Logo
Logo

Kiedy zacząć dokarmianie ptaków | Ekspert radzi

"Późna jesień to najlepszy moment, by zacząć dokarmianie ptaków" – podaje rzecznik Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Przypominamy też, że jeśli przyzwyczaimy dzikie ptaki do dokarmiania w naszym ogrodzie, należy dbać, aby zawsze miały pokarm w tym samym miejscu – zwłaszcza w czasie silnych mrozów i śniegów!
Bądźmy odpowiedzialni i prawidłowo dokarmiajmy naszych, jakże ważnych, dzikich sąsiadów!

Spis treści
Kiedy zacząć dokarmianie?
Najlepszy pokarm dla ptaków
Kiedy przestać karmić?

Od kiedy można dokarmiać ptaki?

"Kiedy pojawi się śnieg, ptakom trudniej samodzielnie zdobywać pożywienie. A zimą ich zapotrzebowanie energetyczne jest wyższe niż przez resztę roku" – zauważa rzecznik OTOP.

Rozpoczynając dokarmianie późną jesienią, przyzwyczajamy ptaki do miejsca, w którym w trudniejszym okresie zimowym znajdą coś do jedzenia. Początkowo powinniśmy wykładać niewielką jego ilość, bo przed nadejściem mrozów i opadami śniegu ptaki same znajdą naturalny pokarm, a w razie potrzeby w jego poszukiwaniu przemieszczą się na większe odległości.

Co dawać ptakom do jedzenia?

"Postarajmy się dostarczyć ptakom pokarm jak najbardziej zbliżony do ich naturalnego pożywienia, a więc uwzględniający wymagania poszczególnych gatunków" – zachęca rzecznik OTOP Katarzyna Groblewska.

Ptaki odwiedzające karmniki lubią szczególnie nasiona, wśród których największą popularnością cieszy się słonecznik – zarówno łuskany, jak i niełuskany. Amatorami słonecznika są m.in. sikory, dzwoniec, wróbel i mazurek, kowalik, czyż, grubodziób i trznadel. Nasiona zbóż, m.in. prosa, owsa i pszenicy są chętnie zjadane przez gołębie i sierpówki. Prosem chętnie częstują się także wróble i mazurki.

Sikory, kowaliki i dzięcioły, a także ptaki krukowate chętnie skorzystają z niesolonej słoniny (sól jest bardzo szkodliwa dla ptaków!). Ważne też, żeby regularnie (mniej więcej co dwa tygodnie) wymieniać ją na świeżą.

Kiedy temperatury utrzymują się powyżej 0oC, lepiej ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z dokarmiania słoniną, która może zjełczeć i zagrażać zdrowiu ptaków.

kula z tluszczu i nasion dla ptakow fot. Hans Braxmeier - Pixabay karmnik dla ptakow fot. Hans Braxmeier - Pixabay

Sikory i dzięcioły lubią też niesolone orzechy, zwłaszcza laskowe. Pokrojone jabłka lub rodzynki będą przysmakiem dla drozdów: kosa i kwiczoła. Gotowane warzywa pokrojone w drobną kostkę to odpowiedni pokarm dla ptaków wodnych, zwłaszcza łabędzi.

"Pamiętajmy, że chleb można podawać wyłącznie jako pokarm uzupełniający. Powinien być pokrojony w drobną kostkę, nie może być mokry ani spleśniały. Nie wykładajmy go za dużo, gdyż szybko się psuje, co sprzyja rozwojowi organizmów chorobotwórczych. Ptaki, które żywią się tylko chlebem – szczególnie ptaki wodne zimujące w miejskich parkach lub na przepływających przez miasta odcinkach rzek – mogą zapadać na poważne problemy układu pokarmowego, które zmniejszają odporność na choroby" – tłumaczy Groblewska.

Kiedy zakończyć dokarmianie ptaków?

Dokarmianie należy stopniowo kończyć wczesną wiosną, by stymulować ptaki do samodzielnych poszukiwań. Wiele gatunków zmienia wówczas dietę z roślinnej na zwierzęcą i zaczyna żerować na pojawiających się owadach.

03.12.2014
Tekst: źródło - PAP Nauka w Polsce, zdjęcia: Ирина Ирина, InspiredImages / Pixabay

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Tadek M.

23-11-2020 14:49

W ostatnich latach śniegu właściwie nie ma późną jesienią (a przynajmniej nie w Polsce centralnej). Jeśli spadnie to na pół dnia i się roztapia. O dokarmianiu można spokojnie myśleć dopiero w styczniu.

Gość Ptaszarnia

15-11-2019 17:24

Ja dokarmiam tylko łuskanych słonecznikiem. Przylatują różne gatunki ptaków. Aż miło popatrzeć.

Gość Stenia

29-10-2019 19:55

Czy mogę wykładać do karmnika posiekane orzechy włoskie z ogrodu?

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl