Logo
Logo

Choinka na ścianę: jak ją zrobić krok po kroku? Galeria zdjęć i pomysłów na Święta

Bożonarodzeniowa choinka to symbol nadziei i wiecznego życia. Nie wyobrażamy sobie Świąt bez tej dekoracji, ale tradycyjne świąteczne cięte drzewko zajmuje w mieszkaniu sporo miejsca. Może być też o problemem, w przypadku, gdy mamy bardzo małe dzieci lub hodujemy koty lub psy. Z tych względów, a także z powodów ekologicznych, od kilku lat w naszych domach tradycyjne drzewko zastępuje choinka wieszana na ścianie.

Zobacz, jak zrobić taką efektowną dekorację, z jakich materiałów i jakie zawiesić na niej ozdoby.

Spis treści
Czym można zastąpić choinkę? Dlaczego warto zrobić choinkę na ścianie? Jak zrobić choinkę na ścianie? Czym ozdobić choinkę na ścianie? Film instruktażowy, jak zrobić choinkę Jakie ozdoby zawiesić na choince na ścianie?

Tradycyjne świąteczne drzewko cięte lub w donicy to piękna ozdoba każdego wnętrza domu czy mieszkania. Zwykle jednak po Świętach Bożego Narodzenia, szybciej lub później, trafia do odpadów zielonych, na kompost lub zostaje rozdrobnione na ściółkę. Jeśli mamy zwierzęta domowe, takie jak psy lub koty, może się zdarzać, że stojąca choinka będzie dla nich atrakcyjnym miejscem do zabaw, a przez to i zagrożeniem. Metrowej czy dwumetrowej wysokości drzewko stojące w małym mieszkaniu zajmuje sporo miejsca.

Z tych względów coraz więcej osób rezygnuje z takiej ozdoby na rzecz choinki wiszącej na ścianie. Może sięgać do sufitu, może mieć mnóstwo świątecznych ozdób i tak jak w przypadku tradycyjnego drzewka, zmieszczą się pod nią świąteczne podarunki dla bliskich.

Drewniane meble ogrodowe znów piękne. Poradnik renowacji krok po kroku
Przeczytaj także
Drewniane meble ogrodowe znów piękne. Poradnik renowacji krok po kroku

Zalety choinki wiszącej na ścianie

Choinka wisząca na ścianie ma same zalety:

 • nie zajmuje miejsca w domu
 • jest ekologiczna
 • można ją udekorować według własnego gustu
 • nie jest jednorazowa – można ją schować po okresie Bożego Narodzenia i zawiesić na ścianie na kolejne święta
 • wygląda nowocześnie i oryginalnie
choinka na ścianę z naturalnych materiałów
Fot. Marc Elias, etiana Soares, Ramil Gibadullin / AdobeStock
Choinka na ścianę z naturalnych materiałów to piękna i ekologiczna dekoracja. Gałązki zebrane w ogrodzie to idealny stelaż, a ozdoby w postaci suszonych plastrów pomarańczy, kory cynamonowej lub orzechów stworzą świąteczny nastrój

Choinka na ścianie z gałązek krok po kroku

Choinkę wiszącą na ścianie można zrobić w jeden wieczór. Zanim jednak przystąpimy do pracy upewnijmy się, czy ściana jest dostatecznie wytrzymała i może zostać obciążona dekoracjami.

Do zrobienia choinki na ścianę trzeba przygotować: wkręty odpowiednie do rodzaju ściany lub naklejane i łatwo usuwalne systemy mocujące, gałązki przycięte na różne długości, tak aby po ułożeniu utworzyły kształt trójkąta, sznurek, ozdoby (naturalne lub szklane bombki), gwiazdę na czubek oraz ołówek i narzędzia – wkrętarkę, nożyczki, miarkę.

 1. Najpierw ołówkiem szkicujemy na ścianie kształt choinki, biorąc pod uwagę długość i ilość przyciętych wcześniej gałęzi.
 2. Potem montujemy wkręt w miejscu, gdzie ma znajdować się czubek choinki.
 3. Następnie przygotowujemy dwa długie kawałki sznurka (będą to boczne krawędzie choinki) i związujemy je ze sobą na jednym końcu.
 4. Układamy gałęzie od najkrótszej do najdłuższej, a potem po kolei je przywiązujemy do sznurków, zachowując między nimi równe odległości.
 5. Gdy przywiążemy ostatnią, najszerszą gałąź na dole przyszłej choinki, odcinamy nadmiar sznurka.
 6. Wieszamy choinkę na ścianie i przystępujemy do ozdabiania, przywieszając przygotowane wcześniej ozdoby do gałązek.
Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
Przeczytaj także
Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
choinka na ścianę z papieru
Fot. Irina, Maryna, Mallmo / AdobeStock
Kolorową choinkę na ścianę w dziecięcym pokoju najbezpieczniej zrobić z papieru. Można ją zawiesić nad biurkiem lub w miejscu do zabawy

Materiały na choinkę na ścianę

Choinkę na ścianę można też zrobić w inny sposób, wykorzystując materiały z ogrodu, domu czy tradycyjne dekoracje świąteczne. Można zrobić szkielet z:

 • łańcuchów choinkowych
 • gałązek roślin iglastych
 • półki w kształcie trójkąta
 • drewnianej lub sznurkowej drabinki
 • europalety
 • metalu
 • wieszaka na ubrania
 • kolorowego papieru lub brystolu
 • rolek po ręcznikach papierowych
 • pasków kolorowego papieru do pakowania prezentów lub gazet
 • piórek lub waty
 • żywych roślin w fiolkach florystycznych
 • tkaniny lub wełny

Prosty sposób wieszania choinki na ścianie znajdziecie na poniższym filmie.

Źródło: NS Creative Collections / YT

Ozdoby na choinkę na ścianie

Na choince na ścianie najlepiej wieszać lekkie ozdoby. Mogą to być tradycyjne szklane bombki czy lampki choinkowe, ale też dekoracje wykonane ze słomy, drewna, sznurka i kory, szyszki, orzechy włoskie, kawałki kory cynamonowej lub gwiazdki anyżu.

Na taką wiszącą choinkę idealnie nadają się gotowe lub własnoręcznie wykonane ozdoby z papieru, tkanin lub gotowe kokardki.

choinka na ścianę z szyszek i plastrów pomarańczy
Fot. Tetiana Soares / AdobeStock
Ozdabianie choinki wiszącej na ścianie to równie duża przyjemność, jak ozdabianie tradycyjnego świątecznego drzewka

Ciekawym sposobem na ozdobienie świątecznego drzewka wiszącego na ścianie będą żywe rośliny – np. cięte poinsecje wstawione w fiolki florystyczne. Jeśli szkielet choinki stanowią wiszące półki, można na ich postawić podpędzone sadzonki roślin cebulowych, grudniki, sukulenty czy kaktusy. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i gustu.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: Irina, Tetiana Soares, Maryna / AdobeStock

Autor
Choinka na ścianę: jak ją zrobić krok po kroku? Galeria zdjęć i pomysłów na Święta
Choinka na ścianę: jak ją zrobić krok po kroku? Galeria zdjęć i pomysłów na Święta
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)