Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
5
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak pozbyć się rdestowca japońskiego?

Pytanie czytelnika: Czy jest możliwe pozbycie się rdestowca japońskiego? Urósł mi przy ogrodzeniu. Wielokrotnie go wykopywałem, ale zawsze odrastał.

Rdestowiec japoński (Fallopia japonica) jest niezwykle trudny do zwalczenia! Ten wieloletni chwast może osiągnąć do 2 m wysokości i tworzyć gęste zarośla. Lepiej zwalczanie rozpocząć jak najszybciej, działać regularnie i nie poddawać się. Jeśli odrośnie (a dzieje się to często), trzeba działać dalej i wielokrotnie ponawiać metody zwalczania.

Wykopywanie jest pracochłonne, ale nie nieskuteczne, gdyż pozostawienie nawet małego kawałka powoduje jego odtworzenie się. Ponadto nie można wyrzucać go na kompost, bo bardzo szybko kolonizuje nowe obszary!

Inną opcją jest użycie chemicznego systemicznego środka na chwasty na bazie glifosatu! Wymaga jednak kilku aplikacji i jest groźny dla innych roślin.

Najlepszym sposobem jest skoszenie rośliny i rozłożenie na ziemi czarnej maty szkółkarskiej. Stworzy ona barierę, której odrastające pędy nie przebiją. Matę trzeba pozostawić na kilka miesięcy, tak by roślina zaparzyła się i zgniła! Warto przysypać matę ziemią, tak by przylegała do gleby.

Zdjęcie: WikimediaImages


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje

Komentarze

Gość gość

06-01-2020 15:46

Po co walczyć z Rdestem Japońskim? To jest wspaniałe zioło. Lepiej wykopywać korzeń i robić z niego nalewki np. na przeziebienia lub borelioze.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Nowe treści
Wieści z branży
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Pomysły na ogród
Temat miesiąca
Pomysły na ogród
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 7, Sentencja nr:7
Tydzień 7, Sentencja nr:7
Koniec zimy to trudny okres dla zwierząt a szczególnie ptaków bo kończą się zapasy oferowane przez matkę naturę – warto więc pamiętać o dokarmianiu ptaków.
Tydzień 7, Sentencja nr:6
Tydzień 7, Sentencja nr:6
W ogrzewanym mieszkaniu wraz ze wzrostem temperatury powietrza spada jego wilgotność. Suche powietrze jest równie niekorzystne dla nas jak i dla naszych roślin.
Tydzień 7, Sentencja nr:5
Tydzień 7, Sentencja nr:5
Możemy rozpocząć wysiewanie nasion warzyw na rozsadę (pomidor, por, bakłażan), jak również nasion roślin jednorocznych (lobelia, szałwia, tunbergia).
Tydzień 7, Sentencja nr:3
Tydzień 7, Sentencja nr:3
Jeśli wstawimy do wazonu z wodą gałązki wcześnie kwitnących krzewów (forsycja pośrednia, migdałek trójklapowy, pigwowiec pośredni) – zakwitną i staną się piękną dekoracją wnętrza.
Tydzień 7, Sentencja nr:1
Tydzień 7, Sentencja nr:1
Dobry czas na zaplanowanie obsadzenia rabat i zakup nasion, nawozów czy narzędzi ogrodowych, które potrzebne będą w nadchodzącym sezonie.
Twoja strona ogrodu