Logo
Logo

Cytrusy na kompost: czy można je kompostować? Sprawdź!

Pytanie czytelnika: Jeśli chodzi o owoce, w mojej kuchni królują cytrusy. Cytryny, pomarańcze, grejpfruty, pomelo – lubimy je wszystkie, przez co powstaje dużo odpadów z ich skórek. Czy można kompostować skórki po cytrusach? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Spis treści
Jak cytrusy wpływają na kompostowanie? O czym pamiętać kompostując cytrusy?

Niestety odpowiedzią na to pytanie jest znienawidzone przez wielu "zależy". Cytrusy tak jak każdy odpad roślinny mogą być kompostowane, jednak należy dodawać je do naszego kompostownika w sposób przemyślany – działa tutaj zasada: "Co za dużo to niezdrowo".

  • Gdy nasz kompostownik to niewielkiej wielkości pojemnik zalecamy dobrze wybierać odpady, z których robi się z nim kompost i unikać dodawania większych ilości cytrusów.

  • Jeśli nasz kompostownik to duża konstrukcja lub pryzma kompostowa bez obaw możemy do niego wrzucać odpady cytrusowe (nie wpłyną one w znaczący sposób na działanie mikroflory kompostowej).

Skład cytrusów, a kompostowanie

Owoce roślin cytrusowych znane są z dużej zawartości kwasów organicznych, olejków eterycznych i różnych flawonoidów, które zakwaszają środowisko wokół siebie – wiele bakterii żyjących w naszych kompostownikach nie lubi tak niskiego pH. Zakwaszanie tego typu nie przebiega jednak bardzo gwałtownie oraz nie zabije bakterii żyjących w kompoście w przeciągu kilku chwil – w praktyce okazuje się, że w kompostowniku znajdą się bardzo różne mikroorganizmy, które "zasmakują" w przeróżnego typu odpadkach.

Warto tutaj wspomnieć, że wosk, którym cytrusy są pokrywane na czas transportu nie wpływa negatywnie na tworzenie się kompostu. 

O czym pamiętać kompostując cytrusy?

  • Wyrzucając odpady z cytrusów do kompostownika pamiętajmy, żeby zachować zasady tworzenia warstw kompostowych.
  • Dobrze jest, gdy w kompoście bezpośrednio do cytrusów przylegają odpadki o pH zasadowym, np. skorupki jajek. Można też dodawać wapno ogrodowe (dolomit).  
  • Niektórzy radzą, by suszyć resztki cytrusowe przed kompostowaniem – substancje chemiczne w nich zawarte ulegają wtedy utlenieniu i są łatwiej rozkładane przez bakterie.
  • Gdy będziemy wyrzucić całe owoce, potnijmy je co najmniej na połówki!


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: ivabalk / Pixabay

Autor
Cytrusy na kompost: czy można je kompostować? Sprawdź!
Cytrusy na kompost: czy można je kompostować? Sprawdź!
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka oraz zielarka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonych smaczków". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)
Twoja strona ogrodu