Mrówki na piwoniach – sprzymierzeńcy czy wrogowie? Sprawdź, co robić!

Mrówki na piwoniach

Piwonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które możemy spotkać w ogrodach na przełomie maja i czerwca. Ich bujne, kuliste kwiaty przyciągają wzrok, ale nie tylko – także mrówki, które gromadzą się na pąkach piwonii. Zjawisko to budzi niepokój wielu ogrodników, którzy zastanawiają się, czy obecność mrówek jest szkodliwa, czy wręcz przeciwnie – korzystna dla roślin. Sprawdź, czego właściwie szukają na pąkach piwonii mrówki.

Posłuchaj
00:00
4
Spis treści
Czy mrówki szkodzą piwonii? Czym pryskać piwonie? Jak zlikwidowac mrówki z piwonii?

Mrówki na piwoniach – dlaczego są tak liczne?

Uprawa piwonii (peonii) w ogrodzie jest niezwykle satysfakcjonująca, ponieważ rośliny te nie są specjalnie wymagające i nie potrzebują wiele uwagi, a jednocześnie charakteryzują się długowiecznością i niezwykle efektownym kwitnieniem – nie bez powodu ich kwiaty zyskały miano "róż bez kolców".

Pąki piwonii przed kwitnieniem wydzielają specjalne substancje – cukry, aminokwasy i lipidy, które są niezwykle atrakcyjne dla mrówek. Te małe owady są łakome na słodkości, więc zapach nektaru produkowanego przez piwonie przyciąga je niczym magnes. Co więcej, mrówki żyją w koloniach, więc jeśli jedna znajdzie pąk piwonii, z pewnością przyciągnie resztę swojej społeczności. Obecność mrówek na piwoniach jest więc naturalnym zjawiskiem wynikającym z biologii tych owadów i cyklu rozwojowego rośliny.

Czy mrówki niszczą piwonie?

Wielu ogrodników obawia się, że mrówki mogą zaszkodzić piwoniom. Okazuje się jednak, że niewielkie dziurki i inne ślady, które po sobie zostawiają w żaden sposób nie wpływają na późniejsze kwitnienie krzewu, ani na jego zdrowie. Wręcz przeciwnie – mogą być korzystne, gdyż odstraszają od roślin inne, bardziej szkodliwe owady.

Fot. Ogród na piasku / Youtube

 

Jedyny przypadek, w którym mrówki mogą stanowić pośrednie zagrożenie dla piwonii, to sytuacja, gdy przyciągnęła je spadź produkowana przez mszyce. Mrówki chronią mszyce, ponieważ spadź jest dla nich przysmakiem. Mszyce z kolei mogą poważnie zaszkodzić piwoniom, wysysając soki z rośliny, co prowadzi do usychania pędów i kwiatów. Dlatego, jeśli zauważysz mrówki na piwoniach, warto dokładnie obejrzeć rośliny pod kątem obecności mszyc.

Jak postępować z mrówkami na piwoniach?

Jeżeli po dokładnym obejrzeniu piwonii nie stwierdzisz obecności mszyc, możesz spokojnie zostawić mrówki w spokoju. Same w sobie nie są szkodliwe i dość szybko zniknął z roślin, gdy te rozwiną kwiaty.

Niestety, jeśli na piwoniach znajdziesz mrówcze "opiekunki" obok skupisk małych, wysysających soki roślinne mszyc, trzeba wszystkie te owady usunąć. Warto zrobić to jak najszybciej, by roślina zbytnio się nie osłabiła przed rozwinięciem się kwiatów. Jeśli tego nie zrobimy, może dojść do deformacji i gorszego kwitnienia piwonii.

Mniejsze ilości mszyc można ściągnąć ręcznie, a sposób ten powtarzać co 2-3 dni, ale lepszy efekt daje oprysk roślin na mszyce specjalnymi preparatami.

Domowe sposoby na odstraszanie mrówek

Jeśli mrówki Cię denerwują, lub chcesz zmniejszyć ich ilość na pąkach piwonii z innego powodu, możesz zastosować kilka naturalnych trików, które działają na te owady odstraszająco:

  • Delikatne płukanie pąków wodą: Usuwanie części nektaru zmniejsza atrakcyjność pąków dla mrówek.
  • Cynamon: Wsypanie cynamonu do gleby wokół piwonii może odstraszyć mrówki.
  • Lawenda i mięta: Sadzenie tych roślin w pobliżu piwonii może pomóc odstraszyć mrówki, ponieważ nie lubią one ich zapachu.

Obecność mrówek może sygnalizować obecność mszyc, które są szkodliwe dla piwonii. Dlatego warto monitorować rośliny i w razie potrzeby zastosować domowe metody ochrony przed mszycami. Jeśli mrówki są jedynymi owadami na piwoniach, można spokojnie zostawić je w spokoju, gdyż same odejdą, gdy kwiaty w pełni rozkwitną.


Zdjęcie tytułowe: Nataliia Sirobaba / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści