Jak zadbać o ogród przed zimą?
Jak pielęgnować i zabezpieczyć ogród przed zimą oraz jak zaprojektować ogród w oparciu o zmysły - radzi architekt krajobrazu Teresa Zaorska-Łukaszuk, opiekująca się Ogrodem Medytacji i zabytkowym parkiem w Manor House SPA w Chlewiskach.
Co zrobić w ogrodzie przed zimą?
Jesienne prace w ogrodzie możemy wykonywać aż do pierwszych mrozów, jednak żeby zima nas nie zaskoczyła warto je zakończyć w listopadzie. Najważniejsze dla trawnika to usunąć opadłe liście i inne materiały organiczne. Jeśli przykryje je śnieg, rozkładające się resztki organiczne mogą doprowadzić do powstawania pleśni i wiosną zastaniemy nasz ogród w opłakanym stanie. Zanim rośliny złapią pierwsze mrozy, trzeba przekopać grządki i usunąć chwasty.
Aby dobrze nawodnić, napowietrzyć i przemrozić ziemię w ogrodzie, poleca się zostawienie grządek w tzw. ostrej skibie, czyli nie rozgrabiać powstających grudek ziemi - zaleca mgr inż. arch. kraj. Teresa Zaorska-Łukaszuk, specjalista opiekujący się ogrodami w Manor House SPA Chlewiska. Jeśli pogoda nie pomaga nam w nawodnieniu ogrodu, należy podlać rośliny, szczególnie zimozielone, które muszą zgromadzić większą wilgotność w glebie przed okresem zimowym.
![]() |
|
![]() |
![]() |
Ogród Medytacji przy Pałacu Odrowąża, fot. Manor House SPA Chlewiska |
Rośliny najbardziej wrażliwe na mróz:
- Zimozielone liściaste: mahonie, laurowiśnie, ketmie, pieris, różaneczniki, azalie japońskie, wrzosy, wrzoście, lawenda
- Iglaste: żywotniki wschodnie, cyprysiki lawsona
- Owocowe: morele, czereśnie, brzoskwinie
- Cebulowe: mieczyki, acidantery, tygrysówki czy kroksomie
- Młode drzewka np. klonu palmowego, magnolii, tulipanowca czy katalpy
- a także wrażliwe hortensje, róże, hibiskusy, powojniki, ketmie syberyjskie, szczodrzeńce
Jak zabezpieczać rośliny najbardziej wrażliwe na mrozy?
Podczas jesiennych prac w ogrodzie zwróćmy uwagę na młode rośliny, posadzone w tym sezonie, a także na te najbardziej wrażliwe na mrozy. W jaki sposób je zabezpieczyć? Najlepiej sprawdzi się biała agrowłóknina, którą otulimy mniejsze rośliny, wiążąc ją sznurkiem na samym dole łodygi. Rośliny zrzucające liście można okryć słomianymi chochołami lub stroiszem z gałązek. Osłona nie może być barierą dla powietrza, dlatego nie wolno stosować folii. Duże okazy cisów i jałowców trzeba związać, aby pod naporem śniegu nie rozłamały się.
Jak zabezpieczyć róże przed nadejściem zimy?Szczególnie szlachetne odmiany wymagają i są warte okrywania. Każdy krzew powinien zostać okopcowany u nasady, by zabezpieczyć korzenie. W tym celu należy usypać u podstawy kopczyk z ziemi (może ją zastąpić kora, torf lub suche liście) wysokości 20-30 cm. Jeśli kopiec zbudowany jest z materiału podatnego na rozwiewanie to należy go dodatkowo przykryć. Róże pnące przy podporach, powinno się również okryć np. agrowłókniną. Młode, nierozgałęzione pnącza można zdjąć ostrożnie z podpory i przykryć stroiszem lub matą słomianą. Róże pienne, o giętkich łodygach rosnące w formie drzewek kopczykuje się tak samo, a dodatkowo ich koronę (po odwiązaniu od podpory) należy delikatnie przygiąć do ziemi i umocować palikami. Związaną koronę również obsypujemy ziemią lub korą. |
Ekologiczne osłony dla roślin
Przy wyborze rodzaju osłony kierujmy się przede wszystkim potrzebami roślin, ale weźmy pod uwagę również aspekt ekologiczny. Używajmy stroiszy, jeśli mamy na działce drzewa iglaste (ich gałęzie są bardzo skuteczne przy okrywaniu, np. rabat) oraz siatek z drobnymi oczkami wypełnionymi liśćmi, których jesienią nie brakuje. Siatki zapobiegną ich rozwianiu, a same liście doskonale zabezpieczą rośliny przed przemarzaniem.
Stwórzmy ogród, który poruszy nasz świat zmysłów - wzrok, węch, słuch i dotyk
Właściwa pielęgnacja roślin jesienią sprawi, że wiosną i latem będziemy mogli znów komfortowo wypoczywać na naszym prywatnym łonie natury.
Aby we własnym ogrodzie stworzyć prawdziwie relaksującą aurę, podczas projektowania ogrodu kierujmy się zmysłami. Wiele osób wypoczywających na świeżym powietrzu nie dostrzega przemyślanych zasad projektowania ogrodu. Odczuwa je jednak na poziomie podświadomości zmysłami - wzrokiem, węchem, słuchem i dotykiem - mówi Teresa Zaorska-Łukaszuk.
- Wzrok: Kontrastowe zestawienia przyciągają wzrok, jednak jeśli chodzi o uspokojenie i zrelaksowanie najlepiej sprawdzają się roślinne kompozycje zbudowane harmonijnie, dobrane na zasadzie podobieństw w wyglądzie roślin. Mogą one być zróżnicowane, by widok nie był nudny, jednak powinny łagodnie przeplatać się ze sobą łącząc różne barwy i faktury liści, kwiatów czy wielkości i kształty całych roślin.
- Węch: Delikatnie pachnące rośliny wywołują pozytywne skojarzenia. Bardzo dobrze odbierany jest zapach lawendy, konwalii czy kocimiętki. Rośliny należy stosować z umiarem, w pewnym oddaleniu od miejsca przeznaczonego pod wypoczynek, by zapach nie stał się drażniący.
- Słuch: Niezwykle pożądanym elementem w ogrodzie (ale i we wnętrzach), wspomagającym osiągnięcie relaksu jest woda w każdej postaci. Może to być szemrzące źródełko czy kapiąca fontanna. Zmysł słuchu można też pobudzić używając odpowiednich roślin, np. szumiących traw czy szeleszczących na wietrze brzóz.
- Dotyk: By poczuć kontakt z ziemią dobrze jest zatroszczyć się o kawałek wypielęgnowanego trawnika, po którym można chodzić boso czy nawet się na nim położyć. Uświadomienie sobie ogromu i niezwykłości ziemi z którą wchodzi się w bezpośredni kontakt ma w sobie coś z kosmicznego doznania katharsis i może być niezwykle relaksujące.
Dla tych, którzy nie mają tego komfortu jakim jest przydomowy ogródek, alternatywą jest odwiedzenie Ogrodu Medytacji i prawie 10-hektarowego parku z dwoma zarybionymi stawami w Manor House SPA w Chlewiskach. Tu o krzewy, kwiaty i pozostałe rośliny troszczą się specjaliści, z mgr inż. arch. kraj. Teresą Zaorską-Łukaszuk na czele. W pięknym parku okalającym historyczny Pałac Odrowążów znajdują się nawet drzewa - pomniki przyrody.
źródło i fot.: Manor House SPA Chlewiska
Komentarze