Czy robisz te błędy w kompostowaniu? Dowiedz się, co robisz źle!
1. Robienie jednorodnych pryzm
Warstwy w kompostowniku należy tak tworzyć, aby były przemieszane. Optimum byłoby naprzemienne tworzenie pryzm azotowych (liście, młode pędy) i węglowych (zdrewniałe części) w proporcji 2:1. W praktyce jednak z reguły jest to niemożliwe (tworzymy nawóz z tego, co aktualnie mamy). Warto jednak przemieszać warstwy tak, aby nie były jednorodne. Przykładowo przy dużej ilości trawy tworzenie kompostu jest mniej efektywne, nawóz ma mniej wartościowy skład chemiczny i często gnije na etapie produkcji.
2. Ubijanie i udeptywanie kompostu
W zbitych pryzmach tworzą się warunki beztlenowe, materiał gnije zamiast rozkładać się. Co więcej zamiast ubijania pryzm powinno się stosować rozluźnianie (np. odwracanie z pomocą wideł amerykańskich). Kompost powinien mieć kontakt z podłożem (wtedy jest dostęp do mikroorganizmów glebowych). Aby ograniczyć ryzyko zasiedlania przez szkodniki, na dnie stosuje się siatkę.
3. Wrzucanie wszystkiego do kompostownika
Nie można wykorzystywać odpadków ze śladami występowania chorób i żerowania szkodników (w ten sposób rozprzestrzeniają się). Problematyczne jest także wrzucanie chwastów po kwitnieniu – mogą zawierać nasiona na tyle dojrzałe, że wykiełkują później w ogrodzie. Ponadto odradza się wykorzystywanie fragmentów roślin zawierających duże ilości garbników (dąb, orzech, olsza). Resztki zbyt długo rozkładają się i w dodatku mogą hamować proces w pryzmach.
4. Szkodliwe dodatki
Do kompostu nie można dodawać skórek cytrusów – hamują proces i zabijają pożyteczne bakterie odpowiadające za rozkład. Błędem jest dodawanie także surowego mięsa i kości – tłuszcze opóźniają tworzenie nawozu, a na dodatek przyciągnąć do naszego kompostownika szczury!
5. Pozostawienie kompostu bez opieki
Kompost tworzy się na zasadzie przeróbki termicznej przy dostępie powietrza i wody. Trzeba umieć to wyważyć. Czasem konieczne jest podlewanie kompostu (optymalna wilgotność do 45-60%), stosowanie stymulatorów, dodawanie popiołu drzewnego czy nawet nawozu.
Zdjęcie tytułowe: Joke vander Leij, meineresterampe / Pixabay