Logo
Logo

Ochrona drzew owocowych przed przymrozkami: wiosenna ochrona kwiatów?

Pytanie czytelnika: W jaki sposób ochronić młode drzewka owocowe przed majowymi przymrozkami? Na moich roślinach jest dużo kwiatów oraz zawiązków owoców i nie chciałabym, aby zniszczył je mróz.

Spis treści
Dlaczego wiosenne przymrozki są niebezpieczne dla drzew owocowych? Jak można ochronić drzewka owocowe przed wiosennymi przymrozkami?

Dlaczego wiosenne przymrozki są niebezpieczne dla drzew owocowych?

Majowe przymrozki, które mogą występować nawet do połowy miesiąca, mogą uszkodzić kwiaty i zawiązki owoców! Najbardziej wrażliwe na mróz są drzewka wcześnie kwitnące – czereśnie, brzoskwinie, morele; do mniej wrażliwych należą grusze, jabłonie i wiśnie.

Jak można ochronić drzewka owocowe przed wiosennymi przymrozkami?

Aby je przed nim ochronić (dotyczy to także krzewów) i uzyskać jak największy plon, rośliny okrywa się przed zachodem słońca agrowłókniną, papierem falistym lub matą trzcinową.

Bardziej zaawansowani ogrodnicy czasem wybierają ochronę przez zadymianie – w tym celu spala się mokrą słomę lub stosuje specjalne świece dymne; zadymianie przeprowadza się po zachodzie słońca, by chronić rośliny przez noc.

Jak mówi przysłowie „Pankracy (12 V), Serwacy (13 V) i Bonifacy (14 V) – źli dla ogrodów chłopacy, a zimna Zośka (15 V) wcale nie lepsza”.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Myriams-Fotos / Pixabay

Autor
Ochrona drzew owocowych przed przymrozkami: wiosenna ochrona kwiatów?
Ochrona drzew owocowych przed przymrozkami: wiosenna ochrona kwiatów?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)