Lato to doskonały czas na poznawanie gatunków, które mieszkają w naszych ogrodach, ogródkach i lasach. Wiele z nich jest bardzo pożytecznych. Na dobry początek nauczcie się dobrze rozpoznawać sześć najpopularniejszych gatunków. Poznajcie naszych owadzich sprzymierzeńców!
Udostępnij
Posłuchaj
00:00
19
Rozpoznaj owady w ogrodzie
Trudno sobie wyobrazić ile owadów mamy wokół siebie. Części z nich nawet nie widzimy. Ale jeśli zdamy sobie sprawę, że owady to najliczniejsza grupa zwierząt na naszej planecie, być może zaczniemy się uważniej rozglądać. Nie chodzi bynajmniej o to, by się ich bać. Raczej o to, by dostrzec ich obecność. Owady mają znaczenie dla zachowania równowagi w przyrodzie. Człowiekowi pomagają szczególnie drapieżniki i owady zapylające.
Pamiętajmy, że to owadom zawdzięczamy kwitnące ogrody i mnóstwo owoców, bez których nie wyobrażamy sobie lata! Obecność pożytecznych owadów pozwala również ograniczyć stosowanie środków chemicznych w naszym otoczeniu
PSZCZOŁA MIODNA
Pszczoły nie trzeba pewnie nikomu przedstawiać. Ale czy wiecie, że mówi się o niej, iż jest zwierzęciem udomowionym? Pszczoły są uznawane za najlepsze owady zapylające. Najczęściej spotkamy je w okolicy, w której znajdują się ule. To głównie dzięki staraniom pszczół jabłonie pięknie owocują. Czy wiecie, że pszczoły zbieraczki specjalizują się w zapylaniu konkretnego rodzaju kwiatów? W dzisiejszych czasach pszczoły mają jednak dużo kłopotów wynikających głównie z działań człowieka i wykorzystywania środków chemicznych w uprawie roślin. Stawiane za wzór pracowitości niemal całe swoje życie spędzają służąc społeczności, do której należą. Zawdzięczamy im pyszny i zdrowy miód.
BIEDRONKA SIEDMIOKROPKA
Biedronka potocznie nazywana jest bożą krówką. To jeden z najbardziej popularnych chrząszczy w Polsce. Można ją spotkać w sadach, ogrodach, w parku i na łące – wszędzie tam, gdzie żyją mszyce, którymi się żywi. Dorosła biedronka każdego dnia potrafi ich zjeść kilkadziesiąt, a jej larwa jeszcze więcej. Biedronka swoje jaja składa na zaatakowanych przez mszyce roślinach. Taki sąsiad w ogrodzie jest lepszy niż jakikolwiek chemiczny środek.
ZŁOTOOK
Jego znakiem rozpoznawczym są siateczkowate zielonkawe skrzydła i połyskujące złoto oczy. Większość z nas na pewno spotkała złotooka we własnym mieszkaniu lub domu, zazwyczaj jesienią, kiedy owad szuka schronienia przed zimą i mrozem, które kiepsko znosi. Złotooki bywają mylone z molami, ale to zupełnie inne owady. I co najważniejsze, w przeciwieństwie do moli, złotooki są bardzo pożyteczne! Jego larwy zjadają mszyce, miodówki i przędziorki, czyli ogrodowe pasożyty. Warto pozwolić im przezimować po sąsiedzku, by wiosną mogły nam się odwdzięczyć składając jaja w pobliżu siedlisk szkodników.
HUSARZ WŁADCA
To jedna z największych i najpiękniejszych ważek europejskich. Jej dorosłe osobniki można obserwować od czerwca do września. Charakteryzuje ją ubarwienie błękitno-zielone. Jest gatunkiem pospolitym. Najczęściej można ją spotkać przy zbiornikach z wodą wśród bujnej nadbrzeżnej roślinności, ale potrafi od nich odlecieć naprawdę daleko. Husarz władca jest drapieżnikiem. Dzięki dużym oczom, świetnemu wzrokowi i umiejętności szybkiego latania skutecznie poluje na mniejsze od siebie owady. Dla człowieka jest sprzymierzeńcem w nierównej walce np. z komarami i muchówkami. Potrafi również zaatakować bąka bydlęcego, ćmę i inną ważkę. Nie dajmy się zwieść subtelnej elegancji. Jest tylko przykrywką dla żarłocznej natury tego owada, którego towarzystwo latem jest bardzo pożądane.
MRÓWKA RUDNICA
To pospolity owad leśny żyjący głównie w lasach iglastych. Mrówki budują gniazda czyli mrowiska. Ich część nadziemna może osiągać nawet do 1 metra wysokości, a podziemna do 2 metrów głębokości! W mrowisku może żyć nawet 100 tysięcy mrówek. W naszej skali to miasto wielkości Koszalina. Mrówki rudnice pełnią ważną rolę w naszym środowisku – nie tylko zabijają larwy owadów, które są zagrożeniem dla roślin, ale także usuwają martwe szczątki zwierząt. Jeśli w pobliżu naszego ogrodu znajduje się mrowisko rudnic, naprawdę możemy się z tego cieszyć. Nasze rośliny będą bezpieczniejsze, a dla nas to świetny obiekt do przyrodniczych obserwacji. Pamiętajmy, że gniazda mrówek objęte są ochroną!
ŻUK WIOSENNY
To jeden z najbardziej eleganckich owadów! I z jaką klasą i spokojem zajmuje się utylizacją zwierzęcych odchodów! Prawdziwy specjalista od brudnej roboty. Nie tylko za nią powinniśmy być mu wdzięczni. Żuki wiosenne drążą pod ziemią korytarze, dzięki czemu pomagają dotlenić glebę i doskonale ją nawożą. Mało kto o tym wie. Żuk wiosenny często jest mylony z żukiem leśnym. Nie jest trudno je rozpoznać, żuk leśny na swoich pokrywach ma wyraźnie widoczne rowki, natomiast pokrywy żuka wiosennego są niemal gładkie. Najłatwiej można go spotkać w lasach iglastych, szczególnie w tych z piaszczystą glebą. W owadzim świecie żuki wiosenne wyróżnia również równouprawnienie w kwestii wychowywania potomstwa - oboje rodzice zajmują się dziećmi!
Tekst i zdjęcia: Kasia Jacobson, zdjęcie tytułowe: Magnus Ohlin - Pixabay.com Artykuł ukazał się w magazynie DZIECKO Najlepsza Inwestycja