Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
36
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Jesienne opryski w ogrodzie – co, kiedy i czym pryskać?

Jesienią nie brakuje pracy w przydomowym ogrodzie. Kończymy wówczas ostatnie zbiory owoców czy warzyw, z których będziemy mogli korzystać przez całą zimę, zaczynamy porządkować rabaty i sad oraz dbamy o odpowiednie okrycie wrażliwszych roślin. Wśród wszystkich prac nie możemy zapomnieć o jednym z najważniejszych zadań – wykonaniu oprysków drzewek owocowych. Jakie środki stosować i dlaczego opryskiwać rośliny właśnie jesienią?

 

Dlaczego opryski powinniśmy wykonywać jesienią?

Jesienią zdarzają się jeszcze ciepłe dni, którym towarzyszy wysoka wilgotność. Są to warunki sprzyjające rozwojowi wielu chorób, a szczególnie grzybowych.

Opryski jesienne nie tylko zadziałają doraźnie, lecz także będą miały wpływ na rozwój drzewek i ich owocowanie w kolejnym sezonie. Skutecznie zahamują rozwój chorób, niszcząc wywołujące je patogeny, oraz pomogą zminimalizować ryzyko pojawienia się ich w kolejnym roku. Tym samym będziemy mogli ograniczyć opryski wykonywane wiosną, które są znacznie bardziej szkodliwe dla środowiska.

Jesienią ostatnie owoce trafiają do skrzynek i piwnic, a pożyteczne owady jak pszczoły prawie już nie pojawiają się w ogrodzie, dlatego nie musimy się obawiać, że zastosowane środki ochrony roślin zaszkodzą nam lub owadom.

Jakie preparaty należy stosować do jesiennych oprysków?

Na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych, ale możemy postawić także na ekologiczne preparaty, do których należą: miedzian oraz mocznik.

Miedzian do jesiennych oprysków

Miedzian sprawdza się między innymi w ochronie przed kędzierzawością liści brzoskwiń, zasychaniem liści czereśni czy rakiem bakteryjnym mogącym dotykać wiele drzew owocowych. Bakterie i zarodniki grzybów powodujące te choroby zimują w liściach lub korze, dlatego jesień jest najlepszym momentem na ich zwalczenie, zanim poważnie dotkną nasze uprawy. Nie warto, zwlekać, ponieważ w zaawansowanym stadium nie tylko negatywnie odbiją się na owocowaniu, lecz także mogą doprowadzić do konieczności usunięcia drzewka.

Jesienne opryski, które zapobiegną ich rozwojowi, możemy wykonać przy użyciu Miedzianu 50 WP. Chcąc zwalczyć kędzierzawość liści, powinniśmy dawkę 50 g rozpuścić w 5 l wody, natomiast w przypadku raka bakteryjnego i zasychania liści czereśni wystarczy 25 g rozpuszczone w 5 l wody. Tak przygotowanymi mieszankami należy dokładnie opryskać wszystkie pędy.

MIEDZIAN do jesiennego opryskiwania drzew owocowych
Miedzian
Oprysk miedzianem pomaga zwalczać choroby drzew owocowych - m.in. rak bakteryjny i kędzierzawość liści brzoskwini.
Kup w naszym sklepie!
MOCZNIK do jesiennego opryskiwania drzew owocowych
Mocznik
Oprysk mocznikiem pomaga zwalczać choroby drzew owocowych - m.in. parcha jabłoni i gruszy!
Kup w naszym sklepie!

Mocznik do jesiennych oprysków

Mocznik jest nawozem i nie zalicza się do środków ochrony roślin, ale mimo to jest skuteczny w walce z parchem jabłoni i gruszy, który sprawia, że owoce są niezdatne do spożycia. By zapobiec jego rozwojowi, powinniśmy użyć 5-procentowego roztworu mocznika i opryskać nim całe drzewko łącznie z liśćmi, nawet tymi, które zdążyły już opaść, ponieważ to na nich zimują zarodniki grzyba wywołującego chorobę. Mocznik sprawia, że liście szybciej się rozkładają i tym zmniejsza się ryzyko rozwoju parcha wiosną.

Kiedy należy wykonać jesienne opryski?

Jesienią opryski powinniśmy wykonywać zawsze po zakończeniu zbioru owoców. Dzięki temu w żaden sposób nie ogranicza nas okres karencji, czyli czas, jaki powinien minąć między zastosowaniem środków ochrony roślin a spożyciem owoców lub części zielonych.

Przełom października i listopada to czas na wykonanie oprysku miedzianem przeciwko kędzierzawości liści i rakowi bakteryjnemu. W pierwszym przypadku ważne jest, by utrzymywała się temperatura powyżej 5℃. W podobnym terminie, przed całkowitym opadnięciem liści możemy także wykonać oprysk mocznikiem przeciwko parchowi.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: sokor / Depositphotos
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Rośliny ogrodowe można nawieźć nawozami fosforowymi i potasowymi. UWAGA! Jesienią nie powinno się stosować nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia.
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu