Logo
Logo
60
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Nawożenie bylin – jak to robić prawidłowo?

Podobnie jak ludzie, byliny także potrzebują składników odżywczych, aby rosnąć i w pełni się rozwijać. Można im je zapewnić za pomocą nawożenia. Ale jak i kiedy najlepiej to robić?

 

Dlaczego byliny potrzebują nawożenia?

Byliny potrzebują przede wszystkim światła, ciepła, wody i odżywiania. Część składników odżywczych jest już obecna w glebie w postaci minerałów, ale pozostałe można dostarczać roślinom tylko za pomocą nawożenia.

Regularne nawożenie bylin pozwoli im optymalnie rosnąć i kwitnąć, a gleba pozostanie zdrowa i żyzna. W ten sposób możesz utrzymać swoje byliny w doskonałej kondycji i cieszyć się nimi rok po roku.

Kiedy nawozić byliny?

Najważniejsze jest nawożenie wiosną. W marcu zapewni ono bylinom dodatkowy impuls do wzrostu. Nawożenie późnym latem (na przełomie lipca i sierpnia) jest konieczne dla ich wzmocnienia przed wejściem w okres zimowy.

Czym i jak nawozić byliny?

Nawozy mineralne zawierają zbilansowany skład minerałów, które są niezbędne roślinom do wzrostu. Są jednak często stosowane w zbyt dużych dawkach, co niekorzystnie wpływa na rośliny.

Nawozy naturalne porównaniu z nawozami chemicznymi mają one kilka zalet. Pozwalają roślinom rosnąć bardziej stopniowo i poprawiają stan gleby, wprowadzając do niej cenną próchnicę i mikroorganizmy. Ponadto nie da się ich przedawkować!

Dobre rady!

  • Nim zastosujesz nawóz, sprawdź odpowiednią dawkę na opakowaniu. Zbyt duża ilość nawozu (zwłaszcza mineralnego) osłabi rośliny zamiast im pomóc!

  • Rozsyp nawóz na ziemi w pobliżu roślin, nie posypuj nim samych roślin. Nie nawoź, gdy liście są mokre. Jeśli nawóz się do nich przyklei, istnieje ryzyko ich poparzenia.

  • Nie zasilaj roślin mineralnie, jeśli nie jesteś pewien, że tego potrzebują! Na podstawie wyglądu liści można stwierdzić, czy byliny otrzymują wystarczającą ilość składników odżywczych. Na przykład mniejsze i jaśniejsze liście wskazują na niedobór azotu, a żółte wybarwienia między nerwami oznaczają brak magnezu.

Tekst: iVerde, zdjęcie: MakMedia/GAP Gardens

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!