Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Zostały Ci wytłoczki po jajkach? Tak łatwo je zamienisz w eko-doniczki do wysiewów

Wykorzystanie wytłoczek w amatorskim ogrodnictwie to znany od dłuższego czasu patent na recykling tych cennych tekturkowych odpadków. Wypełnione ziemią stają się bowiem doskonałymi wielodoniczkami do wysiewów! To nie tylko ekologiczny, ale i ekonomiczny sposób na uprawę roślin.

Jak wykorzystać wytłoczki po jajkach do stworzenia małych, ale wydajnych pojemników do rozsad lub siewek? Przygotuj się na porcję praktycznych porad, które pozwolą Ci spojrzeć na wytłoczki po jajkach w zupełnie nowym świetle.

Nie wyrzucaj, wykorzystaj

Wysiewanie nasion oraz sadzenie cebulek w wytłoczkach po jajkach to pomysł, który może wydawać się prozaiczny, ale w rzeczywistości kryje w sobie ogromny potencjał. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i poszukiwania sposobów na redukcję odpadów, takie rozwiązania zyskują na popularności. Co więcej, jest to doskonała okazja, by zaangażować do wspólnych działań ogrodniczych całą rodzinę, ucząc najmłodszych szacunku do przyrody i cyklu życia roślin.

Źródło: JAK FAJNIE MIEĆ OGRÓDEK / Youtube

 

Dlaczego wytłoczki po jajkach?

Wytłoczki po jajkach, wykonane z tektury, są materiałem biodegradowalnym, co sprawia, że po wykorzystaniu do celów ogrodniczych mogą zostać bezpośrednio przeniesione do ziemi. Taka metoda nie tylko minimalizuje odpady, ale również wspiera delikatne siewki w pierwszych tygodniach życia, zapewniając im stabilność i odpowiedni mikroklimat. Ponadto, kompaktowy rozmiar wytłoczek pozwala na zaoszczędzenie miejsca, co jest szczególnie ważne dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią.

Jak zacząć wysiewanie w wytłoczkach? Krok po kroku

Rozpoczęcie własnej uprawy roślin w wytłoczkach może być zarówno ekscytującym, jak i ekologicznym sposobem na wprowadzenie zieleni do naszego otoczenia. Jak to zrobić?

  1. Wybór wytłoczek: Do stosowania wytłoczek jako doniczek do wysiewów możesz użyć zarówno tych papierowych, jak i plastikowych, choć te pierwsze są bardziej przyjazne dla środowiska.
  2. Przygotowanie podłoża: Następnie przygotuj ziemię – najlepiej lekką i przepuszczalną, lub specjalną gotową mieszankę przeznaczoną do wysiewu nasion. Włóż ziemię do każdej komórki wytłoczki.
  3. Wysiewanie nasion: Kolejnym krokiem jest wysianie wybranych roślin. Pamiętaj, by nie zagłębiać ich nasion zbyt głęboko – jedna z często sprawdzających się zasad mówi, że nasiona powinny być posiane na głębokość równą dwóm długościom ich własnych rozmiarów.
  4. Pierwsze podlewanie: Po wysiewie nasion delikatnie podlej je wodą z rozpylacza – unikaj podlewania strumieniem wody, by nie wypłukać ich z ziemi.
  5. Pielęgnacja po wysiewie: Wytłoczki umieść w jasnym i ciepłym miejscu, ale nie na bezpośrednim słońcu, które mogłoby przyspieszyć parowanie wody i w konsekwencji – wysuszyć delikatne siewki. Ważne jest, aby ziemia była stale wilgotna, ale nie mokra.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Kiedy przesadzać rośliny?

Młode rośliny można przesadzać do większych pojemników lub bezpośrednio do gruntu, gdy osiągną odpowiednią wielkość i będą miały dobrze rozwinięty system korzeniowy. Zwykle następuje to wtedy, gdy rośliny wytworzą 2 pary liści właściwych.

Dzięki temu, że wytłoczki są biodegradowalne, możesz przesadzić roślinę wraz z częścią wytłoczki, minimalizując ryzyko uszkodzenia korzeni. Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin, które nie lubią przesadzania, jak np. pomidory czy papryki.

Dodatkowe wskazówki

  • Regularnie sprawdzaj wilgotność ziemi, szczególnie w pierwszych dniach po wysiewie. Siewki są bardzo delikatne i wymagają stałej uwagi.
  • Jeśli zdecydujesz się na wytłoczki plastikowe, pamiętaj, by zrobić w nich otwory drenażowe na dnie, by nadmiar wody mógł swobodnie odpływać.
  • Wytłoczki po jajkach mogą również służyć jako mini-szklarnie. Wystarczy przykryć je folią lub przezroczystym plastikiem, by stworzyć dla roślin odpowiedni mikroklimat. Pamiętaj jednak, by regularnie je wietrzyć, aby uniknąć gromadzenia się nadmiernej wilgoci.

Wysiewanie w wytłoczkach po jajkach to nie tylko praktyczny, ale i przyjazny dla środowiska sposób na rozpoczęcie przygody z ogrodnictwem. Jest to również doskonała okazja, by nauczyć dzieci cierpliwości i obserwacji, jak z małego nasiona wyrasta piękna roślina.


Zdjęcie tytułowe: Atlas / AdobeStock

Autor
Zostały Ci wytłoczki po jajkach? Tak łatwo je zamienisz w eko-doniczki do wysiewów
Zostały Ci wytłoczki po jajkach? Tak łatwo je zamienisz w eko-doniczki do wysiewów
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl