Wiosenne przycinanie żywopłotu z tui

Wczesna wiosna to najlepszy czas na przycinanie żywotników, czyli tuj. Zabieg można przeprowadzić już od pierwszych dni wiosny, gdy przyroda dopiero zaczyna budzić się do życia, ale kiedy minie już ryzyko powrotu mrozów.

Posłuchaj
00:00
55
Spis treści
Dlaczego należy często ciąć tuje? Kiedy przycinać żywopłot z tui? Jakim narzędziem przycinać? Jak przycinać tuje?

Żywopłot z tuj trzeba ciąć! 

Cięcie żywopłotu z tui jest konieczne, by zachować kształt oraz utrzymać w ryzach jego rozmiary, czyli wysokość i szerokość. Przycinanie można (a nawet trzeba!) wykonywać 3 razy w sezonie, jednak najważniejszy jest termin wiosenny. Żywotniki przyrastają mocno, a gdy są nawożone (by zachowały zdrowie i siłę) robią to ze zdwojoną szybkością!

Kiedy przycinać tuje?

Tuje przycinamy, gdy nabrzmiewają młode pąki – zwykle dzieje się to na przełomie marca i kwietnia. Rośliny powoli wybudzają się z okresu spoczynku, ale nie rozpoczęły jeszcze intensywnego wzrostu. Cięcie pobudzi je do krzewienia i wydawania licznych nowych przyrostów.

W pierwszym i drugim roku po posadzeniu nie przycinamy roślin, a pozwalamy im na dobre przyjęcie się i swobodny wzrost. W kolejnym roku przycinamy 50% długości zeszłorocznych przyrostów (na czubku i bokach), nadając zielonej ścianie pożądany kształt i rozmiar. Usuwamy także wszystkie suche pędy i łuski.

Kolejne cięcia przeprowadza się wczesnym latem (w czerwcu) i przed jesienią (w sierpniu). Nie powinno się ciąć jesienią, gdyż gałązki nie zdążą zdrewnieć przed zimą.

Czym przycinać?

Pędy tui są miękkie i bez problemu można je przycinać ręcznym sekatorem lub nożycami, jednak najwygodniejszym narzędziem do cięcia są akumulatorowe nożyce do żywopłotu. Dzięki nim przycinanie jest bardzo szybkie i dokładne. Długie noże umożliwiają dostęp do wyżej rosnących gałęzi.

Zasady cięcia

Strzyżenie rozpoczynamy od przycięcia wierzchołków. By powierzchnia cięcia była równa, można wyznaczyć linię sznurkiem. Następnie przycinamy boki, tak by były szersze u podstawy i zwężały się ku górze.


Źródło: magazyn Budujemy Dom 3/2018
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Olga Ionina / Fotolia

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

3 godziny temu, Gość Janina Pokora napisał: Mam wysokie tuje przed domem zaslaniaja widok bramki wejsciowej chce je skrocic znacznie. Moge to zrobic i kiedy aby ich nie zniszczyc? Prosze o fachowa pomoc za co z gory dziekuje. Można je skrócić nawet znacznie, ...
Gość Janina Pokora
07-08-2019 11:56
Mam wysokie tuje przed domem zaslaniaja widok bramki wejsciowej chce je skrocic znacznie. Moge to zrobic i kiedy aby ich nie zniszczyc? Prosze o fachowa pomoc za co z gory dziekuje.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści