Motyli krzew podlewam mieszanką z kuchni. Ma 7x więcej kwiatostanów niż w tamtym roku

motyli krzew inaczej budleja Dawida w pełnym kwitnieniu

Budleja Dawida, inaczej "motyli krzew", nie bez powodu został tak nazwany. Przyciąga najwięcej owadów tego gatunku. Swoje lejki zanurzają w nektarze rośliny, która jest niewątpliwym rarytasem dla nich. Można spotkać przy niej również tak zwanego "polskiego koliberka", inaczej fruczaka gołąbka. To owad, a nie ptak, jak większość osób pozornie myślało. Można z daleka bardzo szybko go pomylić, gdyż wymiarami nie przypomina owada - jest dość pokaźny. Budleja ma kwiatostany, które składają się z niewielkich kwiatuszków, tworzących rożek. Uginają się ku dołowi, gdy całkowicie rozkwitną. Mogą przybrać barwę kremową oraz różową czy ciemnofioletową. W zależności od odmiany, możemy uzyskać także rzadszą - żółtą.

Posłuchaj
00:00
3

Krzew w moim ogrodzie zajmuje miejsce przede wszystkim przy płocie oraz ogrodzeniu, gdzie czuje się najlepiej. Tam mogę podziwiać kłębiące się motyle, w tym: Niepylaka Apollo, Pazia królowej, Latolistka cytrynka, Dostojkę aglaję czy Rusałkę admirała. To przepiękne motyle dzienne, które z pewnością będą ogromną radością dla wielu ogrodników. Podczas pożywiania się , są pochłonięte tym w całości i nie zwracają uwagi na obserwujących je ludzi. Owady te wręcz wyczekują ich kwitnienia, dlatego, jeżeli chcecie, aby zagościło u was jeszcze więcej motyli, wypróbujcie tą kuchenną mieszankę. Robię ją za każdym razem i podziwiam zastępy owadów.

Co zrobić, aby Budleja Dawida miała więcej kwiatostanów?

Budleja Dawida potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, aby mogła prawidłowo się rozwijać. Przycinanie jesienne to podstawa - ścinanie zalegających przekwitłych kwiatostanów to obowiązek, dzięki któremu krzew nabierze siły na kolejny rok.

Możecie zrobić również cięcie pielęgnujące, aby wzrastała wyżej i mogła odbić w innym kierunku, który wam pasuje. Nie bójmy się tego - rośliny to lubią i odrastają jeszcze mocniejsze i zwarte do działania. Jaki nawóz warto im przygotować?

Ten, który jest przede wszystkim bogaty w potas, wapń, fosfor oraz magnez. Dzięki temu idealnie odwdzięczy się większą ilością kwiatostanów. Co zrobić? Wymieszajcie pół wiaderka natki pietruszki z dojrzałymi skórkami bananowymi.

Odstawcie w ciepłe miejsce i zalejcie przegotowaną wodą. Po około 4 dniach będziecie mieć gotowy nawóz, którym podlewajcie ją w stosunku 1:1 z wodą. Idealnie wzmocni roślinę i pozwoli na poprawę jakości gleby.

Czy budleja kwitnie w pierwszym roku po posadzeniu?

Budleja doskonale kwitnie już w pierwszym roku po posadzeniu. Należy tylko dać jej optymalne warunki do rozrostu. Preferuje bardzo słoneczne stanowiska, nawet przy rozproszonym świetle słonecznym.

Dobrze radzi sobie w przestrzeniach nieosłonionych, natomiast nie toleruje cienia. Przysycha, delikatnie oklapnie oraz jest narażona na choroby grzybowe, gdy pozostanie tuż obok ściany zadaszonej czy też przy ścisku innych roślin.

Nie zapomnijcie także o cięciu pielęgnacyjnym, które już od samego początku pozwoli na lepsze ułożenie krzewu względem miejsca, jakie jej przeznaczyliście. Mówiąc o słonecznym stanowisku, powinniśmy mieć na uwadze, że powinno mieć okazję na 7-8 godzin nieprzerwanych promieni, które wzbogacą roślinę.

Jeżeli wasza roślina będzie miała warunki sprzyjające, w pierwszym roku po posadzeniu powinna wypuścić pierwsze pędy, które mogą być w ilości od 10-15. Wszystko oczywiście jest uzależnione od odmiany, którą posadzicie. Osobiście polecam Nahno Blue oraz African Queen.

Zdjęcie tytułowe: Marek/ AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści