Czym dokarmiać jeże? Co lubią jeść?
Chociaż w polskiej kulturze popularnej jeże kojarzone są przede wszystkim z jabłkiem, to tak naprawdę są one przede wszystkim mięsożerne, żywiąc się rozmaitymi owadami i innymi organizmami na w Twoim ogrodzie.
Dokarmiaj je więc przede wszystkim resztkami z mięsa. Jeże bardzo chętnie będą więc jeść kurczaka lub mięso mielone. Nie podawaj jednak jeżom mięsa smażonego. Dawaj im tylko mięso już ugotowane. Zadbaj o to, by pokarmy te podawać im rozdrobnione, a do tego nie powinny być one tez przyprawione. Szczególnie uważaj na to, by nie było w nich soli, lub by były jej minimalne ilości. Możesz więc na przykład podać jeżom mięso, które pozostanie ci na przykład po gotowaniu wywaru na zupę. Wywar najlepiej posól, gdy już wyjmiesz z niego mięso. Rozdrobnij je, a jeżeli do wywaru używasz podudzia lub skrzydełek, oddziel mięso od kości i też je rozdrobnij.
Bez problemów możesz jeżom dawać też po prostu mokrą karmę dla psów lub kotów, ale postaraj się, by była ona dobrej jakości i zawierała samo mięso. Innym mięsnym pokarmem, który będzie doskonałym wyborem, będą suche larwy mącznika.
Z pokarmów roślinnych jeże przede wszystkim docenią łuskane ziarna słonecznika, a także orzeszki ziemne, które jednak powinny zostać posiekane i nie mogą one też zawierać soli. Najlepiej po prostu kupić torbę fistaszków, które nie będą miały żadnych dodatków, i łupać je na bieżąco, obierając ziarna z łupinek i siekając.
Niektóre sklepy oferują też specjalne ciasteczka i przysmaki dla jeży, które będą dla tych zwierząt całkowicie bezpieczne. Jeżeli nie chcesz kupować specjalnych przysmaków, zostaw im ciasteczka mięsne dla kotów i psów, które być może już masz w domu, jeżeli posiadasz pupila.
Czego jeże nie powinny jeść?
Absolutnie za to nie dawaj jeżom chleba, ani też mleka! Szczególnie ten drugi pokarm jest im często podawany przez wielu działkowców i osób posiadających przydomowe ogródki. Mleko jednak będzie dla jeży bardzo szkodliwe. Koniecznie zostawiaj za to jeżom miseczkę z wodą, szczególnie latem podczas upałów i suszy.
Dla jeży bardzo niebezpieczne są larwy much. Dlatego też powinieneś zostawiać im pokarm najlepiej wtedy, gdy słońce już zajdzie. Muchy idą wtedy już spać, a więc nie będą one siadać na pokarmie. Resztki niezjedzonego pokarmu musisz też jak najszybciej rano usuwać, zanim jeże się znowu do nich dobiorą. Po wschodzie słońca muchy mogą w nich bowiem złożyć jaja.
Kiedy zacząć dokarmianie?
Dokarmianie jeży najintensywniej przeprowadzaj późnym latem i jesienią, zanim zapadną one w sen zimowy. Zapewnij im też wtedy sporo wody. Dzięki temu zwiększy się znacznie szansa na ich przetrwanie zimą. Wiele jeży ze snu zimowego się już niestety nie budzi, gdyż nie pochłaniają one odpowiedniej ilości pokarmu i wody przed długim snem.
Tak samo zapewnij im spore ilości pokarmu i wody zaraz po tym, jak się obudzą, czyli wiosną. Będą one wtedy osłabione i jak najszybciej muszą uzupełnić energię, by móc przetrwać. Wiosna jest też tym okresem, w którym dość mało jest w przyrodzie pokarmu dla jeży, a więc Twoja pomoc bardzo się przyda i pozytywnie wpłynie też na ich populację.
Powyższe wskazówki dotyczące tego, jak dokarmiać jeże, sprawią, że nie tylko pomożesz im przetrwać trudne okresy w roku, ale też przyciągniesz większą ich ilość do swojego ogrodu. Pamiętaj jednak, że aby zatrzymać jeże w ogrodzie, musisz im też zapewnić obecność łąki, której nie będziesz kosić, gdyż tylko w takim miejscu będą chciały one pozostać. Uważaj też bardzo podczas koszenia, aby nie wyrządzić im krzywdy. Zanim postarasz zlikwidować wysoką trawę, upewnij się, że nie ukrywają się w niej te cudowne i pożyteczne stworzenia.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Alexas_Fotos / Pixabay