Owczarek niemiecki w ogrodzie | Dobre rady ekspertów

Psi celebryta, marzenie milusińskich. Dla pokolenia wychowanego na "Czterech pancernych" stał się niemal synonimem czworonożnego przyjaciela. Każdemu, kto podziwiał jego wyczyny wydaje się, że wie o rasie wszystko. Ale szklany ekran sprytnie koloryzuje rzeczywistość, czy więc naprawdę znamy owczarka niemieckiego?

Posłuchaj
00:00
43
Spis treści
Co wyróżnia owczarka niemieckiego? Historia i cechy rasy Charakter owczarka niemieckiego a ogród Jak dbać o owczarka niemieckiego? Tresura i zdrowie Dla kogo najlepszy będzie owczarek niemiecki?

Pies z bojową przeszłością

Duże, silne, zdolne do obrony stad psy owczarskie opisywali już autorzy starożytni. Nawet jeżeli owczarek niemiecki nie jest ich bezpośrednim potomkiem, to możemy na niego patrzeć, jak na ich duchowego spadkobiercę oraz partnera ludzi w naprawdę ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Obowiązujący do dziś wzorzec rasy powstał w 1899 roku i od tamtego czasu ten pies się praktycznie nie zmienia! Co prawda w latach 20. XX wieku nadmierna popularność rasy przyczyniła się do pogorszenia jego charakteru, ale na szczęście podczas I wojny światowej, owczarek zdał na medal egzamin ze współpracy z wojskiem i coraz częściej był postrzegany jako doskonały pies służbowy. Wprowadzone po wojnie testy psychiczne poprawiły sytuację w rasie i bardzo ją ustabilizowały.

Owczarek niemiecki jest psem silnym, mało wymagającym i bardzo wytrzymałym. Umięśnione ciało na potężnych łapach, wilcza głowa i poważny wzrok. Wystarczy raz na niego spojrzeć, aby poczuć atawistyczny szacunek i nie zawierać bliższych kontaktów bez zezwolenia. I o to chodzi, bo owczarek niemiecki jest wspaniałym stróżem.

Owczarek niemiecki, fot. dreamstime.com
Fot. dreamstime.com

Owczarek niemiecki lubi rozrabiać!

Niestraszna mu ani jesienna plucha, ani zimowe mrozy, stosunkowo najgorzej znosi letnie upały. Czujny i pełen energii, będzie niestrudzenie strzegł ogrodu, regularnie patrolując granice. Dostrzeże każdy ruch przy ogrodzeniu i pobiegnie sprawdzić, co się dzieje, a zagrożenie obwieści głośnym szczekaniem. Należy o tym pamiętać urządzając ogród i aby nie odnotować strat w cennej roślinności, zostawić psu ścieżkę wzdłuż ogrodzenia, zwłaszcza od strony ruchliwego chodnika. Ogrodzenie natomiast musi być wysokie i mocne, gdyż owczarki mają tendencję do ucieczek i włóczęgostwa. A podczas tych eskapad nie zachowują się przyjaźnie wobec obcych.

Tresura owczarka ułatwi współpracę

Owczarek niemiecki będzie chętnie współpracował z człowiekiem, a obdarzony dużą inteligencją szybko nauczy się wykonywania poleceń. Ale tylko wtedy, kiedy człowiek obejmie funkcję przewodnika. Szkolony owczarek będzie posłusznym i zdyscyplinowanym psem, jeżeli jednak zaniedbamy jego wychowanie stanie się samowolny. Może zacząć traktować słabszych członków rodziny jak stado owiec, zaganiać do domu, chronić przed gośćmi. A to nie jest sytuacja pożądana.

Musimy pamiętać, że dla dawnego psa pracującego bezczynność i brak kontaktu z człowiekiem są nieznośne. Nauka podstawowych komend, to absolutne minimum. Jeżeli chcemy w pełni wykorzystać jego możliwości zapiszmy się na szkolenie specjalistyczne, sportowe lub ratownicze. Takie hobby przyniesie wiele radości zarówno psu, jak właścicielowi.

Nuda, brak szkolenia i zajęcia wywołają frustrację, a w końcu agresję. Nawet jeżeli pies mieszka w ogrodzie, musimy codziennie zabrać go na spacer połączony z ćwiczeniami.

Trening owczarka niemieckiego, fot. dreamstime.com
Fot. dreamstime.com

Owczarek niemiecki nie potrzebuje skomplikowanych zabiegów kosmetycznych. Raz w tygodniu dobrze jest psa wyczesać, aby usunąć wypadający podszerstek. Jest to szczególnie ważne w okresie linienia. Rasa ta cieszy się dobrym zdrowiem, największym problemem jest dysplazja biodrowa, skorelowana z nadmiernym kątowaniem tylnych kończyn. Nie wymaga żadnej specjalnej diety.

Pies wierny, inteligentny i karny

Owczarek niemiecki jest tak typowy i tak zakorzeniony w naszej świadomości, że często mówiąc pies, mamy przed oczami właśnie jego. Z typową dla psa inteligencją, przysłowiową wiernością, chęcią służenia człowiekowi. On właśnie łączy w sobie nasze o psie wyobrażenia. To najnormalniejszy na świecie pies i tylko niezwykła popularność tej rasy, zdolność uczenia się, jej inteligencja i wrodzone umiejętności sprawiły, że stał się bohaterem wielu filmów. Ale to nieprawda, że nieodłącznym atrybutem tej rasy jest niesamowita chęć do jazdy radzieckim czołgiem, zamieniana od czasu do czasu na tylne siedzenie radiowozu.

Czy owczarek niemiecki to odpowiedni pies do Twojego ogrodu?

Tekst: Kamila Prągowska-Sudoł i Wojciech Kornak, zdjęcie tytułowe: dreamstime.com

Pies i ogród – czy można mieć jedno i drugie?
pies w ogrodzie fot. C0rinne - Pixabay pies w ogrodzie fot. ElfinFox - Pixabay pies w ogrodzie fot. EmileKerss - Pixabay
Zobacz galerię (14 zdjęć)
14 zdjęć
Zobacz galerię
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści