdują się pojedyncze kwiaty o średnicy ok. 10 cm. Liście są mocno zredukowane, podobne do kopru. Kwitną od lipca aż do pierwszych przymrozków w październiku. Koszyczki kwiatów składają się z zewnętrznych płatków koloru różowego, liliowego, fioletowego lub białego oraz żółtych kwiatów rurkowatych w środku.
Wysiewanie nasion kosmosów
Nasiona wysiewa się pod koniec marca – na początku kwietnia do półcienistego inspektu. W maju sadzi się rośliny na docelowe miejsca w ogrodzie w rozstawie 40 x 50 cm. Nasiona można też posiać wprost do gruntu w połowie maja, wtedy zakwitną później.
Krok po kroku
- Wysiej nasiona kosmosu w pomieszczeniu, w marcu lub kwietniu.
- Kiedy tylko skiełkują i wytworzą 2 pary liści, przesadź je pojedynczo do 7-cm doniczek.
- W maju zahartuj je przed przesadzeniem, aby pomóc im zaadaptować się do warunków środowiska zewnętrznego.
- Zostawiaj rośliny w otwartym, nieogrzewanym inspekcie lub na patio i chowaj na noc do pomieszczenia.
- Po tygodniu posadź je w miejscu docelowym.
- Jak tylko pojawią się pierwsze pąki, zasilaj co 2 tygodnie płynnym nawozem do pomidorów, który jest bogaty w potas!
Co lubią kosmosy i jak o nie dbać?
Kosmosy są proste w uprawie. Preferują piaszczysto- gliniastą glebę o lekko kwaśnym odczynie i pełne nasłonecznienie. W czasie suszy nie wolno zapominać o podlewaniu, a wiosną wskazane jest odżywienie roślin nawozem wieloskładnikowym. Są odporne na szkodniki, czasami mogą atakować je mszyce lub przędziorki. Rośliny najpiękniej prezentują się w dużych grupach. Nadają się na kwiat cięty.
Źródło: Magazyn Budujemy Dom 7-8/2016, tekst: Małgorzata Szymańska, zdjęcia: hmy2bbu - Pixabay.com |