Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Gniotę i podsypuję tym jukę. Baldachim z liści i pełne kwitnienie macie gwarantowane

Juki znajdujące się w moim ogrodzie są bardzo rozłożyste i przede wszystkim dorodne. Od parunastu lat zasilają swoją obecnością nasze połacie działkowe. To klasyczne białe  juki, które uwielbiają swoje stanowiska. Są położone w okolicy sadzonek selera naciowego, aksamitek oraz borówek amerykańskich. Wszystkie doskonale czują się w swoim towarzystwie i jeszcze nigdy negatywnie to na nie nie wpłynęło. Charakteryzują się ostrymi, bardzo strzelistymi liśćmi, które doskonale wpasowują się w krajobraz zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych ogrodów. Mogą być sadzone na pojedynczych klombach, jak i zestawiane ze sobą w kłębach.

Juka ogrodowa oraz domowa musi mieć odpowiednie stanowisko do rozrostu. Niestety to sztuka, gdyż potrafi przyschnąć i nie dawać oznak życia przez dłuższy czas. Co ważne, kwiatostany juki są cennym źródłem składników odżywczych dla mszyc, które są kolonizowane u szczytu pąków. Zalegają zarówno zielone, jaki czarne okazy, które powoli spijają cenne soki z rośliny. Mrówki często dostawiają kolejne mszyce, aby móc w szybki sposób pożywić się mazią, która wypływa na powierzchnię ich odwłoków. W ten sposób zamyka się ten bardzo skomplikowany krąg. Co zrobić, aby jednak juka wzmocniła się i kwitła za każdym razem? Sprawdźcie koniecznie poniżej!

Co zrobić, aby zwiększyć i przedłużyć kwitnienie juki?

Juka bardzo często potrafi być narażona na poparzenia słoneczne. Pojawiają się żółtawe plamy, które szybko nie znikają. To objawy chorobowe oraz zasychające końcówki, które rozprzestrzeniają się na całe liście. Ten objaw to dokładniej niedobór wapnia, który często jest mylony.

W czasie kwitnienia lub podczas jego braku, warto nawozić ją w nietuzinkowy sposób. Tę metodę poznałam od sąsiada, który miał przepiękne juki w swoim ogrodzie. Wystarczy zbierać skorupki jajek, które wysuszycie.

Następnie mielimy je w blenderze na miałko i mieszamy z ziemią. W ten sposób dostarczamy wapń do podłoża, które musi być niezwłocznie wzmocnione i uzupełnione. Pierwsze wyniki możemy zauważyć już w okresie 1-2 tygodni.

Co dokładnie się dzieje, gdy podajemy roślinom odżywkę z mieszanki skorupek jaj? Wzmacniamy bryłę korzeniową juki ogrodowej, dodatkowo poprawiamy kondycję liści oraz zabezpieczamy całą roślinę przed gniciem.

To kompleksowa usługa dla rośliny, która prawie nic nie kosztuje. Już kilkakrotnie resztki kuchenne ratowały moje rośliny. Do tak nawożonego podłoża dostarczamy także innych składników mineralnych, jak cynk, krzem oraz siarkę.

 

Czy juka ogrodowa lubi kwaśną ziemię?

Juka ogrodowa powinna mieć przede wszystkim stanowisko nasłonecznione, jednak przy rozproszonych promieniach słonecznych. Jest silnie narażona na poparzenia i należy mieć to na uwadze.

Bardzo nie lubi przelewania oraz wilgotnych miejsc, więc musimy ograniczyć regularne podlewanie. Jest to roślina z rodziny agawowatych, które świetnie czują się w lekkich i przepuszczalnych glebach, zasobnych w składniki mineralne.

W niektórych przypadkach juki w naturalnym środowisku rosną na bardzo nieurodzajnej glebie. Tam potrafią osiągać nietuzinkowe wysokości, wliczając w to kwiatostany. Warto nadmienić, że nie powinniście uzupełniać gleby w torf czy kompost w jej okolicach - niestety to może jej zaszkodzić.

Gleba powinna być wymieszana z grubym pisakiem, aby mogła prawidłowo rozbudować bryłę korzeniową, jak w natywnych warunkach środowiskowych.

Zdjęcie tytułowe: Marek/ AdobeStock

Autor
Gniotę i podsypuję tym jukę. Baldachim z liści i pełne kwitnienie macie gwarantowane
Gniotę i podsypuję tym jukę. Baldachim z liści i pełne kwitnienie macie gwarantowane
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia i działkowiczka z pasji, uwielbia dzielić się wielką miłością do małego ROD-os. Nieustannie eksperymentuje w swoim ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jest mistrzynią w znajdowaniu domowych sposobów na ogrodowe problemy, oferując praktyczne i kreatywne rozwiązania. Jej działka to żywe laboratorium, gdzie każdy zakątek jest dowodem na to, że z pasją i wiedzą można stworzyć coś wyjątkowego.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl