Na mojej działce znajdziemy kilkuletnie okazy hortensji - od tych bukietowych, po drzewiaste. Jedną z pierwszych, jakie pojawiły się, to bezsprzecznie Annabelle oraz Pink Fraise. Dodatkowo Vanilla Fraise zasiliła w tym roku szerokie grono tych ozdobnych roślin. Zawsze dbam o to, aby ich podłoże było odpowiednio kwaśne oraz towarzysze, żyjący w sąsiedztwie lubili podobne warunki glebowe. To między innymi azalie, wrzośce oraz modrzewnice. Idealnie komponują się, zdobiąc każdy ogród.
Hortensja bukietowa lub drzewiasta - najlepsze stanowisko oraz podłoże
Hortensja wymaga odpowiednich warunków, aby bezbłędnie się rozwijać. Oryginalnie pochodzi z Japonii, gdzie żyzna, próchnicza gleba oraz wysoka wilgotność powietrza przyczyniły się do jej idealnego wyglądu. Barwy od błękitnej, do jasnofioletowej możemy zauważyć zwłaszcza tam, gdzie pH gleby nie przekracza 5,5. Co zrobić w polskich warunkach, aby mieć pewność, że sadzonka przyjmie się?
Jak wybrać stanowisko?
Stanowisko dla hortensji drzewiastej, bukietowej lub ogrodowej powinno być półcieniste lub z umiarkowanym dostępem do promieni słonecznych. Ważnym elementem jest osłonięcie od wiatru, gdyż ma skłonności do delikatnego przemarzania. Świetnym miejscem będą ściany domów, gdzie znajdą osłonę oraz cień. W ten sposób możemy utworzyć naturalne ogrodzenie lub "żywopłot" z hortensji bukietowych.
Jak wybrać podłoże?
Podłoże dla hortensji ogrodowej powinno mieć odczyn lekko kwaśny 5,5-6 pH. Natomiast w przypadku drzewiastej lub bukietowej może wahać się w przedziale między 6-7 pH. Te ostatnie są mniej wymagające i znacznie bardziej mniej wrażliwe na ewentualne zmiany glebowe. Miejmy na uwadze, że ciężkie i gliniaste gleby to coś, czego wysoce nie tolerują. Podlewajmy je regularnie w okresie wiosenno-letnim, dogłębnie nawadniając wraz z odżywką lub nawozem płynnym.
Sadzenie hortensji jesienią - co włożyć do dołka przed osadzeniem korzeni?
Hortensje bukietowe, jak i drzewiaste staram się sadzić jedynie jesienią. Dzięki temu ich korzenie mogą odpowiednio rozgałęzić się przed nadejściem wiosny. Okres od 5-6 miesięcy jest wystarczający, aby dana roślina zadomowiła się w nowym otoczeniu oraz podłożu.
Co zrobić, aby zapewnić jej najlepsze, możliwie optymalne warunki? Znajomy działkowiec podpowiedział mi, że liść laurowy, włożony do dołka, skutecznie chroni przed rozwojem grzybów oraz bakterii, które mogłyby zagrażać roślinie. Możemy wybrać zarówno to świeże, jak i suszone, które są łatwo dostępne w każdej, kuchennej szafce.
Jak to dokładnie zrobić?
Wystarczy namoczyć liście laurowe w letniej wodzie przez około 2-3 godziny. Następnie przekładamy do dołka, gdzie sadzimy hortensję. Zawarte w nim olejki eteryczne działają grzybo- i bakteriobójczo na roślinę.
Jest bogaty w związki azotowe, wapń, żelazo, potas, magnez, cynk oraz geraniol. To idealny nawóz, który będzie rozkładał się przez kilka miesięcy, dostarczając roślinie niezbędnych składników odżywczych.
Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock