Jak się chronić i odstraszać kleszcze?
2 sposoby skutecznej obrony
1. Odpowiednie ubranie
"Przed kleszczami najlepiej chronić się kompleksowo. Na pewno ważny jest odpowiedni ubiór: czapka, kryte buty i długie nogawki, które wsuniemy w skarpety" – mgr Anna Supergan-Marwicz z Katedry Biologii Ogólnej i Parazytologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dla serwisu infoWire.pl – "Starajmy się też zakładać jasny strój, ponieważ ciemnego pajęczaka będzie na nim widać!"
![]() |
🟢 Największe targi ogrodnicze w Polsce: Nowości roślinne, konkursy, kiermasze, wykłady i inspiracje. Zieleń to Życie 2025 już we wrześniu!
2. Bezpieczne środki chemiczne
Dla ochrony warto sięgać po produkty przeciwkleszczowe, które blokują receptory kleszczy na mniej więcej cztery godziny – im wyższe jej stężenie, tym lepsza skuteczność.
UWAGA! Preparatami zawierającymi ten związek nie wolno smarować ani spryskiwać małych dzieci – dla nich są dostępne w aptekach inne produkty. Rozpylamy je na ubraniu lub wózku dziecięcym.
🟢 Błyskawiczny trawnik w 2 tygodnie? Zielony dywan bez wysiewu dzięki macie – hydrożel, nawóz i nasiona w jednym
Co zrobić, gdy mamy kleszcza?
Prawidłowe usuwanie
Trzeba go niezwłocznie usunąć pęsetą lub specjalną kartą do wyciągania tych stworzeń.
UWAGA! Pajęczaka w żadnym wypadku nie przypalajmy ani nie smarujmy tłuszczem. Okazuje się też, że nie wolno kleszczem "kręcić". Czynności te powodują u kleszcza stres i rozdrażnienie, co w następstwie prowadzi do tego, że owad dostaje ślinotoku! Wydzielana przez niego substancja dostaje się przez nakłuty przez niego naskórek do naszego organizmu. To właśnie w niej znajdują się wirusy kleszczowego zapalenia mózgu i krętki boreliozy.
Źródło: infoWire.pl, zdjęcie: Ladyheart Morgufile / Pixabay