Mszyce na czereśniach uciekają w popłochu. Stosuję tą naturalną metodę od dekady

mszyce na czereśniach w ogrodzie

Czereśnie uprawiam z moimi rodzicami przeszło 30 lat. Są bardzo dorodne i mają swoje wyznaczone miejsca. Bywały lata, że nie obradzały zbyt wiele - swoistego rodzaju regeneracja, która przeplatywała się z latami mszyc oraz niektórych chorób grzybowych. Jednak to najsmaczniejsze z odmian, jakie mieliśmy. Są słodsze, niż niejedne okazy na bazarkach czy innych marketach. Polecam Burlat o lekko sercowym kształcie i czerwonych owocach, Vegę, która jest jaśniejsza o bardzo słodkim miąższu czy żółtą Donisennę. Tę ostatnią dostaliśmy od sąsiada, który ma przepiękne drzewo, które rozpościera się na cały ogród. Zawsze co roku zbiera pokaźne wiadra owoców, które potem przerabia na najlepsze dżemy.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
3

Czereśnie to także ukochane owoce szpaków. Niestety walka z nimi to jak ta z przysłowiowymi wiatrakami. Osobiście mam swój sprawdzony sposób. Wybieram rozciągliwe siatki, które można dostać w sklepach ogrodniczych czy budowlanych. Idealnie rozpościerają się ponad korony drzew, które opatulamy wraz z mamą, jak kokonem. Dzięki temu chytre szpaki nie mają jak wejść, aby przechytrzyć nas przed zbiorami. Oczywiście dzielimy się niektórymi z okazów, pozostawiając parę na misce. Niestety innym szkodnikiem są mszyce, które trapią wielu ogrodników. My pozbyliśmy się ich na dobre. Jeżeli jesteście ciekawi jak, sprawdźcie moją poradę poniżej.

Jak uchronić czereśnie od mszyc?

Mszyce pojawiają się najczęściej na górnych warstwach gałązek, które wypuszczają dopiero nowe listki. Kolonie mszyc, które utrzymywane są przez mszyce, bardzo często sprawiają, ze w drzewach owocowych zamiera życie.

Niepozorne szkodniki żerują i wysysają soki z konkretnej rośliny, osłabiając ją, doprowadzając do zaniku owocowania. Tak było już kilkakrotnie w ciągu kilku lat.

Nie mogliśmy się z tym pogodzić, gdyż to były jedne z lepszych owoców na działce, jakie początkowo mieliśmy. Z pomocą przyszedł starszy ogrodnik, który wyjaśnił nam, co należy zrobić.

Doskonałym sposobem jest oprysk z kiszonego czosnku wymieszanego z olejkiem neem. Silnie stężony preparat "zadusza" mszyce i uniemożliwia im dalsze zerowanie. Mrówki, które je kolonizowały, powoli się wycofują. Jak to dokładnie zrobić?

Czosnek umieśćcie w dużym słoju i zalejcie dokładnie wodą. Pozostawcie przez tydzień w ciepłym miejscu i pozwólcie, aby delikatnie zakisił się. Po tym czasie rozlejcie do opryskiwacza, rozcieńczcie wodą w proporcji 1:2 i dokładnie wymieszajcie z 10 kroplami olejku neem. Pryskajcie przynajmniej raz w tygodniu przy sporym natężeni kolonii mszyc.

Co sadzić przy czereśniach i dlaczego?

Dobrym pomysłem podczas sadzenia czereśni jest zainwestowanie w kolejne drzewko. Czy chodzi o kolejną czereśnię? Może być to wskazane, jednak polecam wam morwę - z własnego doświadczenia. Jeżeli macie spory problem z ptakami, które częstują się waszymi zbiorami, wybierzcie właśnie ją.

Przesiadają się na nią i zostawią czereśnie w spokoju dla was. To delikatne ułatwienie dla wszystkich ogrodników, którzy również polecają tę metodę. To alternatywa, gdy nie mamy lub nie chcemy wieszać siatek ochronnych na drzewa owocowe. Wypróbujcie ten patent podczas kolejnego zagospodarowania przestrzeni ogrodu.

Zdjęcie tytułowe: Bubushonok/ AdobeStock

 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Fasola tyczna 'Jimenez'
Fasola tyczna 'Jimenez'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Pomidor gruntowy 'Red Pear'
Kalafior Fioletowy 'Di Sicilia Violetto'
Kalafior Fioletowy 'Di Sicilia Violetto'
Kalarepa 'Gigant'
Kalarepa 'Gigant'
Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści