Logo
Logo

Zimowa susza w ogrodzie | Jakie rośliny są w niebezpieczeństwie? Wystarczy 1 czynność, by pomóc im przetrwać

Czy wiesz, że zima nie zwalnia nas z troski o ogrodowe rośliny, a wręcz przeciwnie, wymaga szczególnej uwagi? Zaskakujące może się wydawać, że mroźne miesiące to czas, kiedy niektóre gatunki roślin ogrodowych są szczególnie narażone na suszę. Tak, dobrze przeczytałeś – suszę zimową. Mimo że temperatura spada poniżej zera, a śnieg pokrywa większość krajobrazu, niektóre rośliny zimozielone wciąż potrzebują wody, aby przetrwać i kwitnąć w nadchodzącym sezonie. Nie pozwól, aby zimowa susza Cię zaskoczyła i zaszkodziła Twoim roślinom!

W tym artykule dowiesz się, jakie gatunki wymagają Twojej uwagi, jak prawidłowo je podlewać zimą i jakie kroki podjąć, aby zapewnić im optymalne warunki do przetrwania. Czytaj dalej, aby zapewnić swoim roślinom wszystko, czego potrzebują, aby przetrwać zimę w doskonałej kondycji. Podjęcie działań już teraz może uratować je przed nieodwracalnymi skutkami zimowej suszy. Nie czekaj, działaj!

Zima to czas, który większość z nas kojarzy z odpoczynkiem od prac ogrodowych. Krótkie dni i niskie temperatury sprawiają, że nasze działania ograniczają się zazwyczaj do planowania przyszłych nasadzeń i cieszenia się urokami zimowego krajobrazu. Jednakże, dla wielu roślin ogrodowych, zima nie jest okresem spokoju, a czasem próby, podczas którego muszą stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie za sobą niska wilgotność powietrza i brak dostępu do wody. Wbrew powszechnym przekonaniom, podlewanie roślin zimą nie jest tylko zbędnym zabiegiem, ale koniecznością, która może zadecydować o ich przetrwaniu i dobrej kondycji w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Dlaczego podlewanie roślin zimą jest tak ważne?

Podczas gdy większość roślin w naszych ogrodach przechodzi w stan spoczynku zimowego, ich potrzeby życiowe nie znikają całkowicie. Rośliny zimozielone, takie jak rododendrony, azalie czy iglaki, nadal prowadzą ograniczoną transpirację, tracąc wodę przez liście. Gdy gleba zamarza, korzenie tych roślin nie są w stanie pobierać wody, co prowadzi do ich wysychania i osłabienia. W efekcie, rośliny te stają się bardziej podatne na uszkodzenia przez mróz oraz różnego rodzaju choroby.

Z PLANTĄ W OGRODZIE / YouTube


Jakie rośliny są najbardziej narażone na zimową suszę?

Szczególną uwagę w okresie zimowym należy poświęcić roślinom zimozielonym, które ze względu na swoje ciągłe zapotrzebowanie na wodę, są najbardziej narażone na skutki zimowej suszy. Do tej grupy należą między innymi:

  • Iglaki, takie jak jałowce, jodły, sosny, cyprysy, cyprysiki czy tuje,
  • Krzewy zimozielone, np. bukszpany, mahonie, kaliny, rododendrony, azalie, laurowiśnie,
  • Rośliny okrywowe i byliny zimozielone, jak bergenia czy barwinek.

Zimą rośliny zimozielone nadal prowadzą ograniczoną transpirację i mogą tracić wodę przez liście
Fot. ROMAN BELIAKOV / AdobeStock
Zimą rośliny zimozielone nadal prowadzą ograniczoną transpirację i mogą tracić wodę przez liście, co przy zamarzniętej glebie uniemożliwia im pobieranie wody korzeniami, prowadząc do ryzyka przesuszenia. Regularne podlewanie w ciepłe, bezmroźne dni zapewnia im niezbędną wilgoć, co jest kluczowe dla utrzymania ich zdrowia i witalności przez zimowe miesiące.

Podczas zimowych mrozów, kiedy gleba zamarza, rośliny nie są w stanie pobierać wody przez system korzeniowy, co czyni podlewanie roślin zimozielonych przed nadejściem zimy niezwykle istotne. W odróżnieniu od roślin liściastych, które tracą liście jesienią, rośliny zimozielone kontynuują pobieranie wody przez cały rok, włączając w to okres zimowy.

Jak prawidłowo podlewać rośliny zimą?

Podlewanie roślin zimą wymaga pewnej wiedzy i umiaru. Oto kilka kluczowych zasad, które pomogą Ci prawidłowo nawadniać rośliny w tym trudnym okresie:

  1. Podlewanie w ciepłe dni: Wybieraj do podlewania dni, kiedy temperatura powietrza wzrasta powyżej 0°C, a gleba jest odmarznięta. Najlepszym momentem jest późny poranek lub wczesne popołudnie, co pozwoli wodzie wsiąknąć przed nastaniem nocy.

  2. Umiar: Podlewaj rośliny umiarkowanie, unikając nadmiernego nasycenia gleby wodą, co mogłoby prowadzić do jej zamarznięcia i uszkodzenia korzeni.

  3. Ochrona wrażliwych roślin: Skoncentruj swoje działania na podlewaniu roślin zimozielonych oraz tych, które zostały posadzone w bieżącym roku, ponieważ ich system korzeniowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty i potrzebuje dodatkowego wsparcia.

Zimą rośliny zimozielone należy osłaniać agrowłókniną lub cieniówkami
Fot. Olga / AdobeStock
Zimą rośliny zimozielone należy osłaniać agrowłókniną lub cieniówkami, aby chronić je przed intensywnym działaniem promieni słonecznych i mroźnym wiatrem, które mogą powodować ich przesuszenie i uszkodzenia. Takie osłony minimalizują ryzyko wyparowania wody z liści, zapewniając roślinom lepsze warunki do przetrwania trudnych zimowych miesięcy.

Jak dodatkowo zapobiegać zimowej suszy?

Oprócz regularnego podlewania, istnieje kilka działań, które możesz podjąć, aby zminimalizować ryzyko zimowej suszy:

  • Ściółkowanie: Nakładanie warstwy ściółki (mulczu) wokół roślin pomaga zachować wilgoć w glebie, ogranicza parowanie wody i zapewnia dodatkową ochronę przed mrozem.
  • Ochrona przed wiatrem: Wiatr może znacząco zwiększać transpirację i szybkość wysychania roślin. Rozważ użycie osłon, aby zminimalizować jego wpływ, szczególnie w przypadku roślin narażonych na przesuszenie.
  • Wybór odpowiednich roślin: Planując nasadzenia, zwracaj uwagę na rośliny dobrze przystosowane do lokalnych warunków klimatycznych, które będą mniej podatne na problemy związane z niedoborem wody zimą.
Podlewanie roślin zimą jest działaniem, które może znacząco wpłynąć na ich zdrowie i wygląd w kolejnym sezonie. Nie lekceważ tego aspektu pielęgnacji ogrodu, szczególnie jeśli posiadasz w swoim ogrodzie rośliny zimozielone lub młode nasadzenia. Pamiętaj, że odpowiednia troska i uwaga poświęcona roślinom zimą to inwestycja, która przyniesie obfite owoce w postaci pięknego, zdrowego ogrodu.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: agneskantaruk, aRTI01 / AdobeStock

Autor
Zimowa susza w ogrodzie | Jakie rośliny są w niebezpieczeństwie? Wystarczy 1 czynność, by pomóc im przetrwać
Zimowa susza w ogrodzie | Jakie rośliny są w niebezpieczeństwie? Wystarczy 1 czynność, by pomóc im przetrwać
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl