Zabiegi profilaktyczne | Jak zapobiegać rozwojowi szkodników?

Zabiegi profilaktyczne w ochronie roślin w ogrodzie

Zdrowe rośliny to podstawa pięknego ogrodu, ale utrzymanie ich w dobrej kondycji może być wyzwaniem, zwłaszcza kiedy pojawiają się szkodniki. Jednak z odpowiednią profilaktyką i skutecznymi metodami walki, możemy utrzymać nasze rośliny w doskonałym stanie. W tym artykule skupimy się na oleju rydzowym, naturalnym i ekologicznym środku, który może pomóc w walce ze szkodnikami.

Posłuchaj
00:00
15
Spis treści
Olej rydzowy do oprysków Jak zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami? Kiedy pryskać, by zwalczyć zimujące szkodniki? Jak zwalczać szkodniki w sezonie?

Jakie naturalne substancje wykorzystywane są w profilaktyce ochrony roślin?

Olej rydzowy, pochodzący z nasion lnicznika siewnego, jest naturalnym produktem o wielu zastosowaniach. Tradycyjnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym i kosmetycznym, teraz zdobywa coraz większą popularność wśród ogrodników. Dzięki swoim właściwościom, olej rydzowy może skutecznie zwalczać szkodniki, jednocześnie zabezpieczając rośliny przed chorobami grzybowymi.

Zarówno profilaktyka, jak i skuteczne metody walki są kluczowe dla utrzymania zdrowych roślin w ogrodzie. Olej rydzowy, jako naturalny i ekologiczny środek, oferuje skuteczną ochronę przed szkodnikami, jednocześnie zabezpieczając rośliny przed chorobami grzybowymi.

Do tej pory na rynku nie było żadnego produktu, który wykorzystywałby olej rydzowy w swoim składzie. Z odpowiedzią na szczęście przyszedł ekologiczny preparat owadobójczy Emulpar 940 EC, który wyprodukowany został właśnie na bazie oleju rydzowego. Jest nietoksyczny dla ludzi i zwierząt! Nie należy do środków ochrony roślin. Nie posiada okresu karencji.

Jak walczyć ze szkodnikami zanim zaatakują nasze rośliny?

Zabieg środkiem Emulpar 940 EC uniemożliwia wylęganie się z jaj larw szkodliwych owadów i roztoczy takich jak: mszyce, przędziorki, miseczniki, mączliki, wciornastki, miodówki, czerwce oraz ich późniejsze żerowanie, co pozwala uniknąć uszkodzeń. Zabija także skutecznie zimujące na pędach szkodniki. Ponadto profilaktyczny oprysk znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i poprawia kondycję roślin. Stosowany w okresie późnozimowym oraz na przedwiośniu tworzy mechaniczną barierę zabezpieczającą przed utratą wody w wyniku "wysmagania" roślin mroźnym wiatrem.

Emulpar Spray - zapobiega szkodnikom i chorobom
Emulpar Spray
To produkt pochodzenia naturalnego na bazie oleju rydzowego, w formie gotowego do użycia roztworu w spray-u przeznaczony do mechanicznego eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy – zwalcza np. mszyce, mączliki, wciornastki czy przędziorki. Środek jest przeznaczony do stosowania w uprawach roślin sadowniczych, warzywniczych, ozdobnych oraz ziół. Pozwala na uzyskanie wysokiej jakości roślin o zwiększonej odporności na choroby grzybowe.
KUP TERAZ W NASZYM SKLEPIE

Kiedy wykonać zabieg profilaktyczny?

Olej rydzowy, w formie Emulpar 940 EC jest bardzo dobrym rozwiązaniem podczas wczesnowiosennych zabiegów profilaktycznych – zwalczających szkodniki, które zimują w formie jaj (np. przędziorków, mszyc, miseczników). Wykazuje także wysoka skuteczność w niszczeniu jaj złożonych wiosną (miodówek i skorupików). Stosuje się go do oprysków bezpośrednio na powierzchnię rośliny – wszystkie części powinny być pokryte cieczą, również spody liści.

Jak zwalczać szkodniki w sezonie?

W przeciwieństwie do innych preparatów olejowych, które można stosować tylko poza sezonem wegetacyjnym, Emulpar można używać przez cały okres wegetacyjny. Można stosować przez cały rok, bez szkody dla środowiska naturalnego, a wręcz zaleca się kilkukrotne zastosowanie go w ciągu roku. Działa mechanicznie na szkodniki, pokrywając je cienką, lepką powłoką, która utrudnia im oddychanie i poruszanie się. W rezultacie prowadzi to do ich śmierci. 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Dmytro Titov / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści