Karmisz ptaki pieczywem? Popełniasz błąd!

nie karm ptaków chlebem fot. zhuravlevab - Depositphotos

Dajesz ptakom chleb do jedzenia? Wcale im nie pomagasz, a możesz poważnie zaszkodzić. Dowiedz się, dlaczego nie powinieneś karmić ptaków chlebem i nie rób tego więcej!

Posłuchaj
00:00
24
Spis treści
Czego nie wolno dawać ptakom do jedzenia? Czym powinno się karmić ptaki?

Dlaczego ptaki nie mogą jeść pieczywa?

Karmienie ptaków chlebem może prowadzić do wielu chorób! Pieczywo, rozkłada się w żołądku do kwasu chlebowego, który może prowadzić do biegunek, kwasicy żołądka lub zespołu anielskiego skrzydła (występuje i ptactwa wodnego, np. łabędzi, które dokarmiane są pieczywem). Ponadto pieczywo zawiera sól (chlorek sodu), która u ptaków powoduje zaburzenie gospodarki wodnej (ptaki mają problem z wydaleniem nadmiaru soli). Szczególnie groźne jest stare, pleśniejące i gnijące pieczywo, które z uwagi na mykotoksyny może być dla ptaków toksyczne!

Ptaki to nie ludzie i nie powinny jeść ludzkiego jedzenia! Jeśli zaczynasz je dokarmiać, to bierzesz na siebie odpowiedzialność za ich zdrowie i życie. Wbrew błędnemu przekonaniu pieczywo nie jest dobrym pokarmem dla zwierząt – w szczególności dla ptaków!

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Pokarm dla ptaków - mieszanka nasion
Pokarm dla ptaków
Mieszanka ziaren dla ptaków (5 kg) to idealny pokarm dla zimujących, dzikich ptaków w ogrodzie. Zawiera: słonecznik czarny 10%, proso 3%, rzepak 3%, jęczmień 11%, pszenica 30%, owies 28%, kukurydza 15%
Kup w naszym sklepie!

Co ptaki powinny jeść zamiast pieczywa?

Ptasia dieta jest bardzo zróżnicowana i zależy od trybu życia zwierzęcia. Można przyjąć, że ptaki ogrodowe chętnie zjedzą: ziarna (np. zboża, słonecznik, siemię lniane, itd.); warzywa (groszek, kukurydza, marchewka); owoce (jabłka, gruszki, banany, rodzynki,); orzechy (najlepiej potłuczone na mniejsze kawałki); a niektóre także słoninę (niewędzoną i niesoloną), dlatego też w karmniku powinny znaleźć się wszystkie te składniki. 


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: zhuravlevab / Depositphotos, YAYImages / Depositphotos, MarjanNo / Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Duży drewniany karmnik dla ptaków biały 25,5 x 29 x 24,5 cm
Duży drewniany karmnik dla ptaków biały 25,5 x 29 x 24,5 cm
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Pokarm dla ptaków - mieszanka ziaren 3 kg
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Nawożenie bez chemii? Naturalnie! Te granulki użyźniają glebę i długo działają
Treści naszych partnerów
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści