Nie ma winnych, a liście są obżarte? Szukaj tego w nocy

Liście obgryzione, podziurawione przez ślimaki

Ślady śluzu i dziury w liściach – oto trop na nieproszonych gości, którzy grasują, kiedy ogród śpi. Ślimaki atakują najczęściej pod osłoną nocy, pozostawiając po sobie spustoszenie, którego skutki można zauważyć dopiero rano. Dlaczego właśnie te mięczaki są tak skuteczne i jak je przechytrzyć, wykorzystując pułapki?

Posłuchaj
00:00
1

Dlaczego ślimaki żerują nocą i jak je rozpoznać?

Ślimaki nie bez powodu wybierają noc na swoje wyprawy. Właśnie wtedy w ogrodzie panuje wilgoć, a niskie temperatury chronią je przed wyschnięciem. Większość żerujących ślimaków to pospolite w Polsce śliniki i pomrowy, które bez litości wygryzają dziury w młodych liściach warzyw, bylin i niektórych krzewów, a nawet niskich drzew.

Typowym śladem ich obecności są połyskujące, lepkie ślady śluzu – to najlepszy dowód nocnych odwiedzin. Chociaż czasem udaje się je zobaczyć w pochmurny dzień, to najaktywniejsze są właśnie nocą oraz po deszczu.

Pułapki na ślimaki – które wybrać i jak działają?

Nie brakuje sposobów na ograniczenie liczebności ślimaków w ogrodzie, ale pułapki to jedno z najskuteczniejszych rozwiązań, które nie wymaga użycia chemii. Działają na zasadzie wabienia ślimaków do miejsca, w którym można je łatwo zebrać i usunąć z ogrodu.

Co warto przetestować?

  • Pułapki piwne – to klasyka. Wystarczy zakopać w ziemi pojemnik (np. słoik lub kubek) tak, aby rant znajdował się tuż przy powierzchni, i wlać do środka piwo. Zapach fermentującego napoju skutecznie przyciąga ślimaki, które wpadają do środka i nie mogą się wydostać.

  • Pułapki z deski – kawałek starej deski, ale też wilgotny karton czy duży liść kapusty to miejsca, pod którymi ślimaki chętnie się chowają w ciągu dnia. Wystarczy rano podnieść takie "schronienie" i zebrać ukryte pod nim osobniki.

  • Specjalne pułapki ogrodowe – specjalne pojemniki do kupienia w sklepach ogrodniczych. Mają konstrukcję zabezpieczającą przed przypadkowym wpadnięciem innych zwierząt czy rozlaniem płynu.

Pułapka na ślimaki w ogrodzie
Fot. marina kuchenbecker / AdobeStock
Do najpopularniej opisywanej w Internecie, piwnej pułapki na ślimaki, wystarczy wlać tylko 2-3 cm piwa na dno pojemnika – taka ilość skutecznie wabi ślimaki, a nie jest marnotrawstwem. Zbyt dużo piwa nie poprawia działania pułapki i może stanowić zagrożenie dla innych małych stworzeń

Czy pułapki są bezpieczne i skuteczne?

Stosowanie pułapek wymaga ostrożności, szczególnie jeśli w ogrodzie przebywają dzieci lub zwierzęta domowe. Pojemniki z piwem lub innymi cieczami powinny być zabezpieczone, by nie stanowiły zagrożenia. W przypadku gotowych pułapek ogrodowych większość producentów przewiduje specjalne nakładki, które utrudniają dostęp niepożądanym gościom.

Nie każdy sposób działa tak samo w każdym ogrodzie. Pułapki ograniczają liczbę ślimaków, ale nie zawsze pozwalają całkowicie rozwiązać problem. Skuteczność zależy od liczebności populacji, pogody i regularności stosowania. Warto łączyć pułapki z innymi metodami – takimi jak zbieranie ślimaków po deszczu czy tworzenie barier (z ostrej kory, popiołu lub żwiru). Tylko kompleksowe podejście przyniesie zauważalne efekty!

Praktyczne wskazówki: jak zwiększyć skuteczność pułapek?

Aby wyłapać jak najwięcej ślimaków, pułapki najlepiej ustawiać wieczorem, w miejscach najbardziej narażonych na ataki – np. przy grządkach sałaty, hostach lub młodych warzywach. Dobrą praktyką jest rozstawianie kilku pułapek na większym terenie i sprawdzanie ich rano, zanim ślimaki zaczną się ukrywać. To szybki i ekologiczny sposób, aby ograniczyć szkody bez sięgania po chemiczne środki ochrony.

Zdjęcie tytułowe: ArtushFoto / AdobeStock

To się przyda
Mieszanka kwiatów odstraszających ślimaki
Mieszanka kwiatów odstraszających ślimaki
ŚLIMAKOL 685 g | Substral Naturen
ŚLIMAKOL 685 g | Substral Naturen
Snacol -  preparat na ślimaki 1,1 kg - Bros
Snacol - preparat na ślimaki 1,1 kg - Bros
Pułapka na ślimaki 1 szt. | Agrecol
Pułapka na ślimaki 1 szt. | Agrecol
Tematy
Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści