Biedrzeniec anyż / Anyżek Pimpinella anisum

Biedrzeniec anyż Anyżek, fot. Andrea Moro (CC BY-SA 3.0) - Flickr
Biedrzeniec anyż / Anyżek (Pimpinella anisum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
26
Gleba: piaszczysto-gliniasta, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: białe
Kwiatostan: baldach
Odczyn gleby: zasadowa, lekko zasadowa
Owoce: torebka
Pokrój: wyprostowany
Przydatność do spożycia: owoce, liście
Zapach: cała roślina
Wysokość: 50 cm
Okres kwitnienia: VI, VII
Kolor owoców: zielone, brunatne
Wilgotność: gleba stale wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: ogrody przydomowe, roślina lecznicza, ogrody wiejskie

Biedrzeniec anyż (Pimpinella anisum) nazywany też anyżkiem to jednoroczna roślina zielna z rodziny selertowatych (Apiaceae). Biedrzeniec pochodzi z terenów Basenu Morza Śródziemnego, ale obecnie występuje tylko w uprawie i jest traktowany jako roślina przyprawowa i lecznicza.

Biedrzeniec anyż dorasta do ok. 40-50 cm wys. i tworzy sztywne, w górnej części rozgałęzione, puste w środku pędy oraz zielone liście o zróżnicowanym wyglądzie. W dolnych partiach łodyg są one długoogonkowe, okrągłe w zarysie i mocno ząbkowane na brzegach (podobne do pietruszki), natomiast w górnej części łodygi siedzące, wielokrotnie pierzaste, przypominające liście kopru.

Roślina zakwita wczesnym latem w czerwcu i lipcu, wydając drobne kwiaty o nietrwałych, białych płatkach, zebrane na szczytach pędów w duże, płaskie baldachy (wyglądem przypominają kwiaty marchwi lub podagrycznika). Po przekwitnieniu z kwiatów rozwijają się owoce w postaci gruszkowatych, podłużnie żebrowanych, spłaszczonych na bokach, zielonoszarych rozłupin, po dojrzeniu rozpadających się na dwie rozłupki.

Cala roślina jest bardzo aromatyczna i wydziela korzenny, anyżkowy zapach.

Wymagania i uprawa

W uprawie biedrzyniec oczekuje słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru stanowiska oraz przepuszczalnej, żyznej, próchniczej, ciepłej, gliniasto-piaszczystej, stale lekko wilgotnej gleby, najlepiej o zasadowym odczynie pH. Nie toleruje suszy, cienia i zimnego podłoża.

Biedrzyniec rozmnaża się przez wysiew nasion wprost do gruntu wczesną wiosną (koniec marca i kwiecień), gdyż nie lubi przesadzania. Przy zbyt gęstym siewie, wschody wymagają przerywki (rozstaw ok. 30 x 30 cm).

Dojrzałe owoce zbiera się pod koniec sierpnia, a następnie suszy w ciemnym, suchym, ciepłym miejscu.

Zastosowanie

Biedrzyniec anyż uprawiany jest w ogrodach głównie jako roślina użytkowa. Doskonale sprawdza się w ogródkach ziołowych, ale może być też uprawiany w dużych donicach.

Jest cenną rośliną przyprawową. Jego aromatyczne, wysuszone nasiona dodaje się do wypieków cukierniczych, pierników i chleba, a także do marynat warzywnych, kompotów oraz likierów, nalewek i wódek smakowych. Sprawdzają się także jako przyprawa w potrawach kuchni chińskiej i indyjskiej. Nasiona mogą też być wykorzystywane do aromatyzowania herbaty. W kuchni biedrzyniec zastępuje egzotyczny anyż gwiazdkowy, gdyż ma bardzo zbliżony do niego smak i aromat. 

Aby biedrzyniec nie stracił swoich właściwości, jego nasiona należy przechowywać w szczelnie zamkniętym, szklanym naczyniu w ciemnym miejscu.

Biedrzyniec anyż posiada też właściwości lecznicze, gdyż z jego nasion przygotowuje się preparaty o działaniu wykrztuśnym, rozkurczowym i wiatropędnym, a także pobudzającym laktację u karmiących matek. 


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Andrea Moro/CC BY-SA 3.0/Flickr, Wolfgang Eckert, Hans Braxmeier/Pixabay, David Monniaux/CC BY-SA 3.0/Link

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści