Logo
Logo

Czechosłowacki wilczak w ogrodzie | Dobre rady ekspertów

Łapka w górę, kto po przeczytaniu "Białego Kła" nie marzył o posiadaniu wiernego pół-wilka pół-psa? Wilczyca jest jego matką, a ojcem owczarek niemiecki – to czechosłowacki wilczak! Rasa ta jest znana z energii, przywiązania i wytrzymałości na zmienne warunki przyrodnicze. Wygląd wilka i lojalność potrafią oczarować niejednego, ale należy wiedzieć więcej, by zdecydować się na posiadanie tego zwierzęcia. Poznaj rady ekspertów i sprawdź, czy wilczak jest odpowiednim wyborem dla Ciebie i Twojego ogrodu. 

Spis treści
Co wyróżnia czechosłowackiego wilczaka? Historia i cechy rasy Charakter czechosłowackiego wilczaka a ogród Dla kogo najlepszy będzie czechosłowacki wilczak?

Historia czechosłowackiego wilczaka i cechy rasy

W latach 50. XX wieku, na terenie Czechosłowacji, rozpoczęto prace nad utworzeniem krzyżówki owczarka niemieckiego z wilkiem. Celem było uzyskanie psa dla straży granicznej. Zakładano, że wyostrzone zmysły, wielka wytrzymałość oraz podporządkowanie przewodnikowi złożą się na doskonałego psa służbowego. Generalnie hipotezy okazały się słuszne, pojawiło się jednak małe "ale". Wilczaki nieprawdopodobnie mocno przywiązywały się do swoich przewodników. Kiedy kończyli oni służbę, nie chciały współpracować z ich następcami. Dzisiaj mało tych psów pracuje, za to znalazły miejsce jako coraz bardziej popularne psy stróżujące i rodzinne.

 

Jak wygląda czechosłowacki wilczak?

Można powiedzieć krótko: tak jak wilk. Ostra kufa, stojące uszy, futro w różnych odcieniach brązów i rudego.

Wilczaki są całkowicie odporne na wszelkie niespodzianki pogodowe. W ogrodzie mogą spędzać nawet zimy stulecia. Nie są wymagające co do jedzenia, gdyż świetnie wykorzystują każdy rodzaj posiłku. Nie potrzebują praktycznie żadnej pielęgnacji – przyciąć pazury, sprawdzić oczy, spojrzeć czy ogon jest z tyłu, a pysk z przodu – to właściwie wszystko.

Odziedziczone po dzikich przodkach wybujałe zmysły sprawiają, że nic nie ujdzie ich uwagi. Można z pełnym zaufaniem oddać im dom pod opiekę. Nie będą zakłócały spokoju sąsiadów ciągłym ujadaniem. Ale nie dajcie się zwieść tej wilczej samowystarczalności.


Fot. www.dreamstime.com

Wilczak jest świetnym kompanem dla ludzi wysportowanych, lubiących aktywny wypoczynek na świeżym
powietrzu.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Czy czechosłowacki wilczak nadaje się do ogrodu?

Czechosłowacki wilczak potrzebuje towarzystwa i zajęcia. Pozostawiany sam i bez zajęcia, pewnego dnia przerobi Wasz ogród na porytą kraterami powierzchnię księżyca! Dodatkowo w międzyczasie stanie się tchórzliwy i agresywny – wilczak do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje swojego stada i przewodnika.

Pamiętajmy cały czas o jego wilczym pochodzeniu. Specyficzny jest stosunek wilczaków do ludzi. I trzeba przyznać, że niezbyt uległy. Jeden z domowników zostaje, w ich przekonaniu, szefem. Wobec przewodnika są posłuszne, karne i chętne do współpracy. Te cechy oraz żywą inteligencję należy koniecznie wykorzystać poprzez staranne szkolenie.

Pozostałych domowników traktują z poufałą swobodą dobrego kolegi. Są wobec nich przyjacielskie, a nawet wylewne, ale nigdy uległe. Lubią pieszczoty, przytulanki i wspólne zabawy. Wilczaki są równie nieskomplikowane w kontaktach z dziećmi. Otaczają je uważną opieką, pełną wyrozumiałości. Chętnie się z nimi bawią. Tak jak ich dzicy pobratymcy hasają ze szczeniakami.

Wilczaki nie mają tendencji do ucieczek i samotnych wypraw "na polowanie". Często nie przekraczają nawet szeroko otwartej furtki, jeżeli nie towarzyszy im ktoś z rodziny. To są wilki – nie oddalają się od stada.

Dobrze wyszkolony czechosłowacki wilczak wypełni komendę szeregowego członka stada, ale tylko jeżeli będzie mu ona pasować. To jest ta więź stadna, tak dzieje się w stadzie wilków.

W stosunku do nieznanych ludzi są bardzo asertywne. Trzeba włożyć dużo pracy w socjalizację, aby ta nieufność, cenna u stróża, nie przemieniła się w lękliwość!

Prawdziwie magiczną właściwością wilczaka jest wytrzymałość i szybkość regeneracji. Zwierzę jest zdolne biec 100 km, a po krótkim, 2-3-godzinnym odpoczynku jest już gotowe do dalszej drogi. Nic dziwnego, przecież wilki tak mają. Z uwagi na swoją wytrzymałość, zdobywają coraz większy krąg zwolenników wśród startujących w wyścigach psich zaprzęgów.

Pies stróżujący, kochający ruch i swoje stado

Na co dzień należy więc wilczakowi zapewnić możliwość spożytkowania nadmiaru energii. Godzinny spacer dla niego to jak dla Was pójście po herbatę do kuchni. Pożegnajcie więc leniwe popołudnia, spędzane przed telewizorem. Trzeba zamienić telewizor na rower, sanki lub bardzo wygodne buty. I najlepiej od razu, w momencie zakupu wilczaka zgłoście swój udział w wyścigu kolarskim, biegu narciarskim, maratonie lub najlepiej po prostu idźcie na całość: dziesięciobój będzie w sam raz.

Bo wilczak nadaje się tylko dla ludzi wysportowanych, przedkładających aktywny wypoczynek w plenerze nad uroki telewizyjnych telenowel. Dla nich będzie fantastycznym i najwierniejszym z wiernych towarzyszem.

Czy czechosłowacki wilczak to odpowiedni pies do Twojego ogrodu?

Tekst: Kamila Prągowska-Sudoł i Wojciech Kornak, zdjęcie tytułowe: Dreamstime

Autor
Czechosłowacki wilczak w ogrodzie | Dobre rady ekspertów
Czechosłowacki wilczak w ogrodzie | Dobre rady ekspertów
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

23-12-2023 20:48

Komentarz dodany przez Gnom: Miałem. Naj lepszy przyjaciel jakiego miałem- wychowywał się ze mną od dziecka- najpierw ja słuchałem jego, potem on mnie. Aktywny, tolerancyjny dla stada, przytulak dla dzieci. Nie znosił zapachu alkoholu, powarkiwał wówczas nawet na ojca. Miał fajną ...

Gość AgaWilcza

23-11-2019 08:27

Polecanie tej rasy osobom wysportowanym bez znajomości wzorca i potrzeb rasy to kiepski pomysł. One mają dużo większe potrzeby niż to, że mają się wybiegać i pilnować ogrodu... Został stworzony poradnik n/t rasy i tego należy się trzymać, Wilczak i inne psy, dzieci to nie zawsze ...

Gość Wiktoria 🐹🐺

19-08-2019 05:03

I takiego pso-wilka szukam tylko mam jedno pytanie czy są jakieś hodowle z tymi ,,psami" W województwie łódzkim ale w jakimś innym

Gość Wiktoria 🐹🐺

19-08-2019 04:59

A i mam też taki lekko ostry charakter i jestem stanowcza odpowiedzialną i dla mnie rodzina jest na 1 miejscu i zawsze dożę do upragnionego celu

Gość Wiktoria 🐹🐺

19-08-2019 04:57

Skoro kocham wilki i inne zwierzęta domowe a lubię spędzać czas aktywnie na świeżym powietrzu i marzyłam kiedyś o wilku ale potem przerodziło się to w Wilczaka czechosłowackiego to to jest pieso-wilk stworzony dla mnie? Bardzo lubię sport

Pokaż wszystkie komentarze