Logo
Logo
5
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak pozbyć się rdestowca japońskiego?

Pytanie czytelnika: Czy jest możliwe pozbycie się rdestowca japońskiego? Urósł mi przy ogrodzeniu. Wielokrotnie go wykopywałem, ale zawsze odrastał.

Rdestowiec japoński (Fallopia japonica) jest niezwykle trudny do zwalczenia! Ten wieloletni chwast może osiągnąć do 2 m wysokości i tworzyć gęste zarośla. Lepiej zwalczanie rozpocząć jak najszybciej, działać regularnie i nie poddawać się. Jeśli odrośnie (a dzieje się to często), trzeba działać dalej i wielokrotnie ponawiać metody zwalczania.

Wykopywanie jest pracochłonne, ale nie nieskuteczne, gdyż pozostawienie nawet małego kawałka powoduje jego odtworzenie się. Ponadto nie można wyrzucać go na kompost, bo bardzo szybko kolonizuje nowe obszary!

Inną opcją jest użycie chemicznego systemicznego środka na chwasty na bazie glifosatu! Wymaga jednak kilku aplikacji i jest groźny dla innych roślin.

Najlepszym sposobem jest skoszenie rośliny i rozłożenie na ziemi czarnej maty szkółkarskiej. Stworzy ona barierę, której odrastające pędy nie przebiją. Matę trzeba pozostawić na kilka miesięcy, tak by roślina zaparzyła się i zgniła! Warto przysypać matę ziemią, tak by przylegała do gleby.

Zdjęcie: WikimediaImages


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Gość gość

06-01-2020 15:46

tylko debile walczą z Rdestem Japońskim. To jest wspaniałe zioło. Lepiej wykopywać korzeń i robić z niego nalewki np. na przeziebienia lub borelioze.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Nowe treści
Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Twoja strona ogrodu