Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
60
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Nawożenie bylin – jak to robić prawidłowo?

Podobnie jak ludzie, byliny także potrzebują składników odżywczych, aby rosnąć i w pełni się rozwijać. Można im je zapewnić za pomocą nawożenia. Ale jak i kiedy najlepiej to robić?

 

Dlaczego byliny potrzebują nawożenia?

Byliny potrzebują przede wszystkim światła, ciepła, wody i odżywiania. Część składników odżywczych jest już obecna w glebie w postaci minerałów, ale pozostałe można dostarczać roślinom tylko za pomocą nawożenia.

Regularne nawożenie bylin pozwoli im optymalnie rosnąć i kwitnąć, a gleba pozostanie zdrowa i żyzna. W ten sposób możesz utrzymać swoje byliny w doskonałej kondycji i cieszyć się nimi rok po roku.

Kiedy nawozić byliny?

Najważniejsze jest nawożenie wiosną. W marcu zapewni ono bylinom dodatkowy impuls do wzrostu. Nawożenie późnym latem (na przełomie lipca i sierpnia) jest konieczne dla ich wzmocnienia przed wejściem w okres zimowy.

Czym i jak nawozić byliny?

Nawozy mineralne zawierają zbilansowany skład minerałów, które są niezbędne roślinom do wzrostu. Są jednak często stosowane w zbyt dużych dawkach, co niekorzystnie wpływa na rośliny.

Nawozy naturalne porównaniu z nawozami chemicznymi mają one kilka zalet. Pozwalają roślinom rosnąć bardziej stopniowo i poprawiają stan gleby, wprowadzając do niej cenną próchnicę i mikroorganizmy. Ponadto nie da się ich przedawkować!

Dobre rady!

  • Nim zastosujesz nawóz, sprawdź odpowiednią dawkę na opakowaniu. Zbyt duża ilość nawozu (zwłaszcza mineralnego) osłabi rośliny zamiast im pomóc!

  • Rozsyp nawóz na ziemi w pobliżu roślin, nie posypuj nim samych roślin. Nie nawoź, gdy liście są mokre. Jeśli nawóz się do nich przyklei, istnieje ryzyko ich poparzenia.

  • Nie zasilaj roślin mineralnie, jeśli nie jesteś pewien, że tego potrzebują! Na podstawie wyglądu liści można stwierdzić, czy byliny otrzymują wystarczającą ilość składników odżywczych. Na przykład mniejsze i jaśniejsze liście wskazują na niedobór azotu, a żółte wybarwienia między nerwami oznaczają brak magnezu.

Tekst: iVerde, zdjęcie: MakMedia/GAP Gardens

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Tydzień 41, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Tydzień 41, Sentencja nr:5
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Tydzień 41, Sentencja nr:4
Jeśli w październiku posadzimy w ogrodzie róże, wytworzą drobne korzenie, dzięki którym na wiosnę krzewy szybko zbudzą się do życia. Pamiętajmy, że róże preferują miejsca półcieniste i glebę piaszczysto-gliniastą o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Tydzień 41, Sentencja nr:2
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Tydzień 41, Sentencja nr:1
Tydzień 41, Sentencja nr:1
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT