Logo
Logo

Karmisz ptaki pieczywem? Popełniasz błąd!

Dajesz ptakom chleb do jedzenia? Wcale im nie pomagasz, a możesz poważnie zaszkodzić. Dowiedz się, dlaczego nie powinieneś karmić ptaków chlebem i nie rób tego więcej!

Spis treści
Czego nie wolno dawać ptakom do jedzenia? Czym powinno się karmić ptaki?

Dlaczego ptaki nie mogą jeść pieczywa?

Karmienie ptaków chlebem może prowadzić do wielu chorób! Pieczywo, rozkłada się w żołądku do kwasu chlebowego, który może prowadzić do biegunek, kwasicy żołądka lub zespołu anielskiego skrzydła (występuje i ptactwa wodnego, np. łabędzi, które dokarmiane są pieczywem). Ponadto pieczywo zawiera sól (chlorek sodu), która u ptaków powoduje zaburzenie gospodarki wodnej (ptaki mają problem z wydaleniem nadmiaru soli). Szczególnie groźne jest stare, pleśniejące i gnijące pieczywo, które z uwagi na mykotoksyny może być dla ptaków toksyczne!

Ptaki to nie ludzie i nie powinny jeść ludzkiego jedzenia! Jeśli zaczynasz je dokarmiać, to bierzesz na siebie odpowiedzialność za ich zdrowie i życie. Wbrew błędnemu przekonaniu pieczywo nie jest dobrym pokarmem dla zwierząt – w szczególności dla ptaków!

Pokarm dla ptaków - mieszanka nasion
Pokarm dla ptaków
Mieszanka ziaren dla ptaków (5 kg) to idealny pokarm dla zimujących, dzikich ptaków w ogrodzie. Zawiera: słonecznik czarny 10%, proso 3%, rzepak 3%, jęczmień 11%, pszenica 30%, owies 28%, kukurydza 15%
Kup w naszym sklepie!

Co ptaki powinny jeść zamiast pieczywa?

Ptasia dieta jest bardzo zróżnicowana i zależy od trybu życia zwierzęcia. Można przyjąć, że ptaki ogrodowe chętnie zjedzą: ziarna (np. zboża, słonecznik, siemię lniane, itd.); warzywa (groszek, kukurydza, marchewka); owoce (jabłka, gruszki, banany, rodzynki,); orzechy (najlepiej potłuczone na mniejsze kawałki); a niektóre także słoninę (niewędzoną i niesoloną), dlatego też w karmniku powinny znaleźć się wszystkie te składniki. 


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: zhuravlevab / Depositphotos, YAYImages / Depositphotos, MarjanNo / Pixabay

Autor
Karmisz ptaki pieczywem? Popełniasz błąd!
Karmisz ptaki pieczywem? Popełniasz błąd!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl