Logo
Logo

Czy Twoje hosty są przygotowane do sezonu? Zadbaj o ich nawożenie. Oto jak

Hosty, znane ze swojej niezwykłej urody i łatwości w uprawie, są jednymi z najpopularniejszych bylin w naszych ogrodach. Aby jednak cieszyć się ich maksymalnym pięknem, kluczowe jest zrozumienie, jak i kiedy prawidłowo je pielęgnować. Kluczem do pięknej urody ich liści jest 1 zabieg!

Hosty, znane również jako funkie, szybko i intensywnie się rozwijają, tworząc imponujące liście, które wymagają dużej ilości składników pokarmowych. Gdy nie są odpowiednio nawożone przez kilka sezonów, gleba w ich otoczeniu może stać się uboga. Z tego powodu istotne jest coroczne dostarczanie im odpowiednich składników pokarmowych.

Doskonale sprawdza się kompost, lecz rekomendowane jest również stosowanie nawozów mineralnych. Powinno się je aplikować co trzy do czterech tygodni, stosując się do dawek zalecanych przez producenta na opakowaniu.

Hosty to rośliny, które mogą przynieść spektakularny efekt w każdym ogrodzie dzięki swoim okazałym, kolorowym liściom. Aby jednak cieszyć się ich pełnym pięknem, niezbędne jest odpowiednie nawożenie. Właściwy wybór i terminy zastosowania nawozów są kluczowe dla zdrowia i estetyki tych popularnych bylin.

Jak i kiedy nawozić hosty?

Nawożenie host powinno rozpocząć się wczesną wiosną i kontynuować do połowy lipca. Ważne jest, aby nie przedłużać nawożenia po tym okresie, gdyż rośliny przygotowują się do zimowego spoczynku. Najlepsze rezultaty przynosi stosowanie nawozów długodziałających, które aplikuje się jednorazowo — najlepiej w kwietniu lub maju. Dawkę takiego nawozu należy jednak zmniejszyć o połowę w stosunku do zaleceń producenta.

Dla tych, którzy preferują bardziej regularne dokarmianie, można zastosować nawóz uniwersalny (np. Azofoska), aplikując go co 2-3 tygodnie. Również w tym przypadku dawki należy zmniejszyć o połowę. Zarówno nawozy naturalne, jak i sztuczne wieloskładnikowe mogą być używane, choć warto zastanowić się nad opcją nawożenia dolistnego, które również może przynieść dobre efekty.

Pamiętaj o tym, że hosty preferują glebę bogatą w składniki odżywcze, o lekko kwaśnym odczynie pH równym 6, która jest dobrze przepuszczalna. Gleba ta powinna również zawierać elementy, które zapewniają korzeniom dostęp do powietrza oraz utrzymują właściwy poziom wilgotności.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Kiedy hosty nie potrzebują nawożenia?

Hosty często sadzone są w miejscach wilgotnych, jak obrzeża stawów czy oczka wodne. W takich przypadkach należy zrezygnować z dodatkowego nawożenia. Składniki pokarmowe dostępne w mule czy odchodach ryb są wystarczające dla roślin. Dodatkowe nawozy mogłyby przedostać się do wody, powodując nadmierne rozwijanie się glonów.

Podobnie, jeśli hosty rosną obok często nawożonego trawnika, mogą czerpać korzyści z nawozów stosowanych na trawnik, szczególnie azotu. W takim wypadku dodatkowe nawożenie host może prowadzić do ich nadmiernego wzrostu i utraty intensywności barw liści.

Zdjęcie tytułowe: Valerii Honcharuk / AdobeStock

Autor
Czy Twoje hosty są przygotowane do sezonu? Zadbaj o ich nawożenie. Oto jak
Czy Twoje hosty są przygotowane do sezonu? Zadbaj o ich nawożenie. Oto jak
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl