Logo
Logo

Nawożenie bylin – jak to robić prawidłowo?

Podobnie jak ludzie, byliny także potrzebują składników odżywczych, aby rosnąć i w pełni się rozwijać. Można im je zapewnić za pomocą nawożenia. Ale jak i kiedy najlepiej to robić?

Spis treści
Dlaczego byliny potrzebują nawożenia?
Kiedy nawozić byliny?
Czym i jak nawozić byliny?

Dlaczego byliny potrzebują nawożenia?

Byliny potrzebują przede wszystkim światła, ciepła, wody i odżywiania. Część składników odżywczych jest już obecna w glebie w postaci minerałów, ale pozostałe można dostarczać roślinom tylko za pomocą nawożenia.

Regularne nawożenie bylin pozwoli im optymalnie rosnąć i kwitnąć, a gleba pozostanie zdrowa i żyzna. W ten sposób możesz utrzymać swoje byliny w doskonałej kondycji i cieszyć się nimi rok po roku.

Kiedy nawozić byliny?

Najważniejsze jest nawożenie wiosną. W marcu zapewni ono bylinom dodatkowy impuls do wzrostu. Nawożenie późnym latem (na przełomie lipca i sierpnia) jest konieczne dla ich wzmocnienia przed wejściem w okres zimowy.

Czym i jak nawozić byliny?

Nawozy mineralne zawierają zbilansowany skład minerałów, które są niezbędne roślinom do wzrostu. Są jednak często stosowane w zbyt dużych dawkach, co niekorzystnie wpływa na rośliny.

Nawozy naturalne porównaniu z nawozami chemicznymi mają one kilka zalet. Pozwalają roślinom rosnąć bardziej stopniowo i poprawiają stan gleby, wprowadzając do niej cenną próchnicę i mikroorganizmy. Ponadto nie da się ich przedawkować!

Dobre rady!

  • Nim zastosujesz nawóz, sprawdź odpowiednią dawkę na opakowaniu. Zbyt duża ilość nawozu (zwłaszcza mineralnego) osłabi rośliny zamiast im pomóc!
  • Rozsyp nawóz na ziemi w pobliżu roślin, nie posypuj nim samych roślin. Nie nawoź, gdy liście są mokre. Jeśli nawóz się do nich przyklei, istnieje ryzyko ich poparzenia.
  • Nie zasilaj roślin mineralnie, jeśli nie jesteś pewien, że tego potrzebują! Na podstawie wyglądu liści można stwierdzić, czy byliny otrzymują wystarczającą ilość składników odżywczych. Na przykład mniejsze i jaśniejsze liście wskazują na niedobór azotu, a żółte wybarwienia między nerwami oznaczają brak magnezu.

Tekst: na podstawie materiałów prasowych iVerde, zdjęcie tytułowe: MakMedia/GAP Gardens

 

Autor
Nawożenie bylin – jak to robić prawidłowo?
Nawożenie bylin – jak to robić prawidłowo?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Twoja strona ogrodu