Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
5
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak pozbyć się rdestowca japońskiego?

Pytanie czytelnika: Czy jest możliwe pozbycie się rdestowca japońskiego? Urósł mi przy ogrodzeniu. Wielokrotnie go wykopywałem, ale zawsze odrastał.

Rdestowiec japoński (Fallopia japonica) jest niezwykle trudny do zwalczenia! Ten wieloletni chwast może osiągnąć do 2 m wysokości i tworzyć gęste zarośla. Lepiej zwalczanie rozpocząć jak najszybciej, działać regularnie i nie poddawać się. Jeśli odrośnie (a dzieje się to często), trzeba działać dalej i wielokrotnie ponawiać metody zwalczania.

Wykopywanie jest pracochłonne, ale nie nieskuteczne, gdyż pozostawienie nawet małego kawałka powoduje jego odtworzenie się. Ponadto nie można wyrzucać go na kompost, bo bardzo szybko kolonizuje nowe obszary!

Inną opcją jest użycie chemicznego systemicznego środka na chwasty na bazie glifosatu! Wymaga jednak kilku aplikacji i jest groźny dla innych roślin.

Najlepszym sposobem jest skoszenie rośliny i rozłożenie na ziemi czarnej maty szkółkarskiej. Stworzy ona barierę, której odrastające pędy nie przebiją. Matę trzeba pozostawić na kilka miesięcy, tak by roślina zaparzyła się i zgniła! Warto przysypać matę ziemią, tak by przylegała do gleby.

Zdjęcie: WikimediaImages

Komentarze

To Cię zainteresuje

 

Nowe treści
Wieści z branży

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 29, Sentencja nr:7
Tydzień 29, Sentencja nr:7
Boczne pędy pomidora, wyrastające w kątach liści, w dalszym ciągu należy usuwać. Po pierwszym zbiorze trzeba je także zasilić (Azofoską, saletrą amonową, itp.).
Tydzień 29, Sentencja nr:5
Tydzień 29, Sentencja nr:5
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i koszeniu trawnika – najlepiej raz lub dwa razy w tygodniu. W tym tygodniu możemy go też nawieźć.
Tydzień 29, Sentencja nr:4
Tydzień 29, Sentencja nr:4
Oczyśćmy oczko wodne z glonów. Trzeba też pamiętać o dokarmianiu ryb, gdy zbiornik jest niewielki.
Tydzień 29, Sentencja nr:2
Tydzień 29, Sentencja nr:2
Przycinamy jabłonie – usuwamy pionowo rosnące pędy tegoroczne i trzeba skrócić pędy wyrastające tuż przy jabłkach.
Tydzień 29, Sentencja nr:1
Tydzień 29, Sentencja nr:1
Podczas suszy, aby proces rozkładu przebiegał szybciej i lepiej, podlejmy pryzmę kompostową. Warto ją także przerzucić.
Twoja strona ogrodu