Na roślinach pojawiła się pianka przypominająca ślinę? Sprawdź, co ją zostawia i jak pozbyć się tego szkodnika

Pienik ślinianka

Między liśćmi i łodygami pojawiła się biała, pienista substancja? Nie, to nie objaw choroby ani ślady po ślimaku. To charakterystyczna "piana" pienika ślinianego – małego owada, który potrafi zainfekować wiele gatunków roślin. Dowiedz się, skąd bierze się ta pianka, czy szkodzi roślinom i jak skutecznie pozbyć się tego intruza z ogrodu.

Posłuchaj
00:00
1
Spis treści
Biała pianka w ogrodzie? To znak obecności... Pienik ślinowy – jak wygląda i dlaczego tworzy pianę? Czy pienik ślinowy zagraża Twoim roślinom? Które rośliny najbardziej lubi pienik ślinowy? Jak skutecznie i naturalnie zwalczyć pienika ślinowego? Czy pienik ślinowy to wróg ogrodnika, czy tylko niegroźny gość?

Co to za dziwna pianka na roślinach?

Pianka przypominająca ślinę to widok, który może zaskoczyć każdego ogrodnika. Pojawia się nagle, najczęściej na łodygach, ogonkach liściowych albo w kątach liści. Może wyglądać jak naturalne wydzieliny roślin, ślady po deszczu czy nawet odchody ślimaków. Ale prawda jest inna – to schronienie pienika ślinowego, drobnego owada z rodziny pienikowatych (Cercopidae).

Ten mało znany szkodnik tworzy charakterystyczną pianę, w której ukrywa się jego larwa. To sposób na ochronę przed słońcem, wysuszeniem i drapieżnikami. Pianka ma też za zadanie tłumić hałas – larwa jest praktycznie niesłyszalna, gdy się porusza. A wszystko to dzieje się na twojej roślinie, często zupełnie niezauważenie.

Pienik ślinianka (Philaenus spumarius) - piana i larwa
Fot. adamikarl, antasfoto, Víctor, Tomasz / AdobeStock
Larwy pienika pojawiają się na przełomie wiosny i lata, żerując na sokach roślinnych. Wbijają swoje aparaty gębowe w tkanki roślin, wysysają sok i jednocześnie wydzielają pianę, która osłania ich miękkie, delikatne ciało.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Jakim owadem jest pienik ślinowy?

Pienik ślinowy (łac. Philaenus spumarius) to niewielki owad o długości zaledwie 5-7 mm, który w dorosłej postaci przypomina pluskwiaka. Ma trójkątny kształt ciała, skrzydła ułożone dachówkowato i może przybierać różne barwy – od jasnożółtej przez brązową aż po ciemnoszarą. Jak już wspomniano wyżej, to właśnie jego larwy odpowiedzialne są za produkcję piany, która chroni je podczas żerowania na roślinach.

Pienik ślinianka (Philaenus spumarius) - owad dorosły
Fot. Thijs de Graaf, chrisjatkinson, Mushy / AdobeStock
Dorosłe pieniki ślinowe przypominają miniaturowe koniki polne – mają szeroką głowę, krótkie czułki i silne tylne odnóża, dzięki którym potrafią skakać na imponujące odległości.

Czy pienik ślinowy szkodzi roślinom?

Na szczęście, mimo że wygląda niepokojąco, pienik nie jest groźnym szkodnikiem. Nie niszczy masowo roślin, nie doprowadza do ich obumierania, nie przenosi też wirusów ani grzybów. Ale nie oznacza to, że można go zupełnie zignorować.

Przy dużej liczbie larw pienika dochodzi do osłabienia rośliny, zahamowania wzrostu, a czasem także zniekształcenia liści. U roślin ozdobnych – szczególnie bylin i niskich krzewów – pienista masa wygląda mało estetycznie, przez co psuje wygląd rabat czy kompozycji balkonowych. Dla ogrodnika, który dba o detale, to wystarczający powód, by zareagować.

Jakie rośliny atakuje pienik?

Pienik jest owadem bardzo mało wybrednym. Atakuje ponad 400 gatunków roślin, zarówno dzikich, jak i ozdobnych. W ogrodach najczęściej można go spotkać na:

Jak pozbyć się pienika ślinowego?

Jeśli widzisz na roślinie białą piankę, najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest usunięcie jej mechanicznie. Wystarczy silny strumień wody – np. z ogrodowego węża – aby zmyć pianę razem z larwami. To ekologiczne i bezpieczne, szczególnie jeśli w ogrodzie przebywają dzieci lub zwierzęta.

Można też przemywać rośliny wodą z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń lub szarego mydła – działa to odstraszająco i utrudnia larwom ponowne osiedlenie się.

Warto również pamiętać o naturalnych wrogach pienika, czyli np. biedronkach, bzygowatych (muchówki przypominające osy) i ptakach owadożernych.

Zadbany, zrównoważony ogród z dużą różnorodnością gatunkową będzie mniej podatny na wszelkie inwazje owadów. Dlatego nie warto przesadzać z chemicznymi środkami ochrony – w przypadku pienika są zupełnie zbędne.

Czy trzeba się bać pienika?

Zdecydowanie nie. Nie gryzie i nie wyrządza poważnych szkód wśród roślin. Pienika ślinowego traktujmy jak małego, ciekawego gościa w ogrodzie, którego łatwo wyprosić mechanicznymi i ekologicznymi metodami.

Nie każda piana w ogrodzie to powód do paniki – czasem to po prostu znak, że przyroda działa zgodnie ze swoim rytmem. A my, jako ogrodnicy, możemy tylko przyglądać się jej z ciekawością… i lekkim opryskiem z węża ogrodowego w dłoni.

Zdjęcie tytułowe: ihorhvozdetskiy, chrisjatkinson / AdobeStock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Dzwonek z nasionami dla ptaków
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Najlepsza ziemia do kwiatów doniczkowych – czyli jaka? Zwróć uwagę na te składniki
Treści naszych partnerów
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści