Logo
Logo

Jak zrobić ciastka dla ptaków | krok po kroku

Przygotowanie ciastek lub kul dla ptaków wcale nie jest trudne, a daje mnóstwo satysfakcji. To też dobra okazja do zaangażowania dzieci w dokarmianie zwierząt zimą. Ciastka można zawiesić potem na drzewie lub przymocować do karmnika. Zobacz, jak zrobić ten ptasi przysmak krok po kroku.

Spis treści
Zasady dokarmiania ptaków Formy ptasich karm Przepis na ciastka dla ptaków

Podstawowe zasady dokarmiania ptaków zimą

Jeśli decydujesz się na dokarmianie ptaków – rób to regularnie (codziennie), bo zwierzęta szybko przyzwyczajają się do miejsca i będą szukały pożywienia, szczególnie rano i przed zmierzchem, w mroźne i śnieżne dni. Ten trud się opłaca.

Zacznij dokarmiać ptaki późną jesienią i nieprzerwanie podawaj im zdrowy pokarm aż do wiosny.

Ptaki przyzwyczają się do przebywania w Twoim ogrodzie i od wiosny do jesieni będą szukały w nim pożywienia, polując m.in. na owady, ślimaki, w naturalny sposób ograniczając ich liczebność. Przy okazji, wraz z dziećmi, możesz je obserwować, podglądać ich zwyczaje i rozpoznawać gatunki. To wielka przyjemność.

Ciastka jako pokarm dla ptaków?

Ptaki zimą można dokarmiać na różne sposoby – tradycyjnie wsypując ziarno do karmników, zawieszając słoninę lub gotowe kule tłuszczowe, wysypując ziarno na tace leżącej na ogrodowym stole, układając pod krzewami lub zawieszając na gałęziach drzew jabłka. W sezonie warto też uzupełnić rabaty o gatunki, które rodzą atrakcyjne dla ptaków owoce.

Jeśli chcesz zaoszczędzić na gotowych produktach, możesz zrobić samodzielnie ciastka dla ptaków. Wystarczy, że zaopatrzysz się w mieszankę przeznaczoną dla dzikich ptaków i tłuszcz.

Przepis na ciastka dla ptaków

Potrzebne materiały:

  • kostka smalcu
  • 3 szklanki ziarna: mieszanki dla dzikich ptaków (zawierającej np. sorgo, proso, niełuskany słonecznik, pszenicę, kukurydzę, ziarno nigru, siemię lniane, krokosz, konopie, mozgę kanaryjską) lub niełuskanego ziarna słonecznika
  • 8-10 papierowych papilotek i 2 metalowe foremki
  • sznurek
  • nożyczki
jak zrobić ciastka dla ptaków - krok 1
Fot. Małgorzata Wójcik
KROK 1
Przygotuj kilka kawałków sznurka długości ok 40 cm. Zrób nieduże otworki w dnie papierowych papilotek. Kawałki sznurka złóż na pół i na końcu zrób pętelkę. Przeciągnij sznurek ostrożnie przez dziurkę, tak, aby pętelka została w środku.
Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno
Przeczytaj także
Czy Twój taras jest gotowy na sezon ogrodowy? Tym 1 zabiegiem zapewnisz mu ochronę i piękno
jak zrobić ciastka dla ptaków - krok 2
Fot. Małgorzata Wójcik
KROK 2
Roztop w garnuszku smalec. Gdy lekko ostygnie wsyp do niego przygotowane ziarno dla ptaków i rozmieszaj.
jak zrobić ciastka dla ptaków - krok 3
Fot. Małgorzata Wójcik
KROK 3
Umieść papilotki w metalowej foremce (dzięki temu łatwiej je będzie wypełnić), po czym każdą z nich wypełnij gotową masą. Pamiętaj, aby sznurek wystawał na zewnątrz.
jak zrobić ciastka dla ptaków - krok 4
Fot. Małgorzata Wójcik
KROK 4
Łyżką uciśnij masę, aby pomiędzy ziarnami nie pozostały puste przestrzenie.
jak zrobić ciastka dla ptaków - krok 5
Fot. Małgorzata Wójcik
KROK 5
Przygotowane ciastka z ostudzoną masą włóż na kilka godzin do zamrażalnika.
jak zrobić ciastka dla ptaków - krok 6
Fot. Małgorzata Wójcik
KROK 6
Wyciągnij papilotki z tacki – podważając je ostrożnie nożem. Delikatnie oderwij papier od ciastek, tak aby nie wyrwać z masy wystającego sznurka. Zawieś ciastka na drzewie lub przymocuj do karmnika.

Tekst i zdjęcie tytułowe: Małgorzata Wójcik

Autor
Jak zrobić ciastka dla ptaków | krok po kroku
Jak zrobić ciastka dla ptaków | krok po kroku
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)