Tradycyjne świąteczne drzewko cięte lub w donicy to piękna ozdoba każdego wnętrza domu czy mieszkania. Zwykle jednak po Świętach Bożego Narodzenia, szybciej lub później, trafia do odpadów zielonych, na kompost lub zostaje rozdrobnione na ściółkę. Jeśli mamy zwierzęta domowe, takie jak psy lub koty, może się zdarzać, że stojąca choinka będzie dla nich atrakcyjnym miejscem do zabaw, a przez to i zagrożeniem. Metrowej czy dwumetrowej wysokości drzewko stojące w małym mieszkaniu zajmuje sporo miejsca.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Zalety choinki wiszącej na ścianie
Choinka wisząca na ścianie ma same zalety:
- nie zajmuje miejsca w domu
- jest ekologiczna
- można ją udekorować według własnego gustu
- nie jest jednorazowa – można ją schować po okresie Bożego Narodzenia i zawiesić na ścianie na kolejne święta
- wygląda nowocześnie i oryginalnie
Choinka na ścianie z gałązek krok po kroku
Choinkę wiszącą na ścianie można zrobić w jeden wieczór. Zanim jednak przystąpimy do pracy upewnijmy się, czy ściana jest dostatecznie wytrzymała i może zostać obciążona dekoracjami.
Do zrobienia choinki na ścianę trzeba przygotować: wkręty odpowiednie do rodzaju ściany lub naklejane i łatwo usuwalne systemy mocujące, gałązki przycięte na różne długości, tak aby po ułożeniu utworzyły kształt trójkąta, sznurek, ozdoby (naturalne lub szklane bombki), gwiazdę na czubek oraz ołówek i narzędzia – wkrętarkę, nożyczki, miarkę.
- Najpierw ołówkiem szkicujemy na ścianie kształt choinki, biorąc pod uwagę długość i ilość przyciętych wcześniej gałęzi.
- Potem montujemy wkręt w miejscu, gdzie ma znajdować się czubek choinki.
- Następnie przygotowujemy dwa długie kawałki sznurka (będą to boczne krawędzie choinki) i związujemy je ze sobą na jednym końcu.
- Układamy gałęzie od najkrótszej do najdłuższej, a potem po kolei je przywiązujemy do sznurków, zachowując między nimi równe odległości.
- Gdy przywiążemy ostatnią, najszerszą gałąź na dole przyszłej choinki, odcinamy nadmiar sznurka.
- Wieszamy choinkę na ścianie i przystępujemy do ozdabiania, przywieszając przygotowane wcześniej ozdoby do gałązek.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Materiały na choinkę na ścianę
Choinkę na ścianę można też zrobić w inny sposób, wykorzystując materiały z ogrodu, domu czy tradycyjne dekoracje świąteczne. Można zrobić szkielet z:
- łańcuchów choinkowych
- gałązek roślin iglastych
- półki w kształcie trójkąta
- drewnianej lub sznurkowej drabinki
- europalety
- metalu
- wieszaka na ubrania
- kolorowego papieru lub brystolu
- rolek po ręcznikach papierowych
- pasków kolorowego papieru do pakowania prezentów lub gazet
- piórek lub waty
- żywych roślin w fiolkach florystycznych
- tkaniny lub wełny
Prosty sposób wieszania choinki na ścianie znajdziecie na poniższym filmie.
Ozdoby na choinkę na ścianie
Na choince na ścianie najlepiej wieszać lekkie ozdoby. Mogą to być tradycyjne szklane bombki czy lampki choinkowe, ale też dekoracje wykonane ze słomy, drewna, sznurka i kory, szyszki, orzechy włoskie, kawałki kory cynamonowej lub gwiazdki anyżu.
Na taką wiszącą choinkę idealnie nadają się gotowe lub własnoręcznie wykonane ozdoby z papieru, tkanin lub gotowe kokardki.
Ciekawym sposobem na ozdobienie świątecznego drzewka wiszącego na ścianie będą żywe rośliny – np. cięte poinsecje wstawione w fiolki florystyczne. Jeśli szkielet choinki stanowią wiszące półki, można na ich postawić podpędzone sadzonki roślin cebulowych, grudniki, sukulenty czy kaktusy. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i gustu.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: Irina, Tetiana Soares, Maryna / AdobeStock